Jeden z najdłuższych mostów świata powstanie w Polsce. Gdzie?

Jeden z najdłuższych mostów świata powstanie w Polsce. Gdzie?


Powstanie w przeciągu kilku najbliższych lat i pochłonie blisko 180 mln zł. Jak zapowiadają pomysłodawcy, będzie to jeden z najdłuższych mostów, tego typu na świecie. Korzystać będą z niego rowerzyści i piesi. Ten most powstanie w Polsce. Gdzie konkretnie? Mała podpowiedź: połączy bulwary wiślane z Pragą.


Aktywny wypoczynek cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Lubimy biegać, spacerować, pływać oraz oczywiście jeździć: na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach, łyżwach czy nartach. Wiele zależy od tego gdzie mieszkamy – w mieście czy na wsi oraz możliwości – zarówno naszych, jak i dostępnej infrastruktury.

Dzięki różnego rodzaju projektom i dofinansowaniu, warunki do uprawiania różnych form aktywności na świeżym powietrzu są coraz lepsze. Z roku na rok przybywa ścieżek rowerowych i spacerowych, siłowni plenerowych czy wypożyczalni sprzętu: rowerów, hulajnóg itd.

Wciąż pojawiają się także nowe plany, które mają jeszcze bardziej uatrakcyjnić duże miasta czy też miejscowości turystyczne. Jedną z planowanych inwestycji będzie m.in. budowa mostu pieszo – rowerowego w Warszawie. Ma być on jednym z najdłuższych, tego rodzaju mostów na świecie.



W Polsce powstanie jeden z najdłuższych mostów na świecie


Most, zgodnie z zapowiedziami, ma mieć blisko pół kilometra długości i zostanie przeznaczony dla pieszych i rowerzystów. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski ogłosił niedawno, że w stolicy powstanie jeden z najdłuższym mostów tego typu na świecie.

- Przyszedł czas na to, by "zszyć" dwa brzegi Wisły dla pieszych i rowerzystów – mówi w jednym z wywiadów Rafał Trzaskowski.

Przeprawa ma połączyć bulwary wiślane z Pragą. Po lewej strony Wisły będzie miała początek na wysokości ul. Karowej, a po praskiej stronie - na wysokości ul. Okrzei. Zgodnie z zapowiedziami włodarzy miasta, nowy most ma powstać w przeciągu dwóch, trzech lat. Przetarg na jego wykonanie zostanie ogłoszony w ciągu dwóch miesięcy. Wstępny kosztorys to blisko 180 mln zł.

- Budujemy najdłuższy most pieszo-rowerowy na Wiśle, dzięki któremu połączymy dla Was #NoweCentrumWarszawy z rewitalizowaną Pragą! Spacerowicze i rowerzyści będą mogli sprawnie i bezpiecznie dostać się na drugi brzeg. Działamy! - pisze w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I pyta internautów co myślą o tym pomyśle. Pod postem kilkadziesiąt komentarzy.

„Im więcej ruchu na powietrzu i mniej aut, tym lepiej” – pisze pod postem Agata Passent. W podobnym tonie jest wiele innych komentarzy: „I super! Trzymam kciuki za realizację pomysłu!”,
„Nie mogę się doczekać! Uwielbiałam przechadzać się kładką nad Tamizą i zawsze myślałam jak byłoby wspaniale mieć podobną w Warszawie”.

- Warszawa zawsze jest symbolem miejsca, który stara się łączyć ze sobą rzeczy pozornie sprzeczne. Stara się łączyć ludzi o bardzo wielu poglądach, łączyć tych, którzy mieszkają tu od zawsze z tymi, którzy przyjeżdżają do stolicy. I oczywiście stara się zawsze łączyć dwa brzegi Wisły - mówił na bulwarach wiślanych Rafał Trzaskowski.

Co ważne, projekt przeprawy przez Wisłę jest już gotowy. Podobnie jak prawomocne pozwolenia na realizację inwestycji.

Zdaniem pomysłodawców, inwestycja ta ma się przyczynić również do rozwoju gospodarczego Pragi. Skąd taka myśl? Włodarze miasta uważają, że most sprawi, iż Praga będzie częściej odwiedzana zarówno przez turystów, jak i samych mieszkańców stolicy.

Na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy zostaną przeznaczone środki na ten cel. Wszystko więc jest na jak najlepszej drodze.

Jak będzie wyglądał jeden z najdłuższych mostów pieszo – rowerowych na świecie, który powstanie w Warszawie? Zgodnie z założeniami, będzie miał on powierzchnię wspólną dla rowerzystów i pieszych, ponieważ będzie miał różną szerokość na różnych odcinkach. Sprawia to, że budowla bardzo zyskuje na wyglądzie. Jego minimalna szerokość to sześć metrów, maksymalna zaś - nawet 16 m. Co ciekawe, na przeprawie znajdą się też m.in. tarasy widokowe, miejsca spoczynku, ławeczki, itd.

Gdy tylko inwestycja ta zostanie zrealizowana, a most otwarty, na pewno możemy spodziewać się, że stanie się on kolejną atrakcją turystyczną.

Następny artykuł Okolice Szczecina warte...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!