Konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane

Konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane

Konkurs „Subiektywna opinia o … mieście, miejscu, miejscowości” rozstrzygnięty. Z opinii, które zostały zamieszczone na naszym forum – www.forum.nocowanie.pl, najciekawsza okazała się opinia pana Tomasza Michałkiewicza z Kielc, dotycząca Kazimierza Dolnego. Pan Tomasz otrzymuje od nas nagrodę główną – komplet 13 przewodników turystycznych.

Wyróżniliśmy też opinię zamieszczoną przez pania Natalię Czaję z Lublina, która bardzo ciekawie opisała walory Krynicy-Zdrój i która dzieki temu stanie się posiadaczką Wielkiego Atlasu Świata.

 


Poniżej prezentujemy dwa nagrodzone posty:

 

Tomasz Michałkiewicz 

 

KAZIMIERZ DOLNY to miasteczko w woj. lubelskim, zwane „perłą renesansu” z powodu przepięknej architektury, malowniczych widoków i „klimatu” jakiego nigdzie indziej nie doświadczymy. Miejscowość znana jest m.in. z odbywających się tam licznych festiwali. Organizowane do 2004 Lato Filmów potrafiło zgromadzić nawet do 70 tys. widzów, co przy 4. tysięcznej liczbie mieszkańców robi duże wrażenie. W tym roku po raz drugi odbył się festiwal Dwa Brzegi, którym kieruje Grażyna Torbicka i na którym panuje niesamowita atmosfera. 
Jednak Kazimierz to nie tylko festiwale i szeroko rozumiana „sztuka uliczna”. To przyjaźni mieszkańcy, piękne kamiennice, drewniane, swojskie chaty urzekające swoim klimatem to kawiarenki, galerie, stare mury miasta tworzące wąskie uliczki, zabytki i przyroda. To wszystko sprawia,że nie sposób nacieszyć oka. Można tu nie czytać gazet, wyłączyć komórkę, zanurzyć się w świecie snu . Spacerując wąskimi uliczkami, mamy czas na to, by wszystko przemyśleć, poukładać, czasem zacząć coś od nowa. 
Z wielu atrakcji turystycznych opiszę tylko kilka. Miejscem, które na pewno warto zobaczyć, to należąca do zabytków klasy zerowej Stara Chata pochodząca z przełomu XVII i XVIII. Położona w dolinie rzeki Grodarz pozwala poczuć klimat odległych czasów, umożliwiając nie tylko zwiedzanie, ale także wypoczynek. Miejsce znajduje się ok. 1,5 kilometra od Rynku na szlaku spacerowym do "Wąwozu Korzeniowego", który jest jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy. 
Warto również wybrać się do ruin zamku . Według zapisków Jana Długosza zamek został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV. Przy zamku znajduje się baszta. Nie ma zgodności co do określenia jej przeznaczenia. W zależności od źródła przypisywane są mu funkcje więzienia, latarni rzecznej, siedziby straży celnej, a nawet skarbca. Zamek był dwukrotnie zniszczony. Pierwszy raz podczas wojny ze Szwedami, natomiast po raz drugi w walkach pomiędzy Augustem II i Stanisławem Leszczyńskim w wyniku czego zamek popadł w ruinę i do końca wieku został całkowicie opuszczony. Do dzisiaj zachował się pełen zarys murów obwodowych, ściany domów mieszkalnych oraz wspominana już baszta północna. Będąc już na zamku nie zapomnijmy o wejściu na wieżę, z której można podziwiać panoramę Kazimierza i piękną dolinę Wisły. Wspominając o Wiśle należy koniecznie skorzystać z rejsu „batami”. Są to drewniane łodzie z płaskimi kadłubami i płaską rufą. Służyły m.in. transportowi surowców Wisłą do Warszawy. Dzisiaj służą tylko do transportu turystów. W ciągu rejsu przy zachodzie słońca można zobaczyć sporo ciekawych miejsc, a niesamowite kolory potęgują piękno krajobrazu i przyrody. 
Bardzo ciekawym miejscem jest Góra Trzech Krzyży. Postawione w 1708 roku krzyże nawiązują do Golgoty i upamiętniają liczne ofiary zarazy morowej, która miały miejsce na tych terenach. Z Góry Trzech Krzyży rozpościera się widok na cały Kazimierz i okolice. 
Ogromnym plusem Kazimierza Dolnego są ceny. O nocleg wcale nie jest trudno, a koszty zadowolą kieszeń każdego turysty. Kazimierz Dolny - miasteczko gdzie czas się zatrzymał, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, gdzie wszyscy odpoczną od codziennych problemów, zgiełku i obowiązków. 
Opisane miejsca to tylko namiastka Kazimierza Dolnego resztę polecam sprawdzić osobiście, gdyż nie sposób wymienić wszystkich zakątków, zakamarków, tajemnic i sekretów tego miasteczka. Mam nadzieję, że Kazimierz Dolny nad Wisłą urzeknie wszystkich i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. 
Zachęcam gorąco do odwiedzin słowami piosenki pana Marka Grechuty, który tak pisał o tym miejscu:
„(…) Kazimierzu nasz Ty coś w sobie masz 
Ci zostawią… serca, którym szczęście dasz (...)”.

 

Natalia Czaja

 

Szukasz miejsca gdzie możesz odpocząć, zrelaksować się, a także nabrać sił? Mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia! Miejscem przez Ciebie upragnionym jest KRYNICA-ZDRÓJ, która zaprasza i czeka na turystów takich jak TY.
Jest to miasto położone w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jest idealną bazą wypadową
w pobliskie góry. To niezwykle piękne małopolskie miasto, które na zawsze wpisuje się w pamięć każdego kto tu był, położone jest w dolinie małej rzeczki- Kryniczanki (dopływ Dunajca). Krynica otoczona jest trzema wzgórzami: Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika.
 Słynie ona przede wszystkim ze swych jedynych w swoim rodzaju wód mineralnych, które czynią ją największym polskim uzdrowiskiem. Walory lecznicze tych cennych wód są znane od wieków. Nie bez powodu zatem miejsce to jest nazywane przez wszystkich ,,perłą polskich uzdrowisk”. Dzięki tym ujęciom wód leczniczych w Krynicy można korzystać bez ograniczeń z kąpieli mineralnych, a także z kuracji pitnych w pijalniach i rozlewniach wód mineralnych, które nie tylko czynią nas piękniejszymi, lecz również zdrowszymi (liczne kuracje zdrowotne). Są one nieocenionym źródłem zdrowia płynącego prosto z górskiego zacisza Krynickiego Parku Zdrojowego.
Korzystając z dóbr natury, wiedzieć należy, że dawniej Krynica gromadziła takie osobistości polskiej kultury jak: Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński. Bywał tu również Józef Piłsudski. Do dziś została Krynica miejscem spotkań wielu sławnych Polaków (np. Jan Kiepura). Dla miłośników muzyki poważnej jest tu organizowany coroczny Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury, pod dyrekcją Bogusława Kaczyńskiego. Na uwagę zasługuje również organizowany raz do roku w lutym- Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Dodatkowo: liczne sanatoria, uzdrowiska i domy wczasowe przyciągają turystów oferując im bogatą bazę rekreacyjno-wypoczynkową. Krynica jest wymarzonym miejscem na spędzenie tu zimowych dni, ponieważ jest ona jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Oprócz cudownej aury pokrytych śniegiem gór, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyciągi i skocznia narciarska w dolinie Czarnego Potoku, sztuczne lodowisko (hala lodowa)- to tylko nieliczne z wielu atrakcji, jakie na Ciebie czekają w centrum sportów zimowych. Ponadto, niezapomnianą przygodą może okazać się wjazd kolejką linowo-terenową na Górę Parkową oraz wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, która jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w Polsce. Ponadto, oprócz wyżej wspomnianych atrakcji, to urokliwe miasteczko górskie ma Ci do zaoferowania jeszcze wiele ciekawych miejsc- wartych zobaczenia. Możemy tu wymienić chociażby: przepiękny Park Słotwiński, a w nim cudny ogród zimowy wraz z miejscem, gdzie odbywają się koncerty muzyczne. Warte zwiedzenia są również XIX-wieczne Łazienki Borowinowe, a także Stare i Nowe Łazienki Mineralne. W centralnej części deptaku uwagę kuracjuszy przykuwa neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy, a także usytuowany nieopodal Nowy Dom Zdrojowy. Oczy turystów cieszą również zabytkowe kościoły, muzea (np. Nikifora- światowej sławy malarza, nazywanego także Matejką Krynicy), także cerkiew z XIX wieku.
Krynica zaprasza na piesze wędrówki szlakami turystycznymi (np. Szlakiem Cerkwii Łemkowskich). Ponadto, miasto to oferuje korzystanie z: sankostrady (tor saneczkowy), wycieczek samochodami terenowymi, zjeżdżalni pontonowej i Rajskich Ślizgawek na Górze Parkowej, które są niesamowitym przeżyciem i frajdą nie tylko dla najmłodszych. Już w 2010 roku będzie można korzystać tu również ze sztucznie mrożonego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego, który obecnie jest w budowie. Dla pasjonatów innych sportów zimowych, atrakcji również nie zabraknie. W Krynicy można uprawiać również kolarstwo górskie, curling, boks, kick-boxing, karate, taekwondo, snowboard, narciarstwo alpejskie, short-track, hokej na lodzie, piłkę nożną, tenis.
Jak widzimy, w Krynicy każdy zwiedzający może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowymi atutami tego miasta jest jego rześkie, górskie powietrze idealnie regenerujące organizm oraz malowniczy krajobraz, który na zawsze zapadnie Ci głęboko w pamięci.
O tych wszystkich atrakcjach dowiesz się przyjeżdżając do Krynicy. Tu naprawdę odpoczniesz i zapomnisz o troskach dnia codziennego. Naprawdę warto! Polecam!

Kto choć raz odwiedził Krynicę, serce tam pozostawił…i wróci tam kiedyś…

 

Gratulujemy zwycięzcom !!! 

 

Następny artykuł Program imprez styczeń-luty...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!