Konno przez Krainę Mazurskich Jezior

Konno przez Krainę Mazurskich Jezior

Turystyka konna to nowa forma rekreacji, która dostępna jest na Mazurach. W regionie przybywa szlaków konnych i cieszą się one coraz większą popularnością wśród turytstów.

Do tej pory jazdę konną proponowały głównie gospodarstwa agroturystyczne na Mazurach. Jednak od kilku lat możemy obserwować, że region poszerza swoją ofertę rekreacji właśnie o turystykę konną.

Na razie wielbiciele tej formy wypoczynku mają do dyspozycji dwie dłuższe trasy – Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur oraz Długodystansowy Szlak Konny im. Marion Dönhoff.

Hrabina Marion Dönhoff była pruską arystokratką, która dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnym majątku na Mazurach. Jej ulubioną rozrywką była jazda konna, dzięki której dobrze poznała region. Słynna jest też jej ucieczka przed Armią Czerwoną – uciekając na zachód pokonała konno 1200 kilometrów! Szlak jej imienia liczy 200 kilometrów i prowadzi z Olsztyna do Sztynortu.

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur liczy około 400 kilometrów i można nim przejechać od Wigierskiego Parku Narodowego niedaleko Suwałk, do samej Puszczy Augustowskiej. W części mazurskiej biegnie przez najbardziej malownicze zakątki okolic Ełku i w pobliżu jeziora Orzysz.

W planach jest również utworzenie trzeciego szlaku, który miałby biec przez Pojezierze Ełckie. Trasa miałaby łączyć miejscowość Lepaki, Straduny i Siedliska, jadący konno turyści mieliby korzystać głównie z dróg gminnych, prowadzących w pobliżu lasów.

Następny artykuł Atrakcje w Karpaczu

Komentarze

Zobacz również