Krzesiński Park Krajobrazowy - co warto zobaczyć?

Krzesiński Park Krajobrazowy - co warto zobaczyć?

Ziemia Lubuska wciąż jeszcze czeka na odkrycie przez wielu turystów. A zdecydowanie warto odwiedzić ten region Polski. Wypoczynek w ustronnym miejscu, pośród lasów, jezior i łąk, w towarzystwie śpiewu ptaków i szumu pobliskiej rzeki... Brzmi wspaniale, prawda? Nie czekaj, planuj wyprawę. Na początek - Krzesiński Park Krajobrazowy!

Krzesiński Park Krajobrazowy został utworzony w 1998 r.  na powierzchni 8546 ha. Położony jest w województwie lubuskim, na terenie trzech gmin: Cybinka, Gubin, Maszewo, przy ujściu rzeki Nysy Łużyckiej do Odry.

Jest to miejsce lęgowe licznych gatunków ptaków, specyficzna flora i roślinność wodno-błotna. We wsi Kłopot znajduje się jedno z większych w Polsce stanowisk bociana białego. Park obejmuje suchy polder zalewowy Krzesin – Bytomiec (powierzchnia około 1600 ha), a także jezioro polodowcowe Krzesińskie, położone w południowej części parku.

Park obejmuje tereny pradoliny Odry i Nysy Łużyckiej o dużej wartości przyrodniczej i krajobrazowej.

EkoGaik

EkoGaik

Lewin Kłodzki, ul. Krzyżanów

Agroturystyka
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Zagroda Zalipie

Zagroda Zalipie

Gostynin, ul. Sałki

Agroturystyka 10.0
Noclegi, Pokoje Dla Firm

Noclegi, Pokoje Dla Firm

Krośniewice, ul. ul. Jaśminowa

Noclegi pracownicze


Co warto zobaczyć na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego?


Walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne w Krzesińskim Parku Krajobrazowym wpływają na rozwój regionalnej turystyki. Rzeki, jeziora i lasy to miejsca gdzie można wypocząć, pooddychać świeżym powietrzem i  się zrelaksować. Śpiew ptaków, szum traw oraz lasy pełne grzybów są magnesem przyciągającym turystów na lokalne szlaki piesze i rowerowe.

Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Krzesińskiego Parku Krajobrazowego należy bociania wieś Kłopot. Jest to jedna z najliczniejszych w Polsce zachodniej kolonii lęgowej bociana białego. Badania na liczebnością koloni prowadzone są od 1968 roku.

W Kłopocie znajduje się także Muzeum Bociana Białego, które powstało z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze.

Kolejne ciekawe miejsce to przeprawa promowa przez Odrę w Połęcku. Jest to atrakcyjna forma wypoczynku w trakcie wycieczki po Krzesińskim Parku Krajobrazowym. Przez około 15 minut trwania przeprawy możemy wsłuchiwać się w szum wody i obserwować otaczającą przyrodę.


Krzesiński Park Krajobrazowy to także rezerwaty przyrody. Na obszarze gminy Cybinka znajduje się rezerwat przyrody Młodno chroniący torfowisko niskie i fragment łąk z charakterystycznymi zespołami roślinnymi oraz stanowisko chronionych gatunków roślin i zwierząt. Natomiast na obszarze gminy Gubin znajdują się kolejne trzy rezerwaty przyrody: Uroczysko Węglińskie, który chroni naturalny, wielogatunkowy starodrzew, Dębowiec - chroni starodrzew dębowy oraz stanowisko chronionych owadów: jelonka rogacza i kozioroga dębosza oraz Gubińskie Mokradła - chroni populację ptaków wodnych i błotnych oraz najcenniejszych pod względem ornitologicznym siedlisk będących ostoją w okresie lęgów jak i podczas wędrówek.

Równie atrakcyjne jest Jezioro Borek - największe jezioro na terenie parku, otoczone borami. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku wodnego. W pobliżu jeziora znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych.

Na terenie parku znajduje się także Jezioro Krzesińskie. Należy ono do największych jezior Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. O długości 1700 m i szerokości 100 – 150 m. Jezioro znajduje się na terenie zalewowej terasy Odry, Polderu Krzesin – Bytomiec, na którym wiosną można obserwować wiele gatunków ptaków. Jezioro z korytem Odry połączone jest Kanałem Krzesińskim.

Na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego znajdują się także liczne trasy turystyczne:

  • szlak pieszy: Wałowice - Kosarzyn - Wałowice - Jezioro Borek - Kosarzyn (ok. 6 km),
  • szlak pieszy:Wokół Jeziora Borek - przebiega przez Kosarzyn (ok. 6 km),
  • szlak rowerowy niebieski: Kłopot - Bytomiec - Maszewo - Chlebowo - Kosarzyn - Żytowań (ok. 29 km),
  • szlak rowerowy zielony: Kłopot - Rybojedzko - Urad (ok. 17 km),
  • szlak rowerowy: Kłopot - Szydłów - Kłopot - Rąpice - Krzesin - osada Szydłów - Krzesin (ok. 20 km),

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Jak zachęcić turystów do...

Komentarze

Zobacz również