Krzywa wieża w Pizie? Mamy je również w Polsce!

Krzywa wieża w Pizie? Mamy je również w Polsce!

Na hasło “krzywa wieża” od razu przenosimy się do włoskiej Pizy, gdzie znajduje się słynny zabytek. Jednak wcale nie trzeba jechać do Włoch, by zobaczyć taką niewiarygodną konstrukcję. Polskie krzywe wieże są równie intrygujące!

Krzywa wieża w Pizie jest światowym unikatem? Nic bardziej mylnego! Polskie krzywe wieże może nie są aż tak mocno odchylone od pionu, ale także przyciągają uwagę turystów i na pewno warto je uwzględnić w swoich wędrówkach po kraju.

Gdzie więc trzeba pojechać, by zobaczyć polskie krzywe wieże?

Tu znajduje się najbardziej krzywa wieża w Polsce!

fot. Jan, Adobe Stock


Najbardziej krzywa wieża w Polsce znajduje się w Ząbkowicach Śląskich. Jej odchylenie od pionu wynosi 2 metry 12 centymetrów (krzywa wieża w Pizie nie trzyma pionu aż na 5 metrów) przy wysokości 34 metry. Już sam ten fakt przyciąga do miasta turystów, którzy chcą zobaczyć ten rodzimy ewenement.

Krzywej wieży w Ząbkowicach Śląskich można się przyjrzeć bardzo dokładnie, ponieważ na jej szczycie mieści się punkt widokowy.

Nikt też nie wie, jaki był powód jej powstania ani dlaczego się pochyliła. Niektórzy uważają, że wieża w Ząbkowicach Śląskich jest pozostałością dawnego zamku lub miejską bramą. Inni twierdzą natomiast, że wybudowano ją jako dzwonnicę - taka też była jej funkcja od wieku XV aż do drugiej wojny światowej. W przypadku odchylenia od pionu, to najciekawsza wydaje się hipoteza, jakoby był to celowy zabieg! Podobno jeszcze w XIX wieku na wieży umieszczony był napis: Ich heiß Hohannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß (Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością). Nie przekonamy się o tym, ponieważ ta część konstrukcji uległa spaleniu.
Baza Biwakowa Warownia

Baza Biwakowa Warownia

Srebrna Góra, ul. Warowna

Camping 9.3
Hereczówka

Hereczówka

Bardo, ul. Laskówka

Domki 10.0
Dworek Myśliwski

Dworek Myśliwski

Laskówka, ul. Czereśniowa

Domki 9.2

Inne atrakcje w Ząbkowicach Śląskich


Ząbkowice Śląskie słyną nie tylko z krzywej wieży. W mieście można znaleźć powiązania z historią potwora Frankensteina, która została opisana w 1818 roku przez Mary Shelley.

Przed drugą wojną światową nazwa Ząbkowic Śląskich brzmiała zupełnie inaczej – Frankenstein. Regionaliści twierdzą, że autorka zainspirowała się nią przy tworzeniu swojej opowieści. Poza tym mieszkańcy miasta mówią, iż podobne makabryczne eksperymenty miały miejsce również u nich. Podobno w XVII wieku działała tam szajka grabarzy okradających groby i bezczeszczących ciała.  

Więcej szczegółów można zobaczyć na eskpozycji w Izbie Pamiątek Regionalnych, mieszczącej się w Dworze Kauffunga przy ulicy Krzywej 1.

Polskie krzywe wieże. Ma ją również Toruń

fot. Nocowanie.pl

W Polsce są dwie znane krzywe wieże. Najwyższa i “najbardziej krzywa” w Ząbkowicach Śląskich oraz krzywa wieża w Toruniu. Ma 15 metrów wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi 1 metr 46 centymetrów. Krzywą wieżę w Toruniu wybudowano w XV wieku jako integralną część miejskich murów obronnych.

Później zmieniła swoje przeznaczenie. W XVIII wieku mieściło się tam więzienie dla kobiet, następnie kuźnia, a w XIX stuleciu pełniła funkcje mieszkalne. Obecnie w wieży mieści się Toruńska Agenda Kulturalna oraz galeria.

Odchylenie wieży od pionu jest spowodowane nietrwałym gruntem, na jakim została wybudowana. Jednak w mieście można usłyszeć romantyczną legendę o krzywej wieży w Toruniu. Podobno została wybudowana przez rycerza zakonnego, który w ten sposób musiał odpokutować romans z mieszczką. Wieża miała być tak krzywa, jak jego postępowanie.

Zobacz atrakcyjne noclegi w Toruniu:


Apartament na Starówce

Apartament na Starówce

Toruń, ul. Szewska

Apartamenty 9.9
Apartament Nicolaus

Apartament Nicolaus

Toruń, ul. Mikołaja Kopernika

Apartamenty 9.2
Apartament Copernicus

Apartament Copernicus

Toruń, ul. Mikołaja Kopernika

Apartamenty 9.3

Co warto zobaczyć w Toruniu?


Krzywa wieża w Toruniu to nie jedyna atrakcja tego miasta, którego Staromiejski Zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Koniecznie trzeba więc pójść na przepiękny rynek, otoczony gotyckimi i barokowymi kamienicami z czerwonej cegły.

Na szczególną uwagę zasługuje ratusz, będący gotycko-barokowym budynkiem z XIII-XVIII wieku. Dawniej pełnił funkcję centrum administracyjnego, obecnie mieści się tam Muzeum Okręgowe, a na wieży znajduje punkt widokowy.
fot. Nocowanie.pl

Nieopodal staromiejskiego rynku, przy ulicy Franciszkańskiej, znajduje się planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Jest to najlepiej wyposażony obiekt tego typu w Polsce. Bardzo ciekawym i lubianym przez turystów miejscem jest także Żywe Muzeum Piernika, w którym możemy poznać tajniki powstawania słodkości, będących symbolem miasta. Oprócz tego koniecznie trzeba zobaczyć dom, będący miejscem urodzin Mikołaja Kopernika.

Krzywe wieże w Polsce. Gdzie jeszcze się znajdują?


Chociaż Ząbkowice Śląskie i Toruń są “posiadaczami” najsłynniejszych krzywych wież w Polsce, to podobne budynki można zobaczyć w innych miastach.

  • Świecie. W mieście znajduje się zamek krzyżacki z krzywą wieżą. Jej odchylenie od pionu wynosi 106 centymetrów. Jest udostępniona dla zwiedzających. Można nawet wejść na jej szczyt, gdzie znajduje się punkt widokowy!

  • Złotoryja. Rolę krzywej wieży pełni tam Baszta Kowalska, która kiedyś stanowiła element potężnych murów obronnych miasta. Dzisiaj mieści się tam punkt widokowy.

  • Kraków. Gdzie w grodzie Kraka można zobaczyć krzywą wieżę? Otóż na samym Rynku Głównym! Wieża ratuszowa, pozostałość zburzonego ratusza, odchylona jest od pionu o 55 centymetrów. Warto sprawdzić tę informację podczas następnego weekendu w Krakowie.Hotel Miodowa ***

Hotel Miodowa ***

Kraków, ul. Miodowa

Hotele 9.0
Hotel Delta

Hotel Delta

Kraków, ul. Mazowiecka

Hotele 8.5

Następny artykuł Początek wakacji. Jak...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej