Początek wakacji. Jak wygląda zainteresowanie wyjazdami Polaków?

Początek wakacji. Jak wygląda zainteresowanie wyjazdami Polaków?

25 czerwca to niezwykle ważna data, przede wszystkim dla uczniów, którzy właśnie tego dnia rozpocznie swój wakacyjny wypoczynek. Potrwa on do 31 sierpnia i wszystko wskazuje na to, że te nieco ponad 2 miesiące będą obfitowały w wiele wspaniałych przeżyć, również związanych z wyjazdami Polaków. Czy w obliczu rosnącej inflacji to będą zupełnie inne wakacje? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Nie da się ukryć, że wakacje to ulubiony moment na wypoczynek wśród Polaków. W przeciwieństwie do ferii zimowych, decyduje się na nie niemal każdy. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w ubiegłych latach.


Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, co jest spowodowane przez szereg czynników. Jest to przede wszystkim rosnąca inflacja, wzrost rat kredytów hipotecznych, wzrost cen żywności i usług, a także bardzo wysokie ceny paliw. Wszystko to powoduje, że ceny za nocleg wzrosły o około 20-30%, a zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami wśród Polaków jest obecnie o około ⅓ mniejsze niż rok temu.


Sprawdź również: Wakacje z dzieckiem. Gdzie na plażę i na które szlaki z wózkiem?


Gdzie i na jak długo wyjedziemy podczas wakacji 2022?


Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wakacje będą piękne pod względem pogody, szczególnie w lipcu. Nikogo w związku z tym nie powinno dziwić, że nieco ponad 70% wszystkich turystów polskiego portalu Nocowanie.pl poszukuje noclegów nad morzem - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim, a najpopularniejszą miejscowością jest Władysławowo.


Warto podkreślić, że TOP 20 najchętniej wybieranych miejscowości na wakacje to przede wszystkim miejscowości nadmorskie - tylko Zakopane (3% zapytań) i Karpacz (1,5% zapytań) są miejscowości, które nie znajdują się nad morzem.


Wysoko w rankingu są również takie miejscowości, jak Kołobrzeg, Sarbinowo, Łeba, czy Pobierowo. 


Zapytań o zakwaterowanie w lipcu jest o ¼, a w sierpniu nawet o połowę mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nieco ponad ¼ osób szuka noclegów na wyjazd tygodniowy, a niecałe 4% osób na dwutygodniowy urlop. Na 6 dni planuje wyjechać 13% turystów. 


Na obecną chwilę, zainteresowanie wyjazdami jest o 32% mniejsze niż rok temu. Większość turystów czeka z rezerwacją do ostatniej chwili.


Tutaj znajdziesz noclegi na wakacje 2022 w Polsce:U Mateusza

U Mateusza

Polańczyk, ul. Bieszczadzka

Kwatery i pokoje Polańczyk 9.8
Willa Księżówka

Willa Księżówka

Wisła, ul. Górnośląska

Kwatery i pokoje Wisła 9.7
Osada Pod Dinozaurami

Osada Pod Dinozaurami

Łeba, ul. Kolonijna

Domki Łeba 9.7
Willa Helena

Willa Helena

Szczawnica, ul. Jana Wiktora

Wille Szczawnica 9.6
Horyzont Bałtyku

Horyzont Bałtyku

Gąski, ul. Masztowa

Domki Gąski 10Ile zapłacimy za wakacyjny urlop?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od standardu obiektu, w którym zamieszkamy, wybranej lokalizacji, jak i terminu i długości naszego pobytu.


Na podstawie już opłaconych zaliczek można szacować, że średni koszt noclegów wyniesie 1902 zł za cały pobyt i 108 zł za osobodobę. 


Na pewno będzie to krótszy urlop, maksymalnie tygodniowy. Mało który turysta decyduje się na dwutygodniowy wypoczynek.


Które kategorie noclegów są najchętniej wybierane przez turystów?


Pod tym względem, nie ma żadnego zaskoczenia. Podobnie, jak w latach ubiegłych, turyści decydują się przede wszystkim na rezerwację noclegu w domkach (zainteresowanie na poziomie 40%) oraz w kwaterach i pokojach (33% turystów).


Dużo niższe zainteresowanie mają obiekty agroturystyczne - na poziomie 1,5% oraz hotele - 1%.


Najwięcej turystów – aż ¼ – szuka zakwaterowania dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci. Ponad 17% wyjeżdżających to pary dorosłych, a 16% dwoje dorosłych z jednym dzieckiem. Niecałe 2% to jeden dorosły z jednym dzieckiem, a 1,5%. szuka opcji wyjazdu w pojedynkę.Następny artykuł Wakacje dla osób...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!