Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy? Poznaj szczegóły!

Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy? Poznaj szczegóły!

Ważna informacja dla osób, które w najbliższym czasie planują wyjazd za granicę! Polski rząd wprowadza kwarantannę dla wracających do kraju. Dotyczy ona jednak ściśle określonych kierunków. Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami.

Od czwartku 24 czerwca 2021 obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która dotyczy grupy turystów wracających między innymi spoza strefy Schengen. Osoby takie będą musiały przejść kwarantannę!

Zobacz noclegi w Polsce:
Blu Port

Blu Port

Gąski, ul. Bałtycka

Apartamenty
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pensjonat  Nomada

Pensjonat Nomada

Unieście, ul. Józefa Chełmońskiego

Pensjonaty 9.9


Kwarantanna dla wracających z zagranicy - najważniejsze informacje


Jak wspomnieliśmy wcześniej, kwarantanna nie dotyczy wszystkich osób, które wracają do Polski. Muszą się jednak przygotować na nią podróżni z wracający spoza strefy Schengen lub krajów niebędących państwem członkowskim EFTA - stroną umowy o EOG.

Powrót kwarantanny zapowiedział w środę 23 czerwca na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego.


W tej chwili do strefy Schengen należą prawie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej poza: Bułgarią, Cyprem, Chorwacją, Rumunią oraz Irlandią.

W piątek 25 czerwca straż graniczna wydała komunikat, w którym rozwiewa wątpliwości związane z przyjazdami z wyżej wymienionych krajów. Czytamy w nim:

Od 24 czerwca br., w przypadku podróży z państw nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA - stroną umowy o EOG , okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu w kierunku SARS-Cov-2 jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu teleinformatycznego przez medyczne laboratorium diagnostyczne (wykonujące  diagnostykę  zakażenia  wirusem SARS-CoV-2).

Powyższy obowiązek nie dotyczy osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli również podróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii).

Willa Gryf

Willa Gryf

Mielno, ul. Orła Białego

Hotele 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Panorama

Panorama

Mielno, ul. Księżycowa

Pensjonaty 9.3


Zasady kwarantanny po powrocie z zagranicy


Osoby, które wracają teraz do Polski z krajów położonych poza strefą Schengen i EOG, będą musiały poddać się kwarantannie trwającej 10 dni. Do tej pory z tego obowiązku zwalniały negatywne wyniki testu wykonanego w ciągu 48 godzin od przylotu do Polski. Teraz się to zmienia!

Kwarantanna będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od przyjazdu. Warunkiem jest otrzymanie negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego. Nie zwalnia z niej również test na obecność przeciwciał!

Wyjątki:

  • Osoby w pełni zaszczepione preparatami dopuszczonymi w Unii Europejskiej.

  • Dzieci do 12. roku życia, które podróżują z osobami w pełni zaszczepionymi.

  • Cudzoziemcy, dla których Polska jest krajem tranzytowym, o ile nie będą przebywać u nas dłużej niż 24 godziny i mają bilet lotniczy, potwierdzający termin opuszczenia kraju.

Zasady podróżowania w strefie Schengen nie ulegają zmianom.

Widokowe Apartamenty

Widokowe Apartamenty

Zakopane, ul. Gawlaki

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Ośrodek wczasowy Amelia

Ośrodek wczasowy Amelia

Jarosławiec, ul. Uzdrowiskowa

Domki 8.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Złota Rybka

Złota Rybka

Chłapowo, ul. Zagrodowa

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Kwarantanna – dlaczego została wprowadzona?


Według słów wiceministra Kraski wprowadzenie kwarantanny spowodowane było pojawieniem się nowych mutacji koronawirusa, które jeszcze łatwiej przenoszą się pomiędzy ludźmi niż ten klasyczny wariant.  

Kwarantanna jest więc działaniem prewencyjnym.

Źródło: strazgraniczna.pl, Dziennik Ustaw


Następny artykuł Wakacje na Podlasiu - gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej