Laponia

Laponia to przepiękna, mroźna kraina w północnej części Półwyspu Skandynawskiego i na Półwyspie Kolskim. Leży na terytorium kilku państw: Finlandii, Norwegii, Szwecji i Rosji...

Laponia stanowi rozległą wyżynę o wysokości 300-400 m n.p.m., ponad którą wznoszą się do 800 m n.p.m. pojedyncze twardzielce kwarcytowe (tuntury). Panuje tam klimat polarny - długie mroźne zimy, krótkie lato. naturalną roślinność stanowi tundra, na południu lasy sosnowe i świerkowe.

 

Obszar Laponii jest słabo zaludniony z wyjątkiem kręgów wydobycia rud żelaza (Kiruna), niklu i apatytów (Płw. Kolski), miedzi, złota i srebra. Bardzo dobrze rozwinęła się hodowla reniferów.

 

Przed kolonizacją Półwyspu Skandynawskiego przez plemiona skandynawskie Lapończycy zamieszkiwali obszar rozciągający się od pd.-wsch. wybrzeży dzisiejszej Norwegii do Półwyspu Kola (Rosja). W okresie średniowiecza wypierani przez napływającą ludność skandynawską, Lapończycy osiedlili się w pn. części Płw. Skandynawskiego, gdzie zamieszkują do chwili obecnej.

 

Nazwy Laponia użyto po raz pierwszy w XVII wieku. słabo rozwinięte struktury społeczne i polityczne powodowały, że Laponia nigdy nie istniała jako samodzielne państwo, pozostając pod kontrolą Norwegii, Szwecji, Finlandii.

 

Główne miasta: Narwik (Norwegia), Kiruna (Szwecja), Rovaniemi (Finlandia) i Murmańsk (Rosja).

 

Źródło: terve.pl

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również