Święta i dni wolne od pracy w Finlandii

Święta i dni wolne od pracy w Finlandii

Czy Finowie obchodzą te same święta co my? Ile dni wolnych od pracy przysługuje fińskim pracownikom? Czy rok szkolny w Finlandii rozpoczyna się i kończy w tym samym czasie co w polskich placówkach oświatowych? Na te i inne pytania dotyczące świąt i dni wolnych od pracy w Finlandii znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Finlandia to przede wszystkim miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja i reniferów. Właśnie z tym kojarzy nam się ten kraj. Jednak oprócz tego warto wiedzieć, że Finowie bardzo chętnie uprawiają sport, m.in. jogging, trekking, nordic walking, spacerują a oprócz tego kochają przyrodę, saunę, kąpiele w przeręblu zamarzniętego jeziora i nacieranie śniegiem. Kiedy i jak świętują?

W Finlandii obchodzi się wiele świąt, nie wszystkie jednak są ustawowo dniami wolnymi od pracy dla wszystkich Finów.
Podobnie jak inne europejskie kraje, w Finlandii świętuje się pierwszy dzień roku oraz Trzech Króli. Nieco później Finowie obchodzą Wielkanoc, wolne dni od pracy to Wielki Piątek - pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych będący okazją do uczczenia męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu a także Poniedziałek Wielkanocny.

Tak jak i my, Polacy, Finowie również 1 maja obchodzą Święto Pracy. W tym dniu uhonorowuje się robotników i klasę pracowniczą oraz ich wpływ na obecny wygląd społeczeństwa.

Co ciekawe, w Finlandii dużym świętem jest Noc Świętojańska. Z tej okazji pracownikom fińskim przysługują dwa wolne dni: Wigilia Nocy Świętojańskiej - zazwyczaj jest obchodzona w sobotę między 20 i 26 czerwca a także Dzień Świętojański - kontynuacja Nocy Świętojańskiej. Z obchodami tych świąt wiążą się różnorodne tradycje. Jedna z nich mówi o tym, że młode dziewczyny muszą zebrać dziewięć różnych kwiatków i położyć je tej nocy pod poduszką. aby we śnie móc ujrzeć swojego przyszłego męża.

Najważniejsze święto państwowe w Finlandii - Święto Niepodległości, nazywane też Dniem Flagi obchodzone jest natomiast 6 grudnia. W tym dniu Finowie upamiętniają deklarację niepodległości i uniezależnienie się od Rosji, co miało miejsce w 1917 roku.

Koniec roku to oczywiście Święta Bożego Narodzenia. Finowie, tak jak i my mają z tej okazji dwa wolne dni - 25 i 26 grudnia.

W sumie Finowie obchodzą dwanaście świąt, dni wolnych od pracy. Podobnie jak inne europejskie kraje. Jednak czy święta w Finlandii są płatne? Zgodnie z fińskim prawem pracownikom należy się wynagrodzenie za świąteczny dzień wolny od pracy. Osoby zarabiające według stawki godzinowej powinni otrzymać za dzień świąteczny równowartość 8-godzinnego dnia pracy.

Ważnym aspektem są także wakacje i ferie. Szczególnie jeśli podróżujemy czy wyjeżdżamy do Finlandii na dłużej z dziećmi. Otóż fińscy uczniowie mają w trakcie roku szkolnego cztery przerwy: ferie jesienne – 5-dniowe w październiku, ferie świąteczne – prawie 3-tygodniowe na przełomie grudnia i stycznia, ferie zimowe – 5-dniowe w lutym oraz ferie wielkanocne – 6-dniowe w kwietniu.

Co ważne, edukacja w Finlandii rozpoczyna się w połowie sierpnia a kończy 30 maja. Terminy ferii różnią się w zależności od regionu, dlatego chcąc poznać szczegóły, powinniśmy zapoznać się z kalendarzem pracy konkretnych placówek edukacyjnych.

Święta i dni wolne od pracy w Finlandii w 2021 roku:

 • 1 stycznia, sobota – Nowy Rok (Uudenvuodenpäivä)
 • 6 stycznia, czwartek – Święto Trzech Króli (Loppiainen)
 • 15 kwietnia, piątek – Wielki Piątek (Pitkäperjantai)
 • 17 kwietnia, niedziela – Wielkanoc (Pääsiäispäivä)
 • 18 kwietnia, poniedziałek – Poniedziałek Wielkanocny (2 Pääsiäispäivä)
 • 1 maja, niedziele – Święto Pracy (Vappu)
 • 23 czerwca, czwartek – Wigilia Nocy Świętojańskiej (Juhannusaatto)
 • 24 czerwca, piątek – Dzień Świętojański (Juhannuspäivä)
 • 1 listopada, wtorek – Wszystkich Świętych (Pyhäinpäivä)
 • 6 grudnia, wtorek – Święto Niepodległości (Itsenäisyyspäivä)
 • 24 grudnia, sobota – Wigilia (Jouluaatto)
 • 25 grudnia, niedziela – Boże Narodzenie (Joulupäivä)
 • 26 grudnia, poniedziałek – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (2. Joulupäivä / Tapaninpäivä)

Następny artykuł Tradycje...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej