Maciejowa i schronisko PTTK - kultowe miejsce w Gorcach. Jak zdobyć ten szczyt?

Maciejowa i schronisko PTTK - kultowe miejsce w Gorcach. Jak zdobyć ten szczyt?

Wyjazd w góry to jedna z ulubionych aktywności, którą z powodzeniem można realizować przez cały rok. Tak się składa, że w przypadku Polski, jest z czego wybierać. Każdy, kto pragnie delektować się ciszą i spokojem, powinien odwiedzić Gorce i zdobyć szczyt Maciejowa i poczuć klimat schroniska PTTK na Maciejowej. Czy czujecie się gotowi na wyprawę na ten szczyt w Gorcach?

Eksplorując Gorce, swój wolny czas można spędzić tu naprawdę wyjątkowo. Można tu znaleźć naprawdę wiele ciekawych szlaków górskich. Dużym atutem, na pewno jest fakt, że ten region górski znajduje się w pobliżu niezwykle popularnych Tatr, czy Pienin. W przypadku, gdy zależy Wam na zdobywaniu tych najpiękniejszych szczytów, warto wziąć pod uwagę nie tylko Turbacz, ale również Maciejową, z kultowym schroniskiem PTTK.

 

Maciejowa - co to za szczyt?

 

Zanim wyruszycie na zdobywanie tego pięknego szczytu w Gorcach, warto jest zaczerpnąć kilku najważniejszych informacji, związanych z tym szczytem. Zanurzona w malowniczych krajobrazach Gorców, Maciejowa to szczyt o wysokości 837 m n.p.m., który góruje wzdłuż długiego grzbietu biegnącego od majestatycznego Turbacza na zachód, aż do urokliwej Rabki-Zdroju. Jest to część pięknej triady niewielkich szczytów, które dominują nad polaną Przysłop, składającą się z Maciejowej, Przysłopu i Bardo, w tej kolejności od zachodu na wschód.

 

 

fot.RegnarPhoto / gettyimages.com, CC0

 

Na szczycie Przysłopu zobaczyć można urokliwą Bacówkę PTTK na Maciejowej. Przełęcz Kocioł oddziela Maciejową od Przysłopu, dodając dynamizmu do tej malowniczej górskiej sceny.

 

Las porasta prawie całą Maciejową, z wyjątkiem wschodniego stoku, gdzie rozciąga się pas polany Przysłop. Z północno-wschodniej strony stok opada ku dolinie Słonki, zaś południowo-zachodni spływa do doliny Poniczanki, gdzie swoje źródło ma potok Worwów. Północny stok kryje zespół wyciągów narciarskich, z których najdłuższy prowadzi prawie do szczytu.

 

Poznaj: Góry w Polsce dla początkujących. Gdzie warto się wybrać?

 

Znakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego biegnie przez szczyt Maciejowej, który jest również końcem czarnego szlaku, rozpoczynającego się w Rabce-Zdroju na Plasówce. Grzbiet Maciejowej i północne stoki są odsłonięte, co jest nazywane polaną Maciejowa. Stąd rozpościerają się przepiękne panoramy na Beskidy, w tym Babią Górę, Pasmo Policy oraz Beskid Makowski.

 

Maciejowa leży poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, wpisując się jednak w obszar Rabki-Zdroju, w powiecie nowotarskim, województwie małopolskim. Jest to idealne miejsce dla miłośników natury, szlaków górskich i pięknych widoków, które czekają na odkrycie.

 

Szlak na Maciejową - najkrótszy szlak i najpiękniejsza trasa

 

Który szlak wybrać, jeśli celem Waszej wędrówki jest Maciejowa i znajdujące się tu schronisko PTTK na Maciejowej? Najlepszą opcją będzie szlak czerwony z Jasionowa, którego długość to zaledwie 2,2 km. Czas potrzebny na przejście tej trasy to zaledwie 45 minut. Można się tu wybrać o każdej porze roku. Może pojawić się problem z parkowaniem, ale na szczęście jest dostępna zatoczka na kilka samochodów.

 

Przeczytaj również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Każdy, kto chce skorzystać z tej górskiej wędrówki jak najwięcej, może wybrać opcję wędrówki z Rabki-Zdroju przez Rdzawkę i Świńską Górę 752 m n.p.m. Cała wędrówka, w tym przypadku, zajmie nieco ponad 5 godzin, a dystans, jaki trzeba pokonać to 16,5 km. Po drodze, do pokonania jest 712 m podejść i 684 m zejść. Jest to jednocześnie najpiękniejsza trasa na Maciejową.

 

Opis szlaku na Maciejową

 

W związku z tym, że najkrótszy szlak nie jest zbyt skomplikowany, to postanowiliśmy Was zachęcić do wędrówki tym nieco dłuższym szlakiem. W tym celu, należy dojechać do miejscowości Rabka Zdrój i pozostawić swój samochód w dzielnicy Nowy Świat, poza ścisłym centrum miejscowości.

 

Wędrówka rozpoczyna się szlakiem żółtym, który następnie przechodzi w zielony szlak, a po zdobyciu szczytu powracamy szlakiem turystycznym czerwonym do Rabki Zdroju.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Początkowo, wędrujemy po asfalcie i po przejściu fragmentu trasy docieramy do przysiółku Zborkówka. Znajduje się tu urokliwa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna o nazwie „UROCZYSKO – KRZYWOŃ". Turyści, decydując się na jej pokonanie, mają przed sobą osiem zróżnicowanych przystanków do zwiedzenia. Cała wędrówka potrwa nie dłużej niż dwie godziny. Następnie trasa kieruje się w stronę szczytu Krzywoń, wznoszącego się na wysokość 627 m n.p.m.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Powoli, lecz stanowczo, zaczniecie zdobywać wysokość, przemierzając gęstwiny lasu, bez oznak wyłaniających się widoków. Przechodzicie przez malowniczy mały mostek i szerszą drogę, która rozgałęzia się na prawo. Po przejściu około dwóch kilometrów, dojdziecie na pierwszą polanę. Stąd możemy podziwiać majestatyczność Maciejowej - celu wędrówki.

 

Powracacie do lasu, mijając po drodze kilka kopców usłanych kamieniami. Nie znamionują one żadnych szczytów, gdyż nie są zaznaczone na mapie. Teren staje się łagodniejszy, więc to dobry moment na zorganizowanie przerwy w tym miejscu.

 

Po lewej stronie wyrasta majestatyczny szczyt Piątkowa, wznoszący się na wysokość 715 m n.p.m., podczas gdy po prawej strony możecie dostrzec początki gospodarstw rolnych Chabówki. Przecina tędy również droga numer 47, łącząca Chabówkę z Klikuszową.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki w Gorcach:

 

 

Domki nad Białką

Domki nad Białką

Dębno, ul. Nowotarska

Domki Dębno 10
Leśne Zacisze

Leśne Zacisze

Raba Wyżna, ul. Raba Wyżna

Domki Raba Wyżna 10

 

 

Dotychczasowy szlak żółty, którym podążacie, skręca w prawo, zmierzając w stronę szczytu Rabska Góra o wysokości 783 m n.p.m. Dobrze jest zdecydować się na zielony szlak, który swój początek ma właśnie w tym miejscu. Należy skręcić tu w lewo, idąc przez chwilę wzdłuż ekranów akustycznych. W oddali będziecie widzieć Babią Górę, czy Policę, a nieco bliżej - Rabską Górę, Świńską Górę, Kulawkowy Wierch, czy Pasmo Turbacza. Wy udajecie się stronę Rdzawki. Po zejściu do miejscowości, skręcacie w prawo i idziecie w stronę kościoła. Gdy miniecie dom rekolekcyjny "Wiktoria", skręcacie w lewo i przez wąski mostek przechodzicie nad Kubanowskim Potokiem.

 

Początkowo, Wasza trasa kieruje Was wzdłuż asfaltowej drogi, jednak niedługo później skręcicie na urokliwą ścieżkę polną, z której roztaczają się przepiękne panoramy. Najbardziej wyróżniającym się szczytem jest Babia Góra, wznosząca się na wysokość 1725 m n.p.m., dominująca nad okolicznymi wzgórzami.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Beskidach:

 

 

 

 

Stopniowo docieracie pod Świńską Górę o wysokości 754 m n.p.m. Na jej podnóżu skręcicie gwałtownie na lewo i zaczniecie schodzić do wioski Ponice. Docieracie na główną drogę i od tej pory Waszym celem jest Bacówka PTTK na Maciejowej. Spędzicie tu sporo czasu wędrując przez rozległe polany. Następnie przechodzicie przez zbocza Sołtysiego Turbacza o wysokości 809 m n.p.m., po czym przemierzacie Las Pański, aby ostatecznie dotrzeć na Maciejową.

 

Bacówka PTTK na Maciejowej w Gorcach - najważniejsze informacje

 

Bacówka na Maciejowej, a dokładniej na polanie Przysłop, jest jednym z dziesięciu schronisk w Polsce, będących miejscem obsługi turystów indywidualnych, znanym jako turystyka kwalifikowana. Wszystko to jest wynikiem zaangażowania Edwarda Moskały, członka PTTK, oraz Oddziału PTTK w Rabce. Prace nad stworzeniem bacówki były częścią szerszego projektu budowy małych schronisk górskich. Proces rozpoczął się od zakupu odpowiedniej działki na Przysłopie pod Maciejową (ponad 3 hektary), a następnie Oddział PTTK w Rabce podjął decyzję o wykorzystaniu tej działki do celów rekreacyjno-turystycznych, planując zbudować na niej bacówkę PTTK. W 1975 roku, Zakład Remontowo-Budowlany PTTK z Zakopanego pod kierownictwem Jerzego Klimińskiego, zidentyfikował miejsce dla przyszłego budynku.

 

 

fot. Przemysław Reinfus / AdobeStock, CC0

 

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Schronisko pod Maciejową jest typowym przykładem bacówek turystyki kwalifikowanej pod względem budowy. Drewnianą strukturę obiektu wykonali cieśle z Dzianisza, korzystając z typowego projektu autorstwa Stanisława Karpiela. Budynek oferuje 25 miejsc noclegowych, kuchnię i jadalnię, a także łazienki znajdujące się w przyziemiach. Podczas pobytu w bacówce, nie sposób nie zauważyć wielu rzeźbionych elementów codziennego użytku, które zostały stworzone przez pracowników Zakładu Remontowo-Budowlanego, którzy jednocześnie są absolwentami Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (Janusz Jędrzejowski i Piotr Szteliga). Szczególnie warte uwagi są ścianka działowa separująca klatkę schodową od holu, tablica ogłoszeń, osłony grzejników, a także krzesła.

 

Uroczyste otwarcie schroniska miało miejsce 23 września 1977 roku.

 

Droga powrotna do Rabki Zdroju

 

Przechodzicie obok szczytu, stoku narciarskiego Maciejowa-Ski. Teraz przechodzicie przez urocze gorczańskie łąki, rozkoszując się pięknymi krajobrazami, będąc na czerwonym szlaku turystycznym prowadzącym do Rabki. Opuszczacie szlak i kierujecie się w stronę Rabki-Zdroju, przechodząc przez park miejski.

 

Noclegi w Rabce-Zdroju

 

Rabka-Zdrój oferuje szeroką gamę opcji noclegowych dla podróżników o różnych upodobaniach i budżetach, którzy chcą wybrać noclegi w Gorcach.

 

Jeśli cenisz komfort i wygodę, wiele miejscowych hoteli i pensjonatów z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Wiele z nich oferuje nie tylko przytulne kwatery i pokoje Rabka-Zdrój, ale także dodatkowe udogodnienia, takie jak baseny, strefy spa i restauracje.

 

Dla osób poszukujących bardziej autentycznego doświadczenia, Rabka-Zdrój oferuje również wiele uroczych domów gościnnych i kwater prywatnych. Te opcje zapewniają szansę na poznanie lokalnej kultury i gościnności, a często są także bardziej ekonomicznym wyborem.

 

Namiotowiczów z pewnością ucieszy obecność kilku dobrze wyposażonych kempingów w Rabce-Zdroju i okolicach. Wszystko to sprawia, że bez względu na to, czy jesteś tu na weekend, czy na dłuższy pobyt, z łatwością znajdziesz idealne dla siebie miejsce do odpoczynku po dniu pełnym przygód.

 

Sprawdź noclegi w Rabce-Zdrój:

 

 

 

 

Odkryj piękno ukrytego szczytu w Gorcach. Wrażenia, związane z wyprawą na Maciejową na pewno będą niezapomniane!

 

Zdjęcie główne: fot. DRONE QUEST / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Leśne Molo w Starym Sączu....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!