Mikołajki w różnych regionach Polski. Jak spędzają je mieszkańcy i turyści?

Mikołajki w różnych regionach Polski. Jak spędzają je mieszkańcy i turyści?

Początek grudnia to coraz gorętsze wyczekiwanie, jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia. Odpowiednie przygotowania, zakup prezentów, sprzątanie, wybór choinki i w końcu radość, że Święta coraz bliżej. Już niedługo Mikołajki - nie ma takiej osoby, która nie czekałaby na wizytę Mikołaja i otrzymanie wymarzonego prezentu. Jeśli nie zdążyliście napisać listu, to bez obaw. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka lub Dzieciątko na pewno przyniosą Wam prezent na Gwiazdkę. No właśnie, kto tak naprawdę te prezenty przynosi?

Nie da się ukryć, że tegoroczne Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który czekamy niemal wszyscy. Klimat Świąt jest obecny na prawie każdym kroku. W centrach handlowych już pojawiły się choinki i ozdoby świąteczne. W popularnych polskich miastach już rozpoczęły się jarmarki bożonarodzeniowe, a tego typu wydarzenia każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem i pozwalają w pełni poczuć klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.


Sprawdź koniecznie: Jarmarki Bożonarodzeniowe 2023 w Polsce. Gdzie i kiedy warto się wybrać?


Nie da się ukryć, że klimat zbliżających się Świąt wprowadza w serca większości osób wiarę, nadzieję i niezwykłą radość. To oczywiste, że chyba nikt nie wyobraża sobie grudnia bez “Last Christmas” i innych świątecznych hitów. Gorączkowe, przygotowania, szał świątecznych zakupów - każdy chce zdążyć ze wszystkim, by móc w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą podczas nadchodzących Świąt.


Jak Polacy spędzają Mikołajki?


Już niedługo Mikołajki. Święto to jest niezwykle popularne, odkąd pamiętamy. Chyba każdy, będąc dzieckiem, pisał list do św. Mikołaja, uwzględniając w nim rzeczy, o których marzymy. Mikołaj nigdy nie zawiódł i prezent otrzymaliśmy, nawet gdy mieliśmy na sumieniu pewne błędy i czyny.


Analizując to, jak Polacy spędzają Mikołajki, warto podkreślić, że czas ten był spędzany zawsze radośnie. W wielu polskich miastach w tym dniu uruchamiana była iluminacja świąteczna, miało miejsce rozświetlenie miejskiej choinki. Nie obyło się również bez imprez towarzyszących, koncertów i co zrozumiałe - wizyty św. Mikołaja. Za kierownicą autobusów można było zauważyć kierowców przebranych za świętego. Wszystko to powodowało, że klimat nadchodzących świąt był coraz bardziej odczuwalny.


Warto również podkreślić, że spora część osób Mikołajki spędza w sposób aktywny. Mowa tu oczywiście o popularnych stokach narciarskich, które właśnie w tym czasie oficjalnie rozpoczynały sezon narciarski - wszystko, co zrozumiałe, było uzależnione od panujących warunków pogodowych. Tatry, Beskidy, Bieszczady, Karkonosze - w tych regionach, na popularnych stokach narciarskich, można było spotkać Świętego Mikołaja szusującego na nartach lub snowboardzie.


Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty? Sprawdź: Gdzie na narty w Polsce?

 

 

Górski Klimat

Górski Klimat

Szklarska Poręba, ul. Górna

Apartamenty Szklarska Poręba 9.5
Willa u Baranów

Willa u Baranów

Zakopane, ul. Krzeptówki

Kwatery i pokoje Zakopane 9.8

 

 

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w górach


Mikołajki każdy spędza z wielką radością, odliczając czas do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i wypatrując przez okno wizyty Świętego Mikołaja. I właśnie w tej kwestii może pojawić się różnica zdań. Bo są regiony w Polsce, w których to nie Święty Mikołaj przynosi prezenty na Święta.Kto przynosi prezenty w Polsce na Gwiazdkę?


Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, jednak w jednej kwestii Polacy nie mogą dojść do porozumienia. Okazuje się jednak, że nie tylko Święty Mikołaj przynosi prezenty. Kto przynosi prezenty w Polsce? W tym temacie równie aktywni są: Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko, czy Dziadek Mróz. Oczywiście największą rolę w tym zakresie odgrywają regionalizmy. Niezwykle ważne jest również to, kiedy Mikołaj przynosi prezenty. Oczywistą rzeczą, prawdopodobnie dla większości osób jest to, że prezenty przynosi Święty Mikołaj i robi to w Wigilię Bożego Narodzenia, jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Sprawdźmy, jak to tak naprawdę wygląda w całym kraju.

 

 

 

 

  • Święty Mikołaj


Osoba Świętego Mikołaja jest najbardziej popularna w Polsce. Z założenia, Mikołaja można spotkać m.in. na Warmii i Mazurach, na Podlasiu, Mazowszu, na Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, w województwie świętokrzyskim i w Bieszczadach. Święty Mikołaj z założenia do grzecznych osób przychodzi 2 razy - 6 grudnia ze słodyczami i z drobnym upominkiem oraz w Wigilię Bożego Narodzenia z nieco większym prezentem, który przynosi nam pod choinkę. List do Mikołaja najlepiej jest napisać osobiście i wysłać do Finlandii, do Rovaniemi.


  • Aniołek


Aniołek rozdaje prezenty w województwie małopolskim. W związku z tym spotkamy go w Krakowie i innych miejscowościach regionu. Niech w związku z tym nie zdziwi Was to, gdy ktoś podczas Waszego pobytu w Małopolsce, oznajmi Wam, że Święty Mikołaj nie istnieje.


  • Gwiazdor


Co to jest Gwiazdor? Gwiazdor jest drugą, obok Świętego Mikołaja, najbardziej popularną osobą, która przynosi prezenty na Święta Bożego Narodzenia. Gwiazdora można spotkać przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju, a mianowicie: nad morzem, na Kujawach, w Wielkopolsce, w województwie lubuskim. Gwiazdor z orszaku kolędników odwiedza mieszkańców tych regionów w Wigilię, by wręczyć im prezenty.


  • Gwiazdka


Skoro był Gwiazdor, to musi być i Gwiazdka, która to za prezenty na Święta jest odpowiedzialna na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Podobnie, jak w przypadku Gwiazdora i Mikołaja, pojawia się tu w Wigilię Bożego Narodzenia, sprawiając przy tym niezwykłą radość z powodu otrzymanych tu prezentów.


  • Dzieciątko i Dziadek Mróz


Na sam koniec zostało nam Dzieciątko, które to za prezenty na Święta jest odpowiedzialne na Śląsku. Warto podkreślić, że ta postać jest również szczególnie popularna u naszych sąsiadów - Czechów. Na prezenty od Dzieciątka, mieszkańcy Śląska mogą liczyć w Wigilię.


W niektórych regionach można również spotkać Dziadka Mroza, który hojnie obdarzy każdego świątecznym prezentem. Można go spotkać przede wszystkim w regionie Puszczy Białowieskiej.


Jak widać, regionalizmy potrafią wiele namieszać również podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wpływ mass-mediów i zagranicznych wzorców spowodował, że to jednak Święty Mikołaj jest w dużej mierze odpowiedzialny za świąteczne prezenty. A u Was, kto przynosi prezenty? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Następny artykuł Krynica-Zdrój atrakcje...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!