Mikołajki w różnych regionach Polski. Jak spędzają je mieszkańcy i turyści?

Mikołajki w różnych regionach Polski. Jak spędzają je mieszkańcy i turyści?

Początek grudnia to coraz gorętsze wyczekiwanie, jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia. Odpowiednie przygotowania, zakup prezentów, sprzątanie, wybór choinki i w końcu radość, że Święta coraz bliżej. Przed nami za kilka dni Mikołajki - nie ma takiej osoby, która nie czekałaby na wizytę Mikołaja i otrzymanie wymarzonego prezentu. Jeśli nie zdążyliście napisać listu, to bez obaw. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka lub Dzieciątko na pewno przyniosą Wam prezent na Gwiazdkę. No właśnie, kto tak naprawdę te prezenty przynosi? Odpowiedź na te i inne pytania w poniższym artykule.

Nie da się ukryć, że tegoroczne Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia będą zupełnie inne, niż te, do których przywykliśmy. Klimat Świąt jest obecny, ale na pewno sporej części osób czegoś mimo to brakuje. Większość polskich miast zdecydowała się odwołać jarmarki bożonarodzeniowe, a tego typu wydarzenia każdego roku cieszyły się dużym zainteresowaniem i pozwalały w pełni poczuć klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.


Sprawdź koniecznie: Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce. Czy odbędą się w 2020 roku?


Pomimo trudności i ograniczeń, klimat zbliżających się Świąt wprowadza w serca większości osób wiarę i nadzieję, że rzeczywistość, do której przywykliśmy już niedługo powróci. Nie da się ukryć, że chyba nikt nie wyobraża sobie grudnia bez “Last Christmas” i innych świątecznych hitów. Gorączkowe, przygotowania, szał świątecznych zakupów - każdy chce zdążyć ze wszystkim, by móc w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą podczas nadchodzących Świąt.


Pamiętajmy, że podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministów, do wigilijnego stołu będzie można zaprosić 5 osób. Dla przykładu, jeśli w danym domu mieszkają na co dzień 4 osoby, to podczas Świąt będzie można zaprosić 5 osób spoza gospodarstwa, co daje łącznie 9 osób przy wigilijnym stole.


Jak Polacy spędzają Mikołajki?


Za kilka dni Mikołajki. Święto to jest niezwykle popularne, odkąd pamiętamy. Chyba każdy, będąc dzieckiem, pisał list do św. Mikołaja, uwzględniając w nim rzeczy, o których marzymy. Mikołaj nigdy nie zawiódł i prezent otrzymaliśmy, nawet gdy byliśmy nieco niegrzeczni przez rok. 


Analizując to, jak Polacy spędzają Mikołajki, warto podkreślić, że czas ten był spędzany zawsze radośnie. W wielu polskich miastach w tym dniu uruchamiana była iluminacja świąteczna, miało miejsce rozświetlenie miejskiej choinki. Nie obyło się również bez imprez towarzyszących, koncertów i co zrozumiałe - wizyty św. Mikołaja. Za kierownicą autobusów można było zauważyć kierowców przebranych za świętego. Wszystko to powodowało, że klimat nadchodzących świąt był coraz bardziej odczuwalny.


Warto również podkreślić, że spora część osób Mikołajki spędza w sposób aktywny. Mowa tu oczywiście o popularnych stokach narciarskich, które właśnie w tym czasie oficjalnie rozpoczynały sezon narciarski - wszystko, co zrozumiałe, było uzależnione od panujących warunków pogodowych. Tatry, Beskidy, Bieszczady, Karkonosze - w tych regionach, na popularnych stokach narciarskich, można było spotkać Świętego Mikołaja szusującego na nartach lub snowboardzie.


Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty? Sprawdź: Gdzie na narty w Polsce?


Mikołajki każdy spędza z wielką radością, odliczając czas do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i wypatrując przez okno wizyty Świętego Mikołaja. I właśnie w tej kwestii może pojawić się różnica zdań. Bo są regiony w Polsce, w których to nie Święty Mikołaj przynosi prezenty na Święta.



Kto tak naprawdę przynosi prezenty na Gwiazdkę?


Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, jednak w jednej kwestii Polacy nie mogą dojść do porozumienia. Okazuje się jednak, że nie tylko Święty Mikołaj przynosi prezenty. W tym temacie równie aktywni są: Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko, czy Dziadek Mróz. Oczywiście największą rolę w tym zakresie odgrywają regionalizmy. Oczywistą rzeczą, prawdopodobnie dla większości osób jest to, że prezenty przynosi Święty Mikołaj i robi to w Wigilię Bożego Narodzenia, jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Sprawdźmy, jak to tak naprawdę wygląda w całym kraju.

 

  • Święty Mikołaj


Osoba Świętego Mikołaja jest najbardziej popularna w Polsce. Z założenia, Mikołaja można spotkać m.in. na Warmii i Mazurach, na Podlasiu, Mazowszu, na Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, w województwie świętokrzyskim i w Bieszczadach. Święty Mikołaj z założenia do grzecznych osób przychodzi 2 razy - 6 grudnia ze słodyczami i z drobnym upominkiem oraz w Wigilię Bożego Narodzenia z nieco większym prezentem, który można znaleźć pod choinką.


  • Aniołek


Aniołek rozdaje prezenty w województwie małopolskim. W związku z tym spotkamy go w Krakowie i innych miejscowościach regionu. Niech w związku z tym nie zdziwi Was to, gdy ktoś podczas Waszego pobytu w Małopolsce, oznajmi Wam, że Święty Mikołaj nie istnieje.


  • Gwiazdor


Gwiazdor jest drugą, obok Świętego Mikołaja, najbardziej popularną osobą, która przynosi prezenty na Święta Bożego Narodzenia. Gwiazdora można spotkać przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju, a mianowicie: nad morzem, na Kujawach, w Wielkopolsce, w województwie lubuskim. Gwiazdor z orszaku kolędników odwiedza mieszkańców tych regionów w Wigilię, by wręczyć im prezenty.


  • Gwiazdka


Skoro był Gwiazdor, to musi być i Gwiazdka, która to za prezenty na Święta jest odpowiedzialna na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Podobnie, jak w przypadku Gwiazdora i Mikołaja, pojawia się tu w Wigilię Bożego Narodzenia, sprawiając przy tym niezwykłą radość z powodu otrzymanych tu prezentów.


  • Dzieciątko i Dziadek Mróz


Na sam koniec zostało nam Dzieciątko, które to za prezenty na Święta jest odpowiedzialne na Śląsku. Warto podkreślić, że ta postać jest również szczególnie popularna u naszych sąsiadów - Czechów. Na prezenty od Dzieciątka, mieszkańcy Śląska mogą liczyć w Wigilię.


W niektórych regionach można również spotkać Dziadka Mroza, który hojnie obdarzy każdego świątecznym prezentem. Można go spotkać przede wszystkim w regionie Puszczy Białowieskiej.


Jak widać, regionalizmy potrafią wiele namieszać również podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wpływ mass-mediów i zagranicznych wzorców spowodował, że to jednak Święty Mikołaj jest w dużej mierze odpowiedzialny za świąteczne prezenty. A u Was, kto przynosi prezenty? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Następny artykuł Z dala od tłumów: Wzgórza...

Komentarze

Zobacz również