Na co zwrócić uwagę, wybierając obiekt noclegowy po epidemii?

Na co zwrócić uwagę, wybierając obiekt noclegowy po epidemii?

Wiele osób z niecierpliwością oczekuje momentu, gdy podróżowanie znowu będzie możliwe. Miejmy jednak świadomość, że nadal należy zachowywać środki ostrożności w kontaktach z obcymi osobami. Jak to zrobić podczas wakacji, już na etapie poszukiwania noclegu po epidemii? Podopowiadamy, na co szczególnie zwracać uwagę.

Organizacja wypoczynku po epidemii COVID-19 na pewno będzie wyglądać inaczej niż wcześniej.  Jako podróżni możemy obawiać się dużych skupisk ludzkich, większą uwagę poświęcimy również kwestiom higieny. Nie rezygnujmy jednak całkowicie z wyjazdu, gdyż przy odpowiednim planowaniu i zdroworozsądkowym podejściu, nasz urlop na pewno się uda.

Duża część Polaków przez wiele tygodni nie dość, że pracowała w domu, to ograniczała wyjścia i życie towarzyskie do minimum. Dlatego kiedy będzie to możliwe, warto zacząć wracać do normalności, zaczynając od odpoczynku i zmiany otoczenia. Na pewno każdemu wyjdzie to na dobre. Już teraz podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej wybierać obiekt noclegowy po epidemii.

Sprawdź lokalizację obiektu noclegowego


Szukając obiektu noclegowego, powinniśmy zwracać uwagę na jego lokalizację. To naturalne, że na początku będziemy chcieli unikać dużych skupisk ludzkich, więc najlepiej wybierać miejsca z dala od tłumu. Sprzyjającą pogodę można wykorzystać do zaplanowania wypoczynku na świeżym powietrzu – w górach, nad jeziorem i na wsi. Warto wziąć też pod uwagę mniej popularne kierunki, przecież Polska to nie tylko Mazury czy Tatry, równie pięknie jest na Kaszubach, Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, w Górach Świętokrzyskich czy Górach Sowich.

Po epidemii wszędzie może zrobić się tłoczniej, ale jeśli wybierzemy mniej oczywisty kierunek, wzrasta nasza szansa na to, by nie dzielić przestrzeni z innymi turystami. Warto więc odpuścić morze albo poszukać tam spokojnych miejscowości – myślmy nieszablonowo.

Aby ułatwić sobie to zadanie, można od razu sprawdzić listę obiektów, które należą do nowej kategorii specjalnej Noclegi w ustronnym miejscu. Turyści mogą z niej wybrać oferty wypoczynku z dala od tłumi ludzi i zgiełku miasta.

Wybierz odpowiednią kategorię obiektu noclegowego


Oprócz tego dobrym pomysłem będzie wybieranie takich kategorii obiektów, które zapewnią większą prywatność oraz do niezbędnego minimum ograniczą stykanie się z innymi turystami. Warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • domki – to dobry wybór, gdy podróżujemy z rodziną. Na turystów czekają zarówno większe ośrodki, jak też pojedyncze budynki i duża działka do dyspozycji. Dzięki temu wybierzemy miejsce, które będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy jednak, by, kiedy decydujemy się na spędzenie urlopu w większych ośrodkach, wybierać takie, gdzie domki stoją w pewnym oddaleniu od siebie;

  • apartamenty – wybór apartamentu to także dobry pomysł po epidemii. Zwykle są to samodzielne, nieduże mieszkania, przeznaczone wyłącznie do użytku turystów. Możemy więc spokojnie wypocząć z rodziną, korzystając ze wszystkich sprzętów, które są potrzebne do tego, by spokojnie funkcjonować podczas urlopu. Niektóre apartamenty na wynajem oferują bardzo wysoki standard – nie tylko są pomysłowo zaaranżowane, na gości czekają również sprzęty AGD, takie jak zmywarka, ekspres do kawy czy pralka;

  • agroturystykę – zwłaszcza wtedy, kiedy marzy nam się wypoczynek blisko natury. Obiekty tej kategorii znajdują się na terenach wiejskich, daleko od dużych skupisk, więc łatwiej zachować dystans. Poza tym gospodarze nie oferują zbyt wielu pokoi na wynajem, co także stanowi zaletę zaplanowania wyjazdu na wieś. Można zaplanować czas w ten sposób, by jak najmniej stykać się z ludźmi – spacer po lesie, czytanie książki w ogrodzie czy wycieczki po okolicy będą przyjemną odmianą po czasie izolacji;

  • kwatery i pokoje – noclegi tego typu także przeznaczone są dla osób, które lubią wypoczywać w kameralnych warunkach. Zazwyczaj kwatery dla turystów znajdują się w odpowiednio zaadaptowanych domach jednorodzinnych, co powoduje, że również skutecznie unikamy tłumów. Bardzo często właściciele kwater i pokoi udostępniają swoje ogrody, więc zawsze można spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu.

Zwróć uwagę na oferowane udogodnienia


Znaczenie ma nie tylko lokalizacja, dla bezpieczeństwa turystów ważne są oferowane na miejscu udogodnienia. Do tej pory nawet nie zastanawialiśmy się nad pewnymi zagadnieniami, ale dzisiaj stanowią one niezwykle istotną kwestię. Jakich udogodnień należy szukać w obiektach noclegowych?

  • Chyba największe znaczenie ma własna łazienka. Do tej pory osoby, które planowały tanie wczasy, mogły decydować się na łazienkę wspólną dla kilku pokoi. Teraz lepiej dzielić tę przestrzeń tylko z najbliższymi.

  • Własna kuchnia lub możliwość wykupienia wyżywienia. Również we wspólnych kuchniach mamy styczność z innymi turystami, dlatego jeśli nie ma innego wyjścia, lepiej zdecydować się na wykupienie wyżywienia, które będzie przygotowywane na miejscu, przez stały personel, a później odpowiednio opakowane dostarczane do pokoju.

  • Możliwość dokonywania płatności kartą. W wielu miejscach – sklepach czy na stacjach benzynowych – to preferowana forma regulowania rachunków, warto skorzystać z niej także wtedy, kiedy opłacamy wakacje.

Zapytaj o procedury bezpieczeństwa w obiekcie noclegowym


Kiedy zdecydujemy się już na kierunek i sprawdzimy dokładnie, jakie warunki i udogodnienia oferuje wybrany przez nas obiekt noclegowy, powinniśmy dowiedzieć się, co robią właściciele, by zapewnić bezpieczeństwo swoim gościom. Priorytetem powinno właściwe sprzątanie pokoi, które trzeba także dezynfekować, włączając w to także drobne elementy jak klamki czy armatura, oraz wietrzyć. Wielu właścicieli obiektów noclegowych decyduje się także na ozonowanie wnętrz, proces ten zabija bakterie i drobnoustroje. W pokojach goście także powinni móc korzystać ze środków, takich jak płyn do dezynfekcji rąk. Jeżeli nie ma go na miejscu, powinien znajdować się przynajmniej w holu oraz na każdym piętrze.

Co jeszcze może zrobić właściciel obiektu, by zapewnić bezpieczeństwo gościom?

  • Nie zdziwmy się,, kiedy właściciel poprosi o możliwość zmierzenia temperatury. Pilnujmy jednak, by odbywało się to bezdotykowo, na przykład przy użyciu termometru laserowego.

  • Warto ograniczyć kolejkę do zameldowania, chociaż w mniejszych obiektach noclegowych zwykle nie ma takiego problemu.

  • Powinien zostać wprowadzony bezwzględny zakaz przyprowadzania do obiektu osób, które w nim nie nocują.

  • Na bezpieczeństwo gości wpływa egzekwowanie od personelu zasad postępowania w bezpośrednich kontaktach z innymi osobami. Przede wszystkim każdy powinien nosić maseczkę ochronną lub przyłbicę oraz jednorazowe rękawiczki. Wpływa to również na lepsze samopoczucie pracowników obiektu noclegowego.

  • Jeżeli w obiekcie oferowane jest wyżywienie, goście powinni mieć wybór, czy chcą, by dostarczać im je do pokoju w hermetycznym opakowaniu.

  • Warto sprawdzić, czy obiekt oferuje usługę sprzątania podczas pobytu gości. Porządki przed oddaniem pokoju kolejnym turystom to w obecnej sytuacji oczywistość, warto jednak sprawdzić jak wygląda ta kwestia już po zameldowaniu. W niektórych obiektach jest to wliczone w cenę wynajmu, ale usługa można być także wykonywana na żądanie oraz za dodatkową opłatą.

  • W swoich ofertach w portalu Nocowanie.pl właściciele obiektów noclegowych mogą poinformować turystów o tym, czy oferują dodatkowe środki bezpieczeństwa. Najlepiej więc zwracać uwagę na te miejsca, gdzie jasno wskazano w jaki sposób przygotowuje się ręczniki i pościel, czy turyści mają preparaty do dezynfekcji rąk na własny użytek oraz w czego używa się do dezynfekcji wnętrz.

Następny artykuł Popularne trasy spacerowe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!