Najlepsze miejsca na zimowe kuligi w Polsce. Gdzie się wybrać?

Najlepsze miejsca na zimowe kuligi w Polsce. Gdzie się wybrać?

To zimowa aktywność na świeżym powietrzu, która jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale również i dorosłych. Może mieć zorganizowaną formę podczas naszego wypoczynku lub zorganizowaną przez nas samych. Każdemu zimowemu kuligowi towarzyszą wspaniałe przeżycia i możliwość podziwiania atrakcyjnych turystycznie terenów. Bardzo często kuligi połączone są z ogniskiem, co tylko urozmaica tę formę wypoczynku. Jeśli w naszym regionie znajduje się odpowiednia ilość śniegu, to nie ma co się dłużej zastanawiać - wyrusz na kulig już dziś! Które miejsca w Polsce są najlepsze na organizowanie kuligów? Sprawdźmy!

Nie da się ukryć, że zimowy kulig jest atrakcją, którą uwielbia każdy z nas. Ich organizacja każdej zimy jest nieodłącznym elementem podczas wypoczynku podczas ferii zimowych, ale nie tylko. W ostatnich latach z zimą w Polsce było różnie - śniegu mieliśmy jak na lekarstwo, przez co i organizacja kuligów była zdecydowanie utrudniona. Pod dostatkiem mieliśmy go jedynie w górach i to właśnie tam organizowane są te najpopularniejsze kuligi, często stanowiące element oferty noclegowej, przygotowanej przez dany obiekt.


Czy w 2021 roku można wybrać się na kulig?


Z racji trwającej pandemii koronawirusa i licznych ograniczeń i obostrzeń, z pewnością spora część osób zastanawia się nad tym, czy organizacja zimowych kuligów w obecnym czasie jest możliwa, skoro obiekty noclegowe mają zawieszoną działalność. 


Uspokajamy, że organizacja kuligów jest możliwa i nie ma żadnych rządowych przeciwwskazań, by nie mogły się one nie odbyć. Zgodnie ze stanowiskiem GIS:


Nie ma wytycznych dotyczących kuligów. Stosuje się przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Mówi o tym paragraf 28.


Powyższy paragraf mówi o zakazie organizacji zgromadzeń. W spotkaniach może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób, które są zobowiązane do zachowywania co najmniej 1,5 metra odstępu między sobą i zakrywania ust oraz nosa. Organizacja kuligów w związku z zaistniałym stanem rzeczy jest możliwa.


Gdzie warto wybrać się na zimowy kulig?


Możliwości organizacji kuligów jest naprawdę sporo. Wystarczy, że mamy traktor, samochód, a jeszcze lepiej, jeśli są to konie. Ważne, byśmy mieli do dyspozycji również sanki lub duże sanie, które pomieszczą kilka osób. Organizując kulig, warto pamiętać o wszystkich zasadach bezpieczeństwa, związanych m.in. z ruchem drogowym. Dlatego też najlepiej jest wybierać ustronne miejsca, gdzie panuje ograniczony ruch, a i wjazd samochodem lub traktorem jest możliwy. W związku z tym najpopularniejszym miejscem do organizacji kuligów są lasy i szlaki turystyczne, gdzie panuje cisza i spokój, a wszyscy uczestnicy mogą się cieszyć wspaniałym, bajkowym klimatem.


Nie da się ukryć, że każdy kulig, niezależnie czy zorganizowany przez nas, czy profesjonalną firmę, jest w stanie dostarczyć wielu wspaniałych przeżyć. Najlepsze miejsca do organizacji kuligów to przede wszystkim:
  • Las


Jeśli tylko spadnie śnieg i mamy do czynienia z typowo zimowymi warunkami, w wielu lasach, znajdujących się w pobliżu dużych miast i na wsiach, możemy zobaczyć ile radości potrafi dostarczyć zimowy kulig. Wystarczy wybrać się na spacer do mniej lub bardziej popularnego lasu. Możemy być pewni tego, że na pewno minie nas jeden lub większa liczba zimowych kuligów. Najczęściej są to rodzinne kuligi - sanki są ciągnięte za traktorem lub samochodem. Radość uczestników jest nie do opisania, a obserwując tych uczestników na pewno ogarnie nas zazdrość i marzenie o tym, że chciałoby się usiąść na jednych z tych sanek.


Sprawdź również: Zimowe aktywności na świeżym powietrzu. Co i gdzie warto robić?


  • Góry


Organizacja kuligów w górach stanowi nieodłączny element oferty obiektów noclegowych. Turyści czerpią wielką radość z tej atrakcji, udając się na zimową przejażdżkę po atrakcyjnych turystycznie miejscach. Tu w większości przypadków kuligi są bardziej profesjonalne. Organizowane przez firmy i najczęściej połączone z ogniskiem na zakończenie, podczas którego można upiec kiełbaski. Trasa górskich kuligów w większości przypadków prowadzi przez atrakcyjne turystycznie miejsca, z których można podziwiać niezwykłą panoramę gór. Turyści siadają w specjalnie przygotowane sanie, a zaprzęg jest ciągnięty przez jednego lub dwa konie.


Przeczytaj koniecznie: Noclegi z atrakcjami: kuligi, ogniska. Sprawdź, co jeszcze oferuje agroturystyka?


  • Kulig na Kaszubach


Z tej wspaniałej zimowej atrakcji, turyści mogą korzystać również na Kaszubach. Z tej oferty można skorzystać m.in. w takich miejscowościach, jak Szymbark, Pomlewo, czy Przywidz. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku gór, kuligi organizowane są tu dla kameralnych grup lub dla rodzin. Jeśli tylko warunki sprzyjają, możemy podziwiać niezwykłe atrakcje Kaszub, w tym wspaniałe jeziora. Każdy kulig kończy się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Przed kuligiem, jego uczestnicy podpisują oświadczenie, że dostosowują się do obowiązujących obostrzeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Warto podkreślić, że przyjeżdżają do nas osoby, które ze sobą mieszkają.


Sprawdź oferty noclegów na Kaszubach


  • Kulig dla mieszkańców Warszawy


Nie da się ukryć, że zimowy kulig można zorganizować tak naprawdę wszędzie. Mieszkańcy Warszawy mają również taką możliwość i to zaledwie 5 km od granic miasta. Zimowe kuligi organizowane są tu w Laszczkach pod Jankami. Początkowo trasa wiedzie przez niezwykłe miejsca, gdzie możemy nacieszyć nasze oczy widokiem lasów Sękocińskich, a potem – zakończyć wypad ogniskiem lub grillem. Oferta Końskiego Parku przewiduje 3-godzinne atrakcje. Naprawdę warto!


Sprawdź również: Gdzie warto wybrać się na sanki z dziećmi?


  • Zimowy kulig na Mazurach i Podlasiu


Niezwykle popularnym miejscem, w którym organizowane są zimowe kuligi jest region Mazur i Podlasia. Możemy być pewni tego, że zastanie nas tu zima z prawdziwego zdarzenia - Podlasie, a konkretnie Suwalszczyzna, uważane jest za polski biegun zimna. Trasy organizowanych tutaj kuligów prowadzą przez wspaniałe lasy, a czasami nawet i po jeziorach, jeśli warstwa lodu jest odpowiednio gruba. Podobnie, jak ma to miejsce, w przypadku wcześniej wspomnianych regionów, również i tu przeważają zaprzęgi konne, które chętnie przyjmują rodziny lub grupy zorganizowane. Nie może oczywiście zabraknąć ogniska na zakończenie. Ta forma aktywności pozwala nieco lepiej poznać region, jakim bez wątpienia są Mazury oraz Podlasie.


Zimowy kulig można śmiało połączyć z jednodniową wycieczką. Sprawdź koniecznie: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki na Podlasiu. Gdzie się wybrać?


Mamy nadzieję, że ta wspaniała aktywność, jakim jest zimowy kulig, dostarczy wielu wspaniałych przeżyć. Jeśli macie swoje ulubione i godne polecenia miejsca na zimową przejażdżkę, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


Następny artykuł Otwarcie turystyki już w...

Komentarze

Zobacz również