Najpiękniejsze zamki na Słowacji

Najpiękniejsze zamki na Słowacji

Słowacja to kraj pełen pałaców, zamków i ruin budowli, które niegdyś z pewnością były imponujące. Krótko mówiąc, Słowacja to istna kraina zamków! Na terenie kraju można znaleźć ponad sto grodów i zamków oraz co najmniej dwa razy tyle pałaców, które powstawały w różnych epokach historycznych. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych zamków na Słowacji.


Liczba słowackich zamków i pałaców jest tak wielka, że warto przeprowadzić rozeznanie zanim wybierzesz się na wycieczkę na Słowację. Warto wybrać się do tych najciekawszych, nie tracąc czasu na zamki, w których po prostu wieje nudą i nie są warte uwagi.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze zamki na Słowacji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Zamek Spiski


Zamek Spiski jest jednym z największych kompleksów zamkowych w postaci ruin w Europie Środkowej. W 1993 roku Zamek oraz zabytki kulturalne w jego bliskiej okolicy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1120 roku. Początkowo pełnił funkcję twierdzy granicznej na północnej granicy wczesnofeudalnego państwa węgierskiego. Następnie przez kilka wieków stanowił siedzibę żupana spiskiego, czyli stanowił centralny punkt władzy świeckiej na Spiszu.    

Po przebudowach, w 1780 roku, kompleks został strawiony przez pożar. Zamek Spiski z czasem popadł w ruinę. Na szczęście zamek odratowano.

Obecnie w kompleksie zamkowym  umieszczone są ekspozycje muzealne Muzeum Spiskiego poświęcone historii zamku, broni średniowiecznej i prawu feudalnemu.

Dla turystów z dziećmi szczególnie ważny będzie fakt, że po okolicy Zamku Spiskiego prowadzi spacerowa ścieżka dydaktyczna Sivá Brada – Dreveník. Turyści mogą na ośmiu przystankach mogą się zapoznać z historią okolicy, jak również z ciekawostkami przyrodniczymi.

Zamek w Bojnicach


Zamek w Bojnicach jest tak piękny, że zyskał miano bajkowej budowli. Jest nie tylko jednym z najładniejszych i najczęściej zwiedzanych zamków na Słowacji, ale również w Europie Środkowej. W przeszłości należał do najsławniejszych rodów.

Aktualnie w zamku można zobaczyć ekspozycje muzeum artystyczno-historycznego. Turyści mogą podziwiać pierwotne umeblowanie i przedmioty artystyczne z przełomu XIX i XX wieku. Jednak jednym z najbardziej unikalnych i cennych dzieł udostępnionym turystom na zamku jest późnogotycki zestaw obrazów, tak zwany ołtarz Bojnicki florenckiego mistrza N. di Cione Ortagna z połowy XIV wieku.

Co ciekawe, elementem ekspozycji zamkowej jest naciekowa jaskinia usytuowana pod zamkiem połączona z głęboką studnią grodową.

Odwiedzając Zamek w Bojnicach, nie można przegapić  areału zamkowego, który stanowią park oraz park leśny.

Nie zapomnij, by przed wejściem do zamku zwrócić uwagę na znaną i podziwianą sześciusetlenią, starą Bojnicką lipę króla Macieja. Jej obwód to około 12,5 m.

Na Zamku w Bojnicach odbywa się mnóstwo przeróżnych imprez. Jednak najbardziej znany i lubiany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł (Medzinárodný festival duchov a strašidiel), który odbywa się co roku na przełomie kwietnia i maja. W tym okresie Zamek bojnicki staje się miejscem spotkań straszydeł, czarownic i wampirów z różnych stron świata!

Zwiedzających przyciągają również przedstawienia grupy szermierki historycznej Bojnik i stałe pokazy sokolników Aquila.

Zamek Orawski


Zamek Orawski to największa atrakcja północnej Słowacji. Obecnie zamek tworzy kompleks budowli, które odtwarzają kształt skały, na której stoi. Składa się on  z dolnego, średniego i górnego zamku, pałaców, fortyfikacji i wież.

Turystów z pewnością zainteresuje połączenie trzech bram wejściowych z tunelem, pod którym znajdują się  podziemne korytarze.

W pomieszczeniach zamku znajduje się  Orawskie Muzeum z wieloma ekspozycjami. W najstarszych pomieszczeniach górnego zamku znajduje się ekspozycja archeologiczna.

Ekspozycja poświęcona przyrodzie jest umieszczona na dolnych piętrach środkowego zamku, a na górnym piętrze znajduje się ekspozycja etnograficzna.

Na historyczną ekspozycję składa się kompleks średniowiecznych i renesansowych budynków zamku oraz ich pierwotne wyposażenie.
Coraz większą popularnością cieszy się nocne zwiedzanie zamku, które urozmaicone jest różnymi przedstawieniami teatralnymi i straszliwymi scenkami. To nie lada gratka dla fanów grozy i żywej historii!

Zamek Trenczyński


To piękny zamek wybudowany na stromej skale. Obok Zamku Spiskiego i Zamku Devín jest jednym z największych w Europie.

Najsłynniejszym właścicielem zamku był Matúš Čák Trenčiansky, który posiadał kilka słowackich zamków i z tego powodu zyskał przydomek „Pana Wagu i Tatr“. Wraz ze zmianą właścicieli zmieniał się również zamek. Do potężnej Wieży Mateusza przybyły inne obiekty – Wieża Młyńska i Wieża Jeremiasza, pałac Ludowita, Barbary i Pałac Zapolskiego.

Aktualny areał, który jest elementem ekspozycji Trenczyńskiego muzeum, tworzy zestaw pałaców z Wieżą Mateusza. Turyści, którzy go odwiedzają, podziwiają basztę armatnią i wieżę zamkową. Przez cały rok mają tu miejsce różne wystawy, koncerty, ale też uwielbiane przez dzieci i dorosłych gry średniowieczne oraz atrakcyjne nocne zwiedzanie zamku.

Zwiedzający Zamek Trenczyński muszą na własne oczy zobaczyć najsłynniejszą w całym kompleksie Studnię miłości. Jej głębokość wynosi 80 m. Ciekawa jest przede wszystkim związana ze studnią opowieść o Omarze i Fatimie. Według niejpan zamku Stefan Zapolski zajął piękną turecką księżniczkę Fatimę. Królewicz Omar, który kochał Fatimę, musiał 4 lata kopać studnię w skale, zanim przyniósł panu wodę, dopiero potem został wraz z Fatimą wypuszczony z więzienia.

Zamek Lubownia


Zamek Lubownia jest ważny dla historii Polski. Dawniej dochodziło tu do spotkań głów państw, były w nim nawet ukryte polskie skarby koronacyjne, więziono tu Maurycego Beniowskiego - słynnego szlachcic, podróżnika i króla Madagaskaru.

Pełnił również bardzo istotną funkcję. Oprócz obrony granicy polsko-węgierskiej strzegł ważnej drogi kupieckiej, która wiodła doliną rzeki  Poprad do Polski. Był również siedzibą polskich naczelników.

Zamek Lubownia to kolejny słowacki zamek, który został strawiony przez pożar, ale na szczęście po przebudowie zyskał nowoczesny wygląd renesansowej twierdzy.

Obecnie w zamku siedzibę ma ekspozycja Muzeum Zamkowego. W 1991 roku została również odnowiona i ponownie wyświęcona  kaplica zamkowa, w której do dziś odbywają się msze święte.

Oddzielną ekspozycją muzealną, ale równie wartą uwagi, jest skansen w podzamczu. Składa się na niego kolekcja budynków ludowych, która przypomina malowniczą osiadłość podzamcza.

Pałac w Budmericach


Miejscowość Budmerice do dziś szczyci się pięknym pałacem postawionym przez słynny węgierski ród Pálfy.

Pałac w stylu romańskim wybudowano w 1889 roku na rozkaz hrabiego Jána Pálfy.

Architektura pałacu to istna mieszanka stylów kilku epok historycznych, która stanowi nie lada atrakcję dla miłośników architektury. Główna elewacja jest zakończona wysoką wieżą, znajdującą się nad portalem z herbem.

Pałac w Budmericach to budowla, która pięknie prezentuje się na zdjęciach. Otoczona jest zielenią, co nadaje pałacowi malowniczego charakteru.


Następny artykuł Urlop w Gołdapi. Co można...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!