Największe, najstarsze i najciekawsze polskie dzwony

Największe, najstarsze i najciekawsze polskie dzwony

Podczas każdej podróży po Polsce, odkrywamy wiele wspaniałych miejsc. Odwiedzamy zabytki, w tym zamki, czy kościoły. W tych drugich znajdziemy element szczególny, jakim są dzwony. Gdzie w Polsce znajdziemy te największe, najstarsze i najciekawsze dzwony?

Ich dźwięk jest niezwykle charakterystyczny. W wielu przypadkach słychać je z wielu kilometrów. Rozbrzmiewają o pełnej godzinie, czy podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych. W tym wszystkim należy podkreślić, że większość z nich ma niezwykle bogatą historię, dzięki czemu stanowią atrakcję turystyczną nie tylko w danym regionie, ale również w Polsce. Chyba każdy miał okazję być przy dzwonie Zygmunta podczas wycieczki szkolnej do Krakowa.


Zbliża się Wielkanoc, a co za tym idzie, jej rozpoczęcie zawsze rozpoczyna się od bicia dzwonów. Warto w związku z tym nieco lepiej przyjrzeć się historii, która jest związana z polskimi dzwonami. Są to na pewno niezwykle ważne instrumenty, które niegdyś służyły pobudzania pobożności wiernych, jak i odpędzaniu zła. Te najciekawsze propozycje znajdziemy w wielu popularnych polskich miejscowościach. Należy tu wymienić przede wszystkim: Kraków, Licheń Stary, Warszawę, czy Strzegom.


Dźwięk dzwonów najczęściej można usłyszeć w samo południe. Podobnie jest z hejnałami w wielu polskich miastach. Sprawdź: Hejnały w polskich miastach. Gdzie usłyszysz te najpiękniejsze?


Dzwony w Polsce - gdzie zobaczysz te najciekawsze propozycje?

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, najpopularniejsze polskie dzwony można usłyszeć w popularnych turystycznie miejscowościach. Ich historia jest niezwykle bogata, a sam dźwięk powoduje zadumę, przerażenie, czy po prostu chęć zatrzymania się. Zabieramy Was w podróż szlakiem polskich dzwonów. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!

 

 


  • Dzwon Zygmunt w Krakowie - najpopularniejszy polski dzwon


Rozpoczynamy od najbardziej znanego polskiego dzwonu, który można zobaczyć na krakowskim Wawelu. Jego historia sięga XVI wieku. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Stanowi cel wielu wycieczek po stolicy Małopolski.


Dzwon został wykonany w krakowskiej ludwisarni przez Hansa Behama z Norymbergi w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajdują się tam także herby Polski i Litwy. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos.


Zobacz i posłuchaj w poniższym filmie, jak bije Dzwon Zygmunt w Krakowie

Warto podkreślić, że jego dźwięk można usłyszeć tylko w wyjątkowych okolicznościach. Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski.

 

 

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Krakowie

 

 


  • Dzwon Przedbora w Strzegomiu - najstarszy polski dzwon


Był najpopularniejszy polski dzwon, więc czas najwyższy, by zaprezentować ten najstarszy, który można zobaczyć i usłyszeć w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Jego dokładna lokalizacja to Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła


Chcesz wiedzieć, jak bije najstarszy polski dzwon? Obejrzyj poniższy film

Dzwon Przedbora został ufundowany w 1318 roku przez rycerza Przedbora, przez co funkcjonuje tu już przeszło 700 lat. Warto podkreślić, że w dalszym ciągu działa. Towarzyszą mu dwa młodsze dzwony, jednak również zabytkowe i wyjątkowe, pochodzące  z 1405 i 1424 roku. Dzwon Przedbora towarzyszy słynnej strzegomskiej bazylice niemal od początku jej istnienia. W czasie prawie siedmiu stuleci zmieniła się tylko technologia wprawiania go w ruch. Warto odwiedzić to miejsce!

 

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Strzegomiu

 

 


  • Dzwon Maryja Bogurodzica w Licheniu Starym - największy polski dzwon


Warto w tym miejscu zaprezentować również największy polski dzwon, który można zobaczyć i usłyszeć w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Dzwon Maryja Bogurodzica jest największym polskim dzwonem i siódmym, co do wielkości w całej Europie. Jego parametry robią wrażenie - ma 3,12 m średnicy, 9 m obwodu, 4,4 m wysokości, a jego waga to aż 14,7 ton.


Zobacz i usłysz, jak brzmi największy polski dzwon

Dzwon Maryja Bogurodzica został wykonany ze spiżu w ludwisarni Enrico Capanniego pod Mediolanem we Włoszech. Jego serce waży 400 kg. Zewnętrzna powierzchnia dzwonu Maryja Bogurodzica posiada sześć części. Znajdziemy na nich obrazy, które przedstawiają kolejno: narodzenie Pana Jezusa, scenę z życia św. Wojciecha, portret Jana Pawła II, kościół w Licheniu, leśną kaplicę oraz scenę przedstawiającą objawienie Matki Bożej Licheńskiej. Na każdej z części widnieje także godło Polski - orzeł.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Licheniu Starym


  • Dzwon Zwycięstwa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - najbardziej wyjątkowy polski dzwon


Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować najbardziej wyjątkowy polski dzwon. Co prawda, nie jest on atrakcją turystyczną, jednak sam fakt, że w Polsce znajduje się tego typu dzwon, to naprawdę wspaniała sprawa.


Dzwon Zwycięstwa znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W czym tkwi jego wyjątkowość? Można go usłyszeć w momencie, gdy dziecko wygrywa walkę z nowotworem. Dzwonią w niego ci, którzy kończą leczenie, czyli ostatni cykl chemioterapii anonsując wszystkim w okolicy to radosne wydarzenie. Podobnego typu dzwony można znaleźć w wielu szpitalach na świecie.

 

 

 

 


Oto popularne oferty noclegów w Warszawie


Mamy nadzieję, że podróż szlakiem polskich dzwonów, zainspiruje Was do podróży po tych miejscach. Bądźcie czujni, dźwięk dzwonów możecie usłyszeć podczas Waszego rodzinnego spaceru.
xd {$smarty.version}

Następny artykuł Wakacje na wyspie. Tak...

Komentarze (7)

Ania

Dzwon Nowak 1271

Jacek

Najstarszy dzwon jest w Sandomierzu w Kościele św. Jakuba z 1314 roku

Miłośnik Dzwonów

Nieprawda najstarszy dzwon jest w muzeum archeologicznym we Wrocławiu dzwon Świętosław

Xd

xd

Lol

xd

Lol

xd

Nocowaniefajneto

super!!!!!!!!!!!!!!

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej