Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Lichenia Starego:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Licheń Stary

Licheń większości kojarzy się z jednym – monumentalną bazyliką, która jest celem pielgrzymek z całej Polski. Jednak miejscowość to nie tylko miejsce kultu Matki Bożej Licheńskiej, ale także miłe letnisko zlokalizowane nad wielkopolskimi jeziorami.


Historia Lichenia Starego sięga epoki kamiennej, o czym świadczą ślady ludzkich osiedli, które odkryli archeolodzy. Wiódł tędy także Szlak Bursztynowy, a handel sprzyjał rozwojowi i zasiedlaniu tej okolicy. Na pewno wiadomo, że Licheń Stary już w XV wieku miał prawa miejsce, utracił je jednak po potopie szwedzkim z powodu doznanych zniszczeń. Współcześnie rozwojowi wsi sprzyja ruch pielgrzymów, będący motorem napędowym miejscowej infrastruktury.

Licheń Stary – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Licheń Stary to idealne miejsce na weekendowy wyjazd – wyprawy warto planować w miesiącach wiosennych, letnich i wczesną jesienią, by móc aktywnie spędzić czas. Okolica wsi daje właśnie taką możliwość, miejscowość zlokalizowana jest bowiem nad brzegiem Jeziora Licheńskiego. Akwen ten łączy się z Jeziorem Pątnowskim, przez który przebiega szlak kajakowy jezior konińskich, tworzący liczącą 690 kilometrów Wielką Pętlę Wielkopolski.


Fragment w okolicy Lichenia Starego nie jest wymagający – nie trzeba martwić się płyciznami i wynikającego z tego przenoskami – dlatego mogą go przepłynąć nawet początkujący kajakarze. Największe utrudnienie stanowi wiatr, gdyż jego silniejsze podmuchy mogą przewrócić kajak. Każdy, kto podejmie wyzwanie, ma szansę przepłynąć od Noteci aż do Warty.


Jezioro Licheńskie nadaje się nie tylko dla kajakarzy, urządzono tam kąpielisko z plażą, przy której działa plac zabaw dla dzieci. Urządzono także boisko do gry w piłkę siatkową i przygotowano wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego. Co ciekawe, tamtejsze wody zawsze mają wyższą temperaturę, ponieważ podgrzewa je elektrownia Konin, stąd też obecność wielu gatunków ciepłolubnych ryb. Ich obfitość wykorzystują wędkarze, którzy chętnie odwiedzają jezioro w Licheniu Starym.

Co warto zobaczyć w Licheniu Starym?

Miejscowość słynie przede wszystkim z monumentalnej bazyliki i to ona przyciąga do Lichenia Starego turystów i pielgrzymów. Warto jednak przy tej okazji zobaczyć kilka wyjątkowych miejsc, o których wie niewiele osób. Jednym z nich jest wspomniane Jezioro Licheńskie – w jego tafli malowniczo odbija się się bryła sanktuarium. Kolejne znajduje się w centrum miejscowości i jest ukryte przed wzrokiem ciekawskich w niewielkiej kapliczce. To liczący 800 lat granitowy romański krzyż – o jego wartości świadczy fakt, iż oznaczono go na trasie Szlaku Romańskiego.


Turyści przebywający w Licheniu Starym powinni odwiedzić także Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego. Początki kolekcji sięgają 1925 r. i dotyczą historii Polski oraz emigracji. Twórca muzeum, ks. Jarzębowski, pasjonował się dziejami kraju, a tę fascynację pogłębiał fakt, iż jego dziadkiem był powstaniec styczniowy. Na zbiory składają się między innymi cenne rękopisy i inkunabuły, dzieła sztuki oraz pamiątki związane z polskimi dowódcami walczącymi w powstaniach i wojnach.


Na terenie sanktuarium w Licheniu znajduje się również kalwaria, która powstała na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. To sztucznie utworzone ze skał narzutowych wzgórze, z siecią ścieżek, rzeźb i kaplic, związanych z męką Jezusa. Spacer tą trasą stanowi ważne przeżycie duchowe dla odwiedzających bazylikę pielgrzymów. Warto udać się także do źródła, którego woda słynie z wielu uzdrowień.

Bazylika w Licheniu – co warto wiedzieć?

Dzięki bazylice w Licheniu miejscowość stała się popularnym celem pielgrzymek – świątynia jest największym kościołem w kraju, ma pięć naw, a wieńczy ją ogromna kopuła. Gmach powstał ku czci Matki Bożej Bolesnej, której kult w Licheniu Starym ściąga w te strony rzesze pielgrzymów z kraju i zagranicy. Historia sanktuarium rozpoczyna się w roku 1813 podczas bitwy pod Lipskiem. Jeden z żołnierzy, Tomasz Kłossowski, gorliwie modlił się o ocalenie i doznał objawienia. Po powrocie z wojny zawiesił wizerunek Matki Boskiej w lesie grąblińskim – tam również ukazywała się Maryja, między innymi pasterzowi Michałowi Sikatce. Później obraz przeniesiono do Lichenia, gdzie znajduje się do dzisiaj.


Podczas budowy bazyliki kierowano się nie tylko tym, by stworzyć największy kościół w Polsce. Można znaleźć tam wiele symboli – do świątyni prowadzą 33 schody (wiek Jezusa w chwili śmierci), ma 365 okien (liczba dni w roku), 52 drzwi (liczba tygodni w roku) oraz 12 kolumn (liczba miesięcy). Wrażenie robi też wielkość placu przed bazyliką, gdzie może się zmieścić 250 tysięcy wiernych!


Przy bazylice wybudowano wieżę, która liczy 141,5 metra wysokości, udostępniono tam dwa tarasy widokowe – jeden znajduje się na wysokości 98 metrów, drugi na wysokości 114 metrów. Można się na nie dostać windą lub wejść schodami. Punkty widokowe czynne są od pierwszego wtorku po Świętach Wielkanocnych aż do końca października.

Noclegi w Licheniu Starym

Oferta noclegów w Licheniu Starym skierowana jest przede wszystkim do pielgrzymów. W bazie noclegowej miejscowości najwięcej propozycji dotyczy kwater i pokoi, w których może się zatrzymać nawet 5 osób. Pokoje mają z reguły własne łazienki, zdarza się także, że na miejscu oferowane jest wyżywienie. Poza tym w miejscowości działają także gospodarstwa agroturystyczne, natomiast turyści szukający wyższego standardu, mogą skorzystać z pokoi w pensjonatach lub hotelach w Licheniu.

Ceny noclegów w Licheniu Starym

Średnia cena noclegu w Licheniu Starym wynosi 56 zł – kwota zależy od kilku czynników, w tym od lokalizacji, kategorii obiektu czy jego standardu. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt może wynieść od 25 zł. Szukając atrakcyjnych cen, warto odpowiednio przefiltrować wyniki wyszukiwania, by najtańsze oferty znalazły się na szczycie listy.


Na ceny noclegów w Licheniu Starym może wpływać także wprowadzanie wyższych cen w weekendy. W takim wypadku, w porównaniu do dni powszednich, ceny wzrastają o około 19%.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Licheniu Starym

Najczęściej wybieranym udogodnieniem w Licheniu Starym jest własna łazienka. Niewiele osób chce bowiem dzielić się tą przestrzenią z innymi, obcymi wczasowiczami. Nawet poza domem ważne jest zachowanie komfortu i prywatności. Jako że Licheń jest popularnym celem wyjazdów, najszybciej rozchodzą się oferty z miejscami parkingowymi. Poza tym dla turystów liczy się również dostęp do telewizji, internetu i kuchni, a oprócz tego również możliwość wykupienia wyżywienia w obiekcie noclegowym.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Licheniu Starym

Ile kosztuje nocleg w Licheniu Starym?
Cena za nocleg w Licheniu Starym zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Licheń Stary, wtedy koszt noclegu może wynieść od 35 zł. Średnia cena noclegu w Licheniu Starym wynosi 123 zł.
Czy ceny noclegów w Licheniu Starym w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 40% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Licheniu Starym?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Licheń Stary”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Licheniu Starym zaczynają się od kwoty 35.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Licheniu Starym?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, pensjonaty. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Licheniu Starym mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Licheń Stary opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Licheniu Starym to: Dom Noclegowy Mertowscy, Anna Dom Noclegowo- Pielgrzymkowy, Dom Noclegowy ABC.
Które noclegi w Licheniu Starym są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Licheniu Starym poleca Dom Noclegowy ABC, Dom Noclegowy Mertowscy, Anna Dom Noclegowo- Pielgrzymkowy.
Które noclegi w Licheniu Starym są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Dom Noclegowy Przystań, Dom Noclegowy ABC, Dom Noclegowy Mertowscy.
Jakie są atrakcje w Licheniu Starym i okolicy?
Największą atrakcję w Licheniu Starym stanowi sanktuarium, natomiast w okolicy tej miejscowości warto zwiedzić gotycki zamek w Kole.
O której są msze w sanktuarium w Licheniu Starym?
W dni powszednie msze odprawiane są o 6:00, 7:30, 10:00, 12:00, 16:00 i 19:00, z kolei w niedzielę i święta o 6;00, 7:30, 10:00, 12:00, 16:00 i 18:00.
W jaki sposób znaleźć nocleg blisko bazyliki w Licheniu Starym?
Nocleg blisko bazyliki można znaleźć klikając ikonkę Na mapie. W ten sposób otworzy się mapa miejscowości z zaznaczonymi lokalizacjami, z których łatwo można wybrać tę, która najbardziej odpowiada wymaganiom.
Kiedy najlepiej jechać do Lichenia Starego?
Najlepszą porą na wyjazd do Lichenia Starego są miesiące wiosenne, letnie oraz wczesna jesień. Wtedy panuje najlepsza pogoda, która sprzyja zwiedzaniu i wypoczynkowi.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!