NIE dla bawełnianych maseczek? Czy będzie nowe rozporządzenie?

NIE dla bawełnianych maseczek? Czy będzie nowe rozporządzenie?

Do pewnych restrykcji i zasad bezpieczeństwa zdążyliśmy już przywyknąć. Dziś maseczki ochronne stanowią część garderoby, bez której nie wychodzimy z domu. Kolorowe, z nadrukiem, bawełniane, z filtrem – wybór maseczek jest ogromny. I kupić możemy je obecnie wszędzie. Pojawiają się jednak pomysły, by wprowadzić zmiany dotyczące noszenia maseczek. Czego te zmiany mogą dotyczyć?

Maseczki, które jeszcze niedawno wydawały się dość dziwnym pomysłem, obecnie są naszą codziennością. Nosimy je na ulicy, w sklepie, wynosząc śmieci czy korzystając z komunikacji miejskiej. Przywykliśmy do nich. Każdy z nas ma swoją ulubioną: bawełnianą, z filtrem czy chirurgiczną. Obecnie nabyć możemy je wszędzie, w różnych kolorach i fasonach. Dla każdego coś innego.

Dyskusje na temat maseczek, tego po co je nosimy czy które maseczki są najlepsze, trwają od dawna. Do tej pory jednak stanowisko rządu było jasne – po prostu je nośmy. Mogą być jednorazowe lub wielorazowe. Byle były. Bo obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Zdecydowana większość Polaków się dostosowała.

Teraz nieoficjalnie mówi się o tym, że rząd szykuje kolejne zmiany, że niebawem pojawi się rozporządzenie w sprawie maseczek. A w nim znajdą się wytyczne dotyczące tego, jakie maseczki nosić możemy, a jakich nie. I co Wy na to?


Czy będzie obowiązek noszenia certyfikowanych maseczek? Informacje są sprzeczne


Spore zamieszanie wywołała wypowiedź prof. Andrzeja Horbana – głównego doradcy premiera do spraw COVID 19, w sprawie maseczek ochronnych. Przypomnijmy, że w jednym z programów mówił on, że należy wyeliminować z użycia maski materiałowe i używać jedynie porządnych masek, przynajmniej tzw. chirurgicznych, a najlepiej tych z filtrem. Prof. Andrzej Horban zapowiedział też, że w piątek (dziś – 19.02.2021) minister zdrowia Adam Niedzielski wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych.

I tu mamy sprzeczne informacje, bo jak się okazuje, dziś takiego rozporządzenia nie będzie. Nie oznacza to jednak, że polski rząd nie bierze po uwagę wprowadzenia takiego nakazu.

- Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować – mówi w jednym z wywiadów minister zdrowia Adam Niedzielski.

W podobnym tonie wypowiada się rzecznik Ministerstwa Zdrowia...

- Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania twarzy w Polsce. Na pewno dziś dostępność profesjonalnych masek jest większa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy wprowadzany był obowiązek zasłaniania twarzy – mówi Wojciech Andrusiewicz. - Stąd gros tej dyskusji dotyczy możliwości używania takich zabezpieczeń jak szaliki czy przyłbice. Jednak na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej materii nie będzie.

Zdaniem ekspertów, część społeczeństwa nadal unika noszenia maseczek, a to nie jest bezpieczne. Szalik czy komin nie jest odpowiednim zabezpieczeniem – czytamy. Tylko odpowiednia maseczka daje nam ochronę i jak dodaje minister zdrowia, to właśnie maseczka jest jedynym powszechnym narzędziem do walki z pandemią.

Co z nowym rozporządzeniem? Póki co go nie ma, jednak może zostać opublikowane np. w przyszłym tygodniu. Jeśli tak się stanie, na pewno będziemy o tym informować.


Jędrzejówka

Jędrzejówka

Kazimierz Dolny

Agroturystyka 9.4
Amelia Domek nad Grajcarkiem

Amelia Domek nad Grajcarkiem

Szczawnica, ul. Nad Grajcarkiem

Kwatery i pokoje 9.4
W Zakopanem Hej !

W Zakopanem Hej !

Zakopane, ul. Bilinówka

Kwatery i pokoje 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Trzecia fala epidemii? Niestety, jest to możliwe


W piątek (19.02.2021r.) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8777 nowych przypadkach. W poprzednich dniach zanotowano wzrosty dziennej liczby zakażeń. I to nie są dobre wiadomości.

 

- Można powiedzieć, że mamy początek trzeciej fali - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Ona nie kształtuje się tak dynamicznie, jak kształtuje się ta fala na Słowacji czy w Czechach. [...] Ale niestety obserwujemy trend wzrostowy.


Zdaniem rzecznika Ministerstwa Zdrowia, sytuacja ta jest spowodowana poluzowaniem obostrzeń. Pamiętajmy więc, by przestrzegać reżimu sanitarnego, bez względu na to gdzie aktualnie jesteśmy. Do zasad bezpieczeństwa powinniśmy stosować się zarówno podczas jazdy komunikacją miejską, jak i urlopu. Bez wyjątku.


Komentarze (2)

2 dni temu
Pewnie jakieś cwaniaki chcą zarobić na maseczkach i pytanie co ma piernik do wiatraka zasłaniam twarz aby nie wydzielać czegoś tam maseczki nie zapewniają na 100% bezpieczeństwa , najlepiej zakorkować sobie nos czy usta , plastykowe , bawełniane i inne będzie zakaz noszenia wolne żarty do czego [wymoderowano] zmierzacie jesteście oszołomami aby upie...... Polaków żeby w tym zamieszaniu było łatwo zatuszować wasze przekręty szkoda słów

Zdegustowana

4 dni temu
Nikt mi nie bedzie mowil jaki rodzaj maski mam nosic. Przez maske chirurgiczna zalatwilam sobie zatoki! Zalozylam ja tylko podczas drogi do pracy, bo pomyslalam, ze pleksa na mrozie za bardzo paruje i skrapla sie woda. Dzieki tej zamianie teraz biegam po lekarzach z bolem glowy, ropa uniemozliwiajaca oddychanie i wszystkimi dolegliwosciami jakie wystepuja przy tym schorzeniu!! Minister i cala reszta jak chce moze sobie zalozyc nawet skafander kosmonauty albo worek foliowy na glowe! Ja nie zamierzam kolejny raz przez to dziadostwo przechodzic, zwłaszcza, że odkąd jest korona do momentu kiedy zamienilam maske z pleksy na chirurgiczna, rekomendowaną byłam zdrowa! Więc kolejne rozporzadzenie mozebyc dla dziadostwa, ktore te rozporzadzenia wymysla!

Zobacz również