Granice zostaną zamknięte? Informacje już w tym tygodniu

Granice zostaną zamknięte? Informacje już w tym tygodniu

Od kilku dni obserwujemy wzrost zakażeń. W związku z tym pojawiają się pytania, jak może to wpłynąć na bieżącą sytuację w kraju. Z mediów dowiadujemy się, że rząd rozważa częściowe zamknięcie granic Polski.

W tym tygodniu dowiemy się, czy Polska zamknie swoje granice. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza takiego rozwiązania. Obserwujemy bowiem wzrosty zakażeń, ponownie zwiększa się też liczba szpitalnych łóżek, które są zajmowane z powodu koronawirusa.

Rząd rozważa zamknięcie południowej granicy naszego kraju. Minister Niedzielski mówił o tym podczas wywiadu na antenie Radia ZET:

W przyszłym tygodniu zakomunikujemy informację o ewentualnym częściowym zamknięciu granic. Granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu.


W tej chwili negatywny wynik testu muszą przedstawić osoby, które przemieszczają się transportem publicznym. Według zapowiedzi rządu obowiązujące przepisy miałyby zostać rozszerzone także o transport prywatny. Podobne rozwiązanie zastosowano między innymi na Słowacji, notującej rekordy zakażeń. Przywrócono kontrole graniczne – przekraczający granicę muszą mieć aktualny negatywny wynik testu na covid-19, a przybywający do kraju poddawani są kwarantannie.

Zamknięcie granic. Przed nami trzecia fala


Zamknięcie granic na południu zależy od tego, jak będzie wyglądać sytuacja pandemiczna w najbliższych dniach. Adam Niedzielski powiedział, że trzeciej fali spodziewa się w najbliższych tygodniach, w marcu lub kwietniu. W rozmowie z Radiem ZET minister zdrowia zaznaczył, że

(…) kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień.


Jeżeli dynamika zakażeń koronawirusem będzie rosła, rząd może wprowadzić obostrzenia. Jakie? Tego na pewno dowiemy się w tym tygodniu. W najbliższy weekend mija bowiem termin obowiązywania luźniejszych zasad ogłoszonych przez premiera w pierwszym tygodniu lutego. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na dalsze kroki.

Komentarze

Zobacz również