Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Bodzentyna:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Bodzentyn

Bodzentyn leży w województwie świętokrzyskim, w Górach Świętokrzyskich, u stóp Pasma Klonowskiego, nad Psarką (dorzecze Kamiennej). Mieści się tam siedziba dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Miasto jest ośrodkiem usługowym i krajoznawczym.


Dzięki swojemu położeniu, na terenie Gór Świętokrzyskich, Bodzentyn bardzo chętnie odwiedzany jest przez turystów. Miasto jest idealną bazą wypadową w góry, dlatego w sezonie trudno tu o miejsce noclegowe. Dodatkowo przez miasto przebiegają trzy szlaki turystyczne: niebieski im. E. Wołoszyna, prowadzący z Wąchocka do Cedzyny, zielony - ze Starachowic do Łącznej oraz czerwony szlak rowerowy - z Cedzyny do Nowej Słupi.


Będąc w Bodzentynie warto także zwiedzić samo miasto, obejrzeć zabytkowe obiekty. Do najważniejszych zabytków zaliczyć można gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa, ruiny zamku biskupów krakowskich wzniesionego w XIV w. przez Floriana z Mokrska i przebudowanego w XIV w., kościół św. Ducha z XVII w., zespół miejskiej zabudowy drewnianej, w której skład wchodzi Zagroda Czernikiewiczów z 1809 – oddział Muzeum Wsi Kieleckiej ze zbiorami etnograficznymi.

Bodzentyn - co warto zobaczyć?

Tym, co przyciąga do Bodzentyna turystów, są oczywiście Góry Świętokrzyskie. Najstarsze w Polsce, rozłożone na Wyżynie Małopolskiej, pomiędzy Pilicą a Wisłą. Łagodne i niezbyt wysokie. Za to bardzo fascynujące - oryginalną budową, urozmaiconą roślinnością i światem zwierzęcym. W Bodzentynie mieści się siedziba dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, do którego z miasta jest naprawdę blisko. Na terenie parku znajdują się liczne ścieżki piesze, rowerowe i konne. Wśród atrakcji turystycznych w parku, warto zobaczyć Puszczę Jodłową, Jarzębinę Świętokrzyską, Wał kultowy czy Gołoborze. Na Łysej Górze, zwanej też Świętym Krzyżem, w zabytkowym kompleksie dawnego opactwa benedyktynów znajduje się Muzeum Przyrodnicze, w którym można zobaczyć makietę obszaru parku i okolic a także bliżej poznać świat przyrody ożywionej i nieożywionej.


Co warto zobaczyć w samym Bodzentynie? Przede wszystkim zamek, a w zasadzie jego ruiny. Obiekt powstał w drugiej połowie XIV w. z inicjatywy biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. W czasie kolejnych stuleci zamek był wielokrotnie przebudowywany i pełnił funkcję rezydencji biskupów krakowskich do drugiej połowy XVIII w. Po przejęciu budowli w 1797 r. przez władze austriackie, zamek został zamieniony na spichlerz i szpital wojskowy. Jednak opuszczony w 1815 r. zaczął popadać w ruinę. I w tej formie funkcjonuje do dziś. W zachowanych ruinach zamku występują fragmenty murów z XIV w. W skrzydle południowym zachowała się także brama wjazdowa z późnorenesansowym, XVII-wiecznym portalem czerwonego piaskowca.


Innym wartym odwiedzenia miejscem jest Zabytkowa Zagroda Czernikiewiczów, Oddział Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. Zagroda działa jako punkt etnograficzny i jest zachowanym obiektem stanowiącym przykład specyficznej architektury małych miasteczek rolniczych, które tak licznie występowały w przeszłości na terenie całej Kielecczyzny.

Wypad do Bodzentyna, to świetny pomysł o każdej porze roku

Każda pora roku jest odpowiednia na wypoczynek w Bodzentynie. W sezonie letnim miasto cieszy się dużym zainteresowaniem turystów lubiących wycieczki w góry, często w towarzystwie dzieci. Wtedy też na ścieżkach spacerowych bywa tłoczno a wolnych miejsc noclegowych brak. Zimą natomiast do Bodzentyna, jak i innych okolicznych miejscowości, przyjeżdżają miłośnicy jazdy na nartach i snowboardzie.


Jeśli więc zależy nam na odpoczynku na łonie natury, w ciszy i spokoju, najlepszym terminem na urlop jest wiosna lub jesień. Wtedy szlaki turystyczne pustoszeją, przyroda zachwyca swą zmiennością a miejscowe obiekty noclegowe mają zawsze wolne miejsca.

Lokalne smaki – co zjeść w Bodzentynie?

Za każdym razem, gdy odwiedzamy nowe miejsce, powinniśmy spróbować lokalnej kuchni. Regionalne potrawy dość często goszczą w miejscowych restauracjach a ich nazwy od razu przyciągają wzrok turystów. Kuchnia świętokrzyska to połączenie tradycyjnej kuchni chłopskiej i szlacheckiej z domieszką tradycji żydowskich. Wśród najbardziej znanych i lubianych dań tego regionu znajduje się m.in. zalewajka - barszcz, którym zalewa się ugotowane i pokrojone ziemniaki, parzybroda - gotowane ziemniaki, z gotowaną kiszoną kapustą polane skwarkami ze słoniny oraz pasternocka, czyli kasza ze śliwkami.


Cena obiadu w Bodzentynie dla jednej osoby to koszt średnio 30 zł. Chcąc zjeść obiad składający się z zupy i drugiego dania z dodatkami trzeba wydać około 40 zł lub więcej. Wiele zależy od rodzaju zamówienia oraz lokalu, na który się zdecydujemy.

Noclegi w Bodzentynie

Bodzentyn posiada dość rozbudowaną bazę noclegową. Przeważają obiekty z kategorii agroturystyka, jednak w mieście funkcjonują także domki, kwatery i pokoje, hotele oraz pensjonaty. Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka i domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.

Ceny noclegów w Bodzentynie

Cena za nocleg w Bodzentynie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii domki lub agroturystyka, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet 40 zł. Jednak średnia cena noclegu w Bodzentynie wynosi 90 zł.


Warto pamiętać o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Z tego powodu ceny noclegów w weekend mogą być droższe o 59% od cen w dzień powszedni.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Bodzentynie

Turyści poszukujący noclegów w Bodzentynie zwracają szczególną uwagę na następujące udogodnienia: prywatna łazienka, zagwarantowane miejsce parkingowe a także telewizor w pokoju i możliwość korzystania z kuchni. Niektórzy dokonując rezerwacji pytają także o dostęp do internetu lub możliwość skorzystania z suszarki. Zdarzają się również zapytania dotyczące lokalizacji oraz o akceptację kart płatniczych.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Bodzentynie

Ile kosztuje nocleg w Bodzentynie?
Cena za nocleg w Bodzentynie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii noclegi pracownicze Bodzentyn, wtedy koszt noclegu może wynieść od 30 zł. Średnia cena noclegu w Bodzentynie wynosi 147 zł.
Czy ceny noclegów w Bodzentynie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 0% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Bodzentynie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Bodzentyn”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Bodzentynie zaczynają się od kwoty 30.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Bodzentynie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: domki, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Bodzentynie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Bodzentyn opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Bodzentynie to: Agroturystyka Nadia, Pod Miejską Górą, Agroturystyka U Magdy.
Które noclegi w Bodzentynie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Bodzentynie poleca Domki do wynajęcia, Agroturystyka U Magdy, Pod Miejską Górą.
Które noclegi w Bodzentynie są polecane dla par?
Co ciekawego jest do zwiedzania w Bodzentynie?
W Bodzentynie warto zwiedzić zabytkową Zagrodę Czernikiewiczów, będącą oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, a poza tym ruiny zamku oraz gotycką kolegiatę, w której można zobaczyć między innymi tzw. tryptyk bodzentyński, namalowany przez Marcina Czarnego, ucznia Wita Stwosza.
Jakie są najważniejsze atrakcje w Bodzentynie i okolicy?
Do najważniejszych atrakcji Bodzentyna należą ruiny XIV-wiecznego zamku, gotycka kolegiata ufundowana przez biskupa krakowskiego Bodzantę z Jankowa, a oprócz tego stok narciarski. W okolicy na pewno warto zajrzeć do oddalonego o 9 kilometrów Krajna Zagórza, w którym działa Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno.
Kiedy dokładnie działa stok w Bodzentynie?
Stacja narciarska Baba Jaga w Bodzentynie działa przy odpowiednich warunkach pogodowych, które umożliwiają sztuczne naśnieżanie lub gdy naturalne opady śniegu są wystarczające. Trasy dostępne są od rana do późnych godzin nocnych – od poniedziałku do piątku 10:00-21:00, sobota i niedziela 9:00-22:00.
Czy zamek w Bodzentynie jest udostępniony do zwiedzania?
Zamek w Bodzentynie, a właściwie jego ruiny, znajdują się na ogólnodostępnym otwartym obszarze. Wstęp na teren obiektu jest wolny.
Co zjeść w Bodzentynie?
W Bodzentynie warto zjeść tradycyjne świętokrzyskie potrawy, jak na przykład zalewajka (barszcz, którym zalewa się ugotowane i pokrojone ziemniaki), parzybroda (gotowane ziemniaki, z gotowaną kiszoną kapustą polane skwarkami) czy pasternocka (kasza ze śliwkami).
Ile kosztuje obiad w Bodzentynie?
Ceny obiadu w Bodzentynie dla jednej osoby to koszt od około 30 zł.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!