Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Złoty Potok:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Złoty Potok

Złoty Potok to malownicza wieś leżąca w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na terenie województwa śląskiego, jej zabudowania są malowniczo rozlokowane w górnej części Doliny Wiercicy. W okolicy można oglądać także efektowne ostańce, nazwy nadał im sam Zygmunt Krasiński, oraz gęste lasy. Również w samym Złotym Potoku jest kilka miejsc, którym warto uważniej się przyjrzeć, ponieważ świadczą o długiej historii wsi. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XII w., ale dzięki odkryciu grodziska wiemy, że początki osadnictwa na tym terenie sięga przełomu VIII i IX w.! Złoty Potok należał do kilku znanych rodów: Odrowążów, Potockich, Krasińskich, a ostatnimi właścicielami byli Raczyńscy, którzy mieszkali tam aż do drugiej wojny światowej i nadali wsi obecnego rysu.

Wypad do Złotego Potoku to świetny pomysł o każdej porze roku

Miejscowości położone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto odwiedzać niezależnie od tego, jaką aktualnie mamy porę roku. Wspaniała przyroda i urozmaicony teren sprawiają, że każdy znajdzie tam atrakcje dostosowane do swoich zainteresowań. W Złotym Potoku można spacerować i jeździć na rowerze, a w samej wsi i okolicach jest wiele szlaków turystycznych, przebiega tamtędy nawet słynny Szlak Orlich Gniazd. Oprócz tego złotopotockie zabytki można zwiedzać niezależnie od panującej aury. Natomiast typowo zimową rozrywką są kuligi, które w swojej ofercie ma między innymi miejscowa stajnia.

Złoty Potok – co warto zobaczyć?

Spędzając czas w Złotym Potoku warto wybrać się na zadbany wiejski rynek – plac św. Jana Chrzciciela, przy którym stoi kościół pod tym samym wezwaniem. Ale zanim wejdziemy do wnętrza, trzeba rozejrzeć się wokół i przyjrzeć bliżej zadaszonej studni z herbami dawnych właścicieli Złotego Stoku oraz spiżowej rzeźbie dziewczyny noszącej wodę z potoku, tzw. Nosiwódce. Autorem posągu jest częstochowski artysta Jerzy Kędziora. Najbardziej okazałą budowlą znajdującą się przy rynku jest kościół św. Jana Chrzciciela. Świątynia powstała prawdopodobnie pod koniec XIII w., ale ze względu na liczne przebudowy zatraciła oryginalny charakter. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na manierystyczne i barokowe wyposażenie, oraz odszukać XIX-wieczną kaplicę grobową Krasińskich.


Koniecznie trzeba zobaczyć również XIX-wieczny Pałac Raczyńskich, który został wybudowany w miejscu obronnego zameczku. W sąsiedztwie stoi drewniany dworek z 1829 r. – obecnie ma tam swoją siedzibę Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się pierwsze wydania dzieł twórcy, rodzinne portrety oraz pianino wybrane przez Fryderyka Chopina dla Delfiny Potockiej. Pałac i dworek stoją w otoczeniu malowniczego parku utworzonego w stylu romantyczno-manierystycznym. W parku znajduje się kilka stawów – największy z nich, rozciągający się przed wejściem do pałacu, nosi nazwę Irydion, a nadał mu ją Zygmunt Krasiński podczas jednego z pobytów.

Co robić w wolnym czasie w Złotym Potoku?

W wolnym czasie warto wybrać się na wycieczkę po okolicy Złotego Potoku. Jako że wieś znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, można tam zobaczyć liczne formacje skalne, rozsiane po całej Dolinie Wiercicy – do najciekawszych należą Diabelskie Mosty oraz Brama Twardowskiego. Koniecznie trzeba również odszukać jaskinię Grota Niedźwiedzia, przy której stoi tablica z najważniejszymi informacjami o miejscu. Odkrył ją podczas swoich spacerów Zygmunt Krasiński, a podczas dokładniejszych badań znaleziono szczątki zwierząt z epoki lodowcowej, w tym niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego i mamuta. Chcąc obejrzeć wnętrze jaskini, trzeba zabrać ze sobą latarkę.


Poza atrakcjami przyrodniczymi w Złotym Potoku dostępne są także inne rozrywki. Przed amatorami mocniejszych wrażeń otworem stoi Jurajski Park Linowy, znajdujący się w parku obok stawu Amerykan. Część dawnych zabudowań gospodarczych pałacu zaadaptowano na stajnię, dostępna jest tam również ujeżdżalnia i maneż. Chętni mogą spróbować jazdy konnej, także na kucach islandzkich, a zimą wziąć udział w kuligu.

Co zjeść w Złotym Potoku?

Złoty Potok słynie z hodowli pstrąga tęczowego. Pierwszą pstrągarnię założył hr. Edward Raczyński w 1881 r. a ryby sprowadzono aż z Kalifornii. Hodowla szybko się rozwinęła i w złotopotockich stawach pływały łososie, węgorze, karpie, liny, brzany i sandacze. Gospodarstwa rybnego nie zlikwidowała również powojenna władza, więc przetrwało ono do dzisiaj. W Złotym Potoku można więc kupić świeżą rybę, a także zjeść ją w miejscowej smażalni. Szczególnie warto spróbować pstrąga z rusztu – danie to zostało wpisane na ministerialną listę potraw tradycyjnych. Cena obiadu w Złotym Potoku dla jednej osoby wynosi od około 30 zł.

Noclegi w Złotym Potoku

Baza noclegowa w Złotym Potoku obejmuje ciekawe oferty noclegowe, dostosowane do turystów o zróżnicowanych preferencjach. Najbardziej reprezentatywną grubą obiektów są gospodarstwa agroturystyczne oferujące 2, 3 i 4 osobowe pokoje z łazienkami, dostępem do kuchni i możliwością korzystania z terenu wokół domu, na którym zwykle znajdą się plac zabaw, miejsce na grilla czy parking. Niektóre obiekty przyjmują turystów podróżujących ze zwierzętami, inne oferują zakup regionalnych produktów spożywczych.


Turyści, którzy wypoczywają w większej grupie, mogą wynająć nocleg w domkach. Do ich wyłącznej dyspozycji jest cała powierzchnia, obejmująca salon, sypialnie, dobrze wyposażoną kuchnię lub aneks oraz łazienkę. W takim przypadku atutem bywa lokalizacja – obiekty tego typu w Złotym Potoku są zlokalizowane w ładnej, zielonej i spokojnej okolicy.

Ceny noclegów w Złotym Potoku

Średnia cena noclegu w Złotym Potoku wynosi 90 zł i zależy od między innymi od kategorii, standardu i udogodnień oferowanych przez obiekt. Więcej trzeba zapłacić za nocleg blisko atrakcji i szlaków turystycznych, a także w miejscach, które wyróżniają się na tle innych, np. oferujące wypoczynek w zabytkowych, stylowo zaaranżowanych wnętrzach. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka – koszt może wynieść wtedy od 50 zł.


Warto również pamiętać, że ceny noclegów mogą również zależeć od pory roku – wzrastać późną wiosną i latem, natomiast maleć jesienią i zimą. Wpływ na ceny noclegów w Złotym Potoku ma również weekend. Wyliczenia wskazują, że koszt noclegów w weekend może być o 16% wyższy w porównaniu do dni powszednich.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Złotym Potoku

Do najczęściej wybieranych udogodnień w Złotym Potoku należy pokój z łazienką oraz prywatny parking. Turyści oczekują również dostępu do telewizji i internetu, kuchni, a oprócz tego chcą mieć możliwość dodatkowego wykupienia wyżywienia. Obecnie wiele osób podróżuje ze swoimi pupilami, dlatego w udogodnieniach zaznaczana jest opcja „zwierzęta domowe są mile widziane”.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Złotym Potoku

Ile kosztuje nocleg w Złotym Potoku?
Cena za nocleg w Złotym Potoku zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Złoty Potok, wtedy koszt noclegu może wynieść od 70 zł. Średnia cena noclegu w Złotym Potoku wynosi 262 zł.
Czy ceny noclegów w Złotym Potoku w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 100% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Złotym Potoku?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Złoty Potok”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Złotym Potoku zaczynają się od kwoty 70.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Złotym Potoku?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Złotym Potoku mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Złoty Potok opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Złotym Potoku to: Agroturystyka Złoty Potok, Wichrowe Wzgórza.
Które noclegi w Złotym Potoku są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Złotym Potoku poleca Wichrowe Wzgórza, Agroturystyka Złoty Potok.
Które noclegi w Złotym Potoku są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Agroturystyka Złoty Potok, Wichrowe Wzgórza.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!