Od soboty maseczki w całym kraju

Od soboty maseczki w całym kraju

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier i minister zdrowia przedstawili nowe zasady dotyczące postępowania. Najważniejszą informacją jest powrót maseczek. Co jeszcze się zmieni?

Według najnowszych informacji od soboty 10 października na terenie całego kraju zostają wprowadzone zasady z żółtych stref, utrzymane zostają również strefy czerwone. Najbardziej zauważalna stanie się konieczność noszenia maseczek również na otwartym powietrzu. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że zakrywamy twarz w środkach transportu, sklepach czy centrach handlowych. Od soboty musimy o tym pamiętać także w całej przestrzeni publicznej.

Co jeszcze oznacza objęcie kraju strefą żółtą?

  • Wydarzenia sportowe i kulturalne oraz seanse kinowe nadal się odbywają, ale obowiązują limity dotyczące liczby osób na widowni lub trybunach. Zajętych może być 25% dostępnych miejsc.

  • W restauracji na jedną osobę mają przypadać 4 metry kwadratowe. Warto wiedzieć, że od 10 października restauracje w strefie czerwonej będą otwarte tylko do godziny 22:00.

  • Możemy korzystać z basenów i aquparków, ale ich obłożenie nie może przekraczać 75%. Również w siłowniach może przebywać mniej osób – 1 na 7 metrów kwadratowych ogólnej powierzchni.

  • W weselach nie będzie mogło uczestniczyć więcej niż 75 osób, nie wliczając w to obsługi (zasada obowiązuje od 17 października). W przypadku innych imprez i spotkań, liczba uczestników nie może przekraczać 100 osób bez obsługi.

  • Nie zmieniają się zasady dotyczące podróżowania środkami transportu, handlu oraz korzystania z usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Strefa żółta w całym kraju. Co to oznacza dla turystyki?


Wprowadzenie zasad z żółtych stref w całym kraju nie spowoduje wprowadzenia znaczących zmian. Nadal można prowadzić działalność noclegową i wynajmować pokoje turystom. Konieczne jest tylko przestrzeganie reżimu sanitarnego, a także dokładne dezynfekowanie pokoi i innych przestrzeni w obiekcie. Było to zresztą obowiązkiem każdego właściciela niezależnie od miejsca, w którym prowadził swoją działalność. Oprócz tego w większych obiektach, mających na przykład strefę Spa i Wellness, stosuje się przepisy dotyczące siłowni, basenów, kongresów itp.

Bez zmian pozostaje również korzystanie z leczenia uzdrowiskowego. Warunkiem wyjazdu do sanatorium i rozpoczęcia rehabilitacji jest negatywny wynik na obecność koronawirusa.

Przedstawione wyżej zasady dotyczą w większości tylko strefy żółtej. Przypominamy, że strefy czerwone zostały utrzymane, a część obowiązujących tam wytycznych jest inna.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Góra Parkowa w...

Komentarze

Zobacz również