Otwarcie granicy polsko-czeskiej. Jakie zasady obowiązują?

Otwarcie granicy polsko-czeskiej. Jakie zasady obowiązują?

Jeśli w Twoich planach podczas wakacji, jest wycieczka do naszych południowych sąsiadów - Czechów, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Od 1 czerwca zmieniają się zasady przekraczania granicy polsko-czeskiej. Na jakich zasadach możemy wybrać się na wypoczynek w Czechach?

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, od dnia 1 czerwca zmieniają się zasady przekraczania granicy polsko-czeskiej. Nie oznacza to jednak, że do Czech możemy wybrać się w pełni swobodnie. W dalszym ciągu obowiązują pewne ograniczenia, których musimy przestrzegać, jeśli planujemy wycieczkę lub wakacje w Czechach.


Zasady obowiązujące podczas wjazdu na terytorium Czech


Od dnia 1 czerwca zmianie uległy zasady przekraczania granicy polsko-czeskiej. Nasz kraj został sklasyfikowany jako państwo o średnim zagrożeniu epidemicznym.


Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech pow. 24 godzin w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 24 godzin wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego nie później niż 72 godziny przed wjazdem lub antygenowego, wykonanego do 24 godzin przed wjazdem.


Najważniejsze zasady przedstawiają się następująco:


Wjazd do 24 godzin – bez ograniczeń, także w celach turystycznych, bez obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19. 


Tranzyt - umożliwiono swobodny TRANZYT drogą lądową z Polski przez Czechy do 12 h. 


Turystyka – pow. 24 h dozwolona wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech. Turystyka do 24 h bez ograniczeń.


Czy są jakieś wyjątki?


Wyżej wspomniane zasady, związane z pandemią koronawirusa, nie dotyczą jedynie określonej grupy osób. Należy tu zaliczyć m.in.:


  • pracownicy transportu międzynarodowego;

  • podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 24 h;

  • pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;

  • dzieci do lat 5;

  • ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR).

  • osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni (przed wjazdem muszą jednak wypełnić elektroniczny formularz lokalizacyjny).


Osoby z uregulowanym pobytem na terytorium Czech powracające do tego kraju transportem indywidualnym nie mają obowiązku testowania się przed wjazdem, jednak muszą wykonać test PCR do 5 dni od chwili powrotu do kraju.Źródło informacji: gov.plKomentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej