Nowa wyspa w Polsce. Co o niej wiemy i gdzie się znajduje?

Nowa wyspa w Polsce. Co o niej wiemy i gdzie się znajduje?

Z pewnością mało kto wie, że prace prowadzone na Mierzei Wiślanej, spowodowały, że w tym właśnie miejscu powstaje zupełnie nowy kawałek Polski. Co prawda, jest to sztuczny twór, ale już zauważalne jest zainteresowanie ptaków tą częścią kraju. Co wiemy o nowej, sztucznej wyspie w Polsce?

Na wstępie warto podkreślić, że w Polsce możemy znaleźć naprawdę dużo wysp. Podczas wakacyjnej podróży, być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale chyba każdy z nas zna lub kiedyś był na wyspach: Uznam, Wolin, czy Sobieszewskiej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że są one najbardziej znane w Polsce. Oprócz nich, warto wymienić tu m.in.:


  • Wielką Żuławę, będącą jedną z największych polskich wysp, które znajduje się na jeziorze Jeziorak na Mazurach

  • Ołowianka, która znajduje się w lini brzegowej Zatoki Gdańskiej

  • Wyspa Portowa i Wisłoujście - również, znajdujące się w linii brzegowej Zatoki Gdańskiej

  • Wyspy odrzańskie we Wrocławiu i w Szczecinie

  • Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

  • i wiele innych - są to przede wszystkim wyspy mniej znane, do których dostęp jest praktycznie niemożliwy.


Przeczytaj koniecznie: Miejsca w Polsce z dala od ludzi, w których znajdziesz święty spokój

 

 


fot. Beata Sławinskowska / zdjecia.nocowanie.pl

 


Wyspa Estyjska - co o niej wiemy i gdzie się znajduje?


Do wyżej wymienionych wysp, które możemy znaleźć w Polsce, za około 10 lat dołączy Wyspa Estyjska, która powstaje w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej.


Jej powierzchnię można porównać do 4 Watykanów. Warto podkreślić, że jest to inicjatywa, która nie zdarza się codziennie. Budowa sztucznej wyspy to dość złożony proces, który wymaga dużego wkładu finansowego i długiej pracy. 


Prace nad powstaniem tej sztucznej wyspy, rozpoczęto w roku 2019. Jej dokładna lokalizacja to miejscowość Skowronki, znajdująca się w regionie Mierzei Wiślanej. Wyspa ma mieć wysokość 2–3 m n.p.m. Na wyspę trafia ziemia, która jest wywożona z miejsca przekopu Mierzei. Ma ona w związku z tym stanowić siedlisko dla ptaków oraz roślinności i rekompensować straty środowiskowe, jakie wywoła inwestycja. 


Skąd się wzięła nazwa “estyjska”?


Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego wspomniana wyspa została nazwana “estyjska”. Warto podkreślić, że w 2020 roku ogłoszony został konkurs przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marka Gróbarczyka. 


Konkurs wygrała nazwa Wyspa Estyjska, która odnosi się do średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego, czyli Estmere. Estami nazywano w źródłach antycznych i wczesnośredniowiecznych plemiona zachodnio-bałtyjskie zwane później (od IX wieku) Prusami. Aby nazwa stała się oficjalna, musi zostać zaakceptowana i ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Czy Wyspa Estyjska będzie bezludną wyspą?


Zastanawiające w tym wszystkim jest to, czy każdy turysta w chwili ukończenia prac nad wyspą, będzie mógł korzystać z Wyspy Estyjskiej? Odpowiedź może niektórych rozczarować, ale wyspa ta będzie bezludna, co nie oznacza, że zostanie pozbawiona życia. Szacuje się, że wyspa będzie stanowić swego rodzaju “ptasi raj” i ma być zamieszkana głównie przez ptaki. Ptaki już kolonizują wyspę, ale nie tylko one ostrzą sobie zęby na ten ustronny zakątek. Wszystko wskazuje również na to, że turyści też będą podpływać w to miejsce w celach obserwacji - będzie się to odbywać podczas wycieczkowych rejsów statkiem. 


Noclegi w regionie Mierzei Wiślanej


Noclegi w regionie Mierzei Wiślanej najłatwiej znaleźć w kwaterach i pokojach gościnnych. Do najpopularniejszych miejscowości należy tu zaliczyć Krynicę Morską, Stegnę, Jantar, Sztutowo, czy Kąty Rybackie. Z noclegów w kwaterach i pokojach w tym regionie, korzystają zwłaszcza pary i rodziny z dziećmi, które nie potrzebują dużo przestrzeni mieszkalnej, a zamiast tego zależy im na takich udogodnieniach jak dobrze zagospodarowany teren wokół domu. Osoby wynajmujące kwatery często udostępniają ogród z miejscem na grilla i placem zabaw. Poszukując bardziej rozbudowanej oferty i większego komfortu, można skorzystać z noclegów oferowanych przez pensjonaty.


Ceny noclegów w regionie Mierzei Wiślanej, w dużej mierze zależą od lokalizacji i oferowanych warunków. Obiekty o wysokim standardzie, w dodatku położone blisko morza, mają najwyższe cenniki. Z wyliczeń Nocowanie.pl wynika, że średnia cena noclegu w tym regionie wynosi 150 zł, natomiast najbardziej ekonomiczną opcję stanowi nocleg w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje – od 30 zł.

 

 

 

 


Sprawdź popularne oferty noclegów na Mierzei Wiślanej

 

 

 


Następny artykuł Otwarcie granicy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!