Polska jest piękna: Białowieża i Puszcza Białowieska

Polska jest piękna: Białowieża i Puszcza Białowieska

Nasz kraj pełen jest wyjątkowych zakątków. W każdym nawet najmniejszym regionie mamy duże szanse na odnalezienie czarujących i urokliwych miejsc. Jednym z takich zakątków z całą pewnością jest nasza rodzima kraina żubrów. Wśród dowodów na to, że Polska jest piękna, nie mogło zabraknąć Białowieży oraz Białowieskiego Parku Narodowego. Koniecznie musicie poznać bliżej to wyjątkowe miejsce!

Białowieża i potężna puszcza – piękne miejsce na krańcu Polski


Spokojna Białowieża leżąca w województwie podlaskim jest niezwykle ciekawą miejscowością. Położona na rozległej polanie Puszczy Białowieskiej. Cieszy się ona dużą popularnością przede wszystkim wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek naprawdę blisko pięknej i dzikiej przyrody. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na taki urlop niż potężna puszcza tętniąca życiem. Główną atrakcją Białowieży i powodem, dla którego w sezonie letnim przybywają tutaj tłumy turystów, jest właśnie Puszcza Białowieska. Imponujący kompleks leśny rozciąga się po obu stronach granicy polsko-białoruskiej w dorzeczu rzeki Narewka oraz Leśna. Zajmuje powierzchnię około 150 tys. hektarów i jest jednym z najwspanialszych i najbardziej naturalnych zakątków naszego kraju. Puszcza Białowieska stanowi wyjątkowy relikt przeszłości będący domem dla coraz rzadziej występujących na terenie Europy gatunków zwierząt i roślin. Dlatego też na terenie naszego kraju puszcza chroniona jest w formie Białowieskiego Parku Narodowego – drugiego parku narodowego w Polsce oraz jednego z pierwszych w Europie. 


Puszcza Białowieska – atrakcje dla turystów 


Największą atrakcją turystyczną w Białowieży jest oczywiście Puszcza Białowieska chroniona przez Białowieski Park Narodowy. Możliwość zwiedzania pradawnej potężnej puszczy pełnej rzadkich gatunków zwierząt i roślin jest przeżyciem niesamowitym i niepowtarzalnym. Turyści decydujący się na urlop w Białowieży nastawieni są przede wszystkim na aktywny wypoczynek, a ten zapewnią im liczne szlaki turystyczne. Okolice można zwiedzać, wchodząc na trasy piesze i rowerowe, możemy także wyruszyć w podróż konną lub zdecydować się na wyprawę kajakiem po rzece.


Sprawdź najlepsze noclegi w Białowieży:


Przy Lesie

Przy Lesie

Białowieża, ul. Stoczek

Domki 9.9
Agroturystyka Wrzos

Agroturystyka Wrzos

Białowieża, ul. Graniczna

Agroturystyka 9.9


Wśród najciekawszych szlaków pieszych biegnących w okolicy z całą pewnością można wymienić trasę „Do Dębu Jagiełły”. 4-kilometrowa trasa pozwoli nam przemierzyć jeden z bardziej interesujących fragmentów puszczy. Czekają tu na nas potężne drzewa o wymiarach pomnikowych: zobaczymy tu imponujący wiąz, martwy „Dąb Barny” o obwodzie ponad 6 metrów, wysoką na 36 metrów sosnę masztową oraz przewrócony w 1974 roku „Dąb Jagiełły”

 

Kolejnym ciekawym szlakiem jest oznaczony na zielony „Wilczy Szlak”. Trasa o długości 11,5 kilometra przebiega przez bory bagienne, malownicze łąki rozciągające się nad rzeką Narewką oraz obok imponującego głazu narzutowego (będącego pomnikiem przyrody). Przy moście na rzece będziemy mogli wejść na ścieżkę prowadzącą do ostoi żubrów.

 

Natomiast czerwony szlak „Wokół Uroczyska Głuszec” o długości 5,5 kilometrów poprowadzi nas przez Polane Masiewską, bory bagienne oraz obok ekspozycji leśnej kolejki wąskotorowej do dawnej ostoi głuszców. Warto wybrać się także na spacer czarnym szlakiem „Carska Tropina” z interesującym punktem widokowym, trasą „Miejsce Mocy” prowadzącą do starosłowiańskiego miejsca kultu oraz żółtym szlakiem „Tropem Żubra” łączący trzy pobliskie ostoje żubrów udostępnione dla turystów.


Na rowerzystów czaka natomiast bogata sieć szlaków, które zabiorą ich w naprawdę interesujące zakątki Puszczy Białowieskiej. Z Białowieży możemy wyruszyć rowerem do Hajnówki. Zielony szlak o długości 25 kilometrów zabierze nas na wyprawę przez Rezerwat Krajobrazowy Władysława Szafera, kurhany pochodzące z X-XIII wieku oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie będziemy mogli z bliska przyjrzeć się mieszkańcom Puszczy. Kolejną ciekawą trasą jest szlak żółty biegnący z Białowieży do wsi Topiło.  Odcinek o długości 19 kilometrów poprowadzi nas przez kilka malowniczych rezerwatów, takich jak „Podcerkwa”, „Berezowo”, „Olszanka Myśliszcze” i „Machoniówka”. Na zakończenie podróży zobaczymy przystanek końcowy kolejki wąskotorowej oraz baseny wodne służące dawniej do spławiania drewna. Będąc w Białowieży, możemy wyjechać także na niebieski szlak prowadzący do Siemianówki. Trasa o długości 41 kilometrów prowadzi do wsi Pogorzelce, gdzie znajduje się skansen wsi puszczańskiej z zachowaną drewnianą architekturą wsi podlaskiej. Dalej na trasie czeka na nas uroczysko Stara Białowieża ze ścieżką edukacyjną, wieża widokowa oraz prawosławna cerkiew pw. św. Jerzego Zwycięzcy pochodząca z XVIII wieku.


Sprawdź atrakcyjne oferty noclegowe w Białowieży: 


Słoneczko

Słoneczko

Białowieża, ul. Stoczek

Agroturystyka 9.8
Dom w Białowieży

Dom w Białowieży

Białowieża, ul. Stoczek

Agroturystyka 10.0


Puszcza Białowieska – najciekawsze miejsca


Białowieża oraz otaczająca ją piękna Puszcza Białowieska to nie wszystko, co czeka na turystów w okolicy. Chociaż wiele czasu poświęcimy na podróże do zachwycających pobliskich rezerwatów, musimy pamiętać także o innych atrakcjach. Punktem obowiązkowym powinna być wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Około 3 kilometrów od centrum Białowieży będziemy mogli z bliska zobaczyć największych mieszkańców Puszczy Białowieskiej. Poza najbardziej kojarzącymi się z okolicą żubrami będziemy mogli przyjrzeć się także jeleniom, łosiom, dzikom, wilkom oraz rysiom. Wizyta w rezerwacie to także okazja, aby zobaczyć rzadkiego konika polskiego. W miejscu tym będziemy mogli kupić rękodzielnicze pamiątki lub słoiczek regionalnego swojskiego miodu. Z wizyty w rezerwacie będą zachwyceni goście w każdym wieku. 


Kolejnym interesującym miejscem, które powinniśmy uwzględnić w czasie urlopu w Białowieży, jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Z jednej strony jest to najstarsze muzeum znajdujące się w polskich parkach narodowych oraz najstarsze czynne muzeum na Podlasiu – jego początki sięgają okresu międzywojennego. Z drugiej jego siedzibą jest jeden z najnowocześniejszych obiektów w całym województwie, który w ciekawy i innowacyjny sposób prezentuje cenne kolekcje naukowych i rzadkich okazów. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli podziwiać ekspozycje stałą prezentującą najbardziej charakterystyczne zbiorowiska leśne Puszczy Białowieskiej, zachodzące w niej procesy ekologiczne oraz zjawiska przyrodnicze.  W części kulturowej wystawy zapoznamy się ze sposobami historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków. Dodatkowymi atrakcjami jest diorama poświęcona w całości żubrowi oraz wieża widokowa.


Atrakcyjne noclegi w Białowieży:


Białowieski Raj

Białowieski Raj

Białowieża, ul. Polna

Agroturystyka 10.0
Zacisze u Anny

Zacisze u Anny

Narew, ul. Hajdukowszczyzna

Agroturystyka 9.9
Bajeczny Domek

Bajeczny Domek

Białowieża, ul. Stoczek

Agroturystyka 9.4


Odkrywając urokliwą i malowniczą okolicę Białowieży, koniecznie powinniśmy odwiedzić XIX-wieczną zagrodę znajdująca się około 10 kilometrów od centrum. Skansen Sioło Budy jest świetną okazją, aby przenieść się w czasie i przekonać się jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Podlasia. Zwiedzając zabytkowe gospodarstwo, będziemy mogli zobaczyć między innymi chatę, stodołę, studnię z żurawiem oraz oryginalne ogrodzenie wykonane z gałęzi wierzby niegdyś powszechne w tych rejonach. W pochodzącej z 1836 roku chacie zwiedzimy sień wylotową, dużą izbę oraz sypialnię, zobaczymy tam także piec oraz jedyny w Polsce zachowany i czynny drewniany komin. Od początku istnienia chaty jej dach pokryty pozostaje słomianą strzechą.

 


Miejscem wartym zobaczenie w Białowieży jest także zabytkowy Park Pałacowy znajdujący się w centrum miejscowości. Został on założony pod koniec XIX wieku i otacza rosyjską rezydencję myśliwską. Utrzymany w stylu ogrodu angielskiego park stanowi świetne miejsce na spacer. Zwiedzając okolicę, będziemy mogli zobaczyć kilka ciekawych obiektów, takich jak zabytkowy dworek z 1845 roku. Na terenie Parku Pałacowego mieści się nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego.


Atrakcyjne oferty noclegowe w Białowieży:


U Heleny pod Dziką Gruszą

U Heleny pod Dziką Gruszą

Białowieża, ul. Podolany II

Agroturystyka 9.9
Leśniczówka u Jasia i Małgosi

Leśniczówka u Jasia i Małgosi

Białowieża, ul. Czerlonka Leśna

Agroturystyka 8.9
Białowieski Zakątek

Białowieski Zakątek

Białowieża, ul. Południowa

Kwatery i pokoje 9.7


Noclegi w Białowieży 


Pragnąc odkrywać piękno Puszczy Białowieskiej oraz Białowieskiego Parku Narodowego najlepiej zatrzymać się w Białowieży. Miasteczko posiada rozbudowaną bazę turystyczną i bez problemu powinniśmy znaleźć tam odpowiedni obiekt dla siebie. Szukając noclegu w Białowieży, możemy wybierać w kategoriach agroturystyka, kwatery i pokoje, domki, apartamenty, hotele, pensjonaty oraz campingi. Największy wybór czeka na nas pośród obiektów agroturystycznych. Tam również znajdziemy najkorzystniejsze oferty – ceny za nocleg mogą wynieść tam jedynie 30 złotych. Średnia cena wynosi natomiast 155 złotych.


Sprawdź także inne oferty znajdujące się w naszej ofercieNastępny artykuł Kino Letnie w Sopocie -...

Komentarze

Zobacz również