Rawa Mazowiecka i zamek w Rawie - pomysł na rodzinny weekend

Rawa Mazowiecka i zamek w Rawie - pomysł na rodzinny weekend

Rozpoczynający się już całkiem niedługo sezon wiosenno-letni sprzyja rozmaitym, krótkim podróżom. Piękna pogoda i zdecydowanie dłuższe dni zachęcają do odkrywania najbliższej okolicy, jak i tych bardziej oddalonych od naszego miejsca zamieszkania - regionów. A może Rawa Mazowiecka? To miasto będzie wyjątkowe, jeśli zdecydujesz się je odwiedzić podczas weekendu.

Każdy powód jest dobry, by odkrywać uroki polskich miast i regionów. Jeśli zdecydowaliście się na noclegi na Ziemi Łódzkiej, to możecie korzystać z naprawdę wielu wyjątkowych możliwości, wśród których królują przede wszystkim wspaniałe zabytki i atrakcje turystyczne w Polsce. Skoro Rawa Mazowiecka, to obowiązkowym punktem będzie tu Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Dlaczego warto odwiedzić to miasto na Ziemi Łódzkiej?


Zobacz również: Największy zamek w Polsce. Gdzie się znajduje?


Rawa Mazowiecka - najważniejsze informacje


Zanim poznacie szczegółowe informacje, związane z zamkiem w Rawie Mazowieckiej, dobrze jest nieco lepiej poznać to miasto. Nazwa może być myląca i  sugerująca, że Rawa znajduje się w województwie mazowieckim. Rzeczywistość jest jednak inna, bo to miasto, które znajduje się na Ziemi Łódzkiej.


Jest to niewielkie miasto, bo żyje tu nieco ponad 17 tysięcy osób. Rawa Mazowiecka leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, około 80 kilometrów na zachód od Warszawy. Przez miasto przepływa rzeka Rawka.


Warto wspomnieć tu o ciekawej historii, która jest m.in. związana z opisywanym przez nas Zamkiem Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Rawa Mazowiecka ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza. Była ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. W XIX wieku była częścią Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Polskiej.


W Rawie Mazowieckiej znajduje się wiele interesujących zabytków, takich jak Zamek Książąt Mazowieckich, ratusz, strefa ścisłej ochrony konserwatorskiej Starego Miasta, zespół klasztorny augustianów, ob. pasjonistów, zespół klasztorny jezuitów, czy też piękny park miejski.


Sprawdź: Łódzkie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?


Zamek Książąt Mazowieckich - dlaczego warto odwiedzić to miejsce?


Jak dobrze wiecie, zamki w Polsce to wyjątkowe warownie z bogatą historią. Podobnie wygląda sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę zamek w Rawie Mazowieckiej. Pod koniec XIV wieku Siemowit III i Siemowit IV postawili zamek, aby chronić południową część swojego księstwa. 


Warownia miała strategiczne znaczenie i pełniła różne funkcje na przestrzeni wieków. Niestety, zamek nie uniknął nieszczęść - został spalony w pożarze i zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Do 1794 roku był zamieszkany przez różne osoby. Jednak po rozbiorach Polski sytuacja się zmieniła. Prusacy rozebrali większość budowli, a z całego zamku pozostała tylko wieża główna, która przetrwała do dzisiejszych czasów. Pozostała część to ruiny, które można zwiedzać.


Jak dojechać do zamku w Rawie Mazowieckiej?


Zamek w Rawie Mazowieckiej usytuowany jest przy drodze ekspresowej S8, pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Warszawą. Jeśli przyjeżdżacie tu z Łodzi, to warto wybrać trasę przez Brzeziny i Jeżów, jadąc drogą numer 72. Po dotarciu na miejsce, można bez problemu zaparkować samochód niedaleko ruin zamku, na ulicy Zamkowej, po przekroczeniu mostu nad rzeką Rylką. To dogodne miejsce dla zwiedzających, które umożliwia łatwy dostęp do zamkowych ruin.


Zwiedzanie zamku w Rawie Mazowieckiej, bilety i godziny otwarcia - najważniejsze informacje


Baszta, która ocalała ze zwiedzania, jest udostępniona dla turystów w okresie od czerwca do września. Zwiedzanie jest możliwe jedynie w sobotę i niedzielę w godzinach od 11.00 do 15.00. Za bilet normalny trzeba zapłacić 3 zł, a za ulgowy - 2 zł


Sam teren zamkowy jest udostępniony o każdej porze roku, a jego zwiedzanie jest bezpłatne.


Legenda o zamku w Rawie - co warto wiedzieć?


Na sam koniec, warto jest wspomnieć o legendzie, która ma ścisły związek z opisywanym przez nas zamkiem. Głosi ona, że Siemowit III, z powodu podejrzeń o niewierność swojej żony Ludmiły, postanowił podjąć drastyczne działania. Uwięził ją w wieży, a także skazał na tortury jej dwórki. Po narodzinach dziecka, które miało na imię Henryk, kazał zamordować Ludmiłę, a dziecko oddać pierwszej napotkanej kobiecie. Tymczasem księżna Małgorzata, córka Siemowita III z poprzedniego małżeństwa, dowiedziała się o całej sytuacji. Zleciła porwanie dziecka i sama je wychowała.


Poznaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?


Gdy Henryk dorósł, księżna postanowiła przedstawić go Siemowitowi III. Ten natychmiast zdał sobie sprawę ze swojego błędu - Henryk był do niego wyjątkowo podobny.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Rawie Mazowieckiej:





Jeśli szukasz klimatycznego i historycznego miejsca na weekend, to Rawa Mazowiecka wydaje się być świetną opcją. Szczególnie, na te ciepłe letnie dni.


Zdjęcie główne: fot. Artur Bociarski / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Ile kosztuje nocleg nad...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!