Realizacja bonu turystycznego 500+

Realizacja bonu turystycznego 500+

Bon turystyczny to świadczenie, na które czeka wiele polskich rodzin. Jak będzie można je zrealizować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Bon turystyczny 500+ będzie wsparciem zarówno dla polskich rodzin, jak też branży turystycznej, która ucierpiała podczas ostatnich miesięcy. Uprawnionych do skorzystania z niego będzie około 6,5 miliona dzieci! Nie obowiązuje kryterium dochodowe, więc bon wakacyjny w wysokości 500 zł powinien trafić każdej rodziny z dzieckiem do 18. roku życia. Przysługuje on również tym, których rodzice pracują za granicą. W przypadku orzeczenia niepełnosprawności dziecka kwota wsparcia jest wyższa i wynosi 1000 zł.

Jak otrzymać bon turystyczny?


Rodziny, które będą chciały skorzystać z bonu turystycznego na dziecko, nie muszą składać żadnych wniosków. Wystarczy zalogować się a Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i tam aktywować to świadczenie. W przypadku gdy ktoś nie ma jeszcze konta PUE ZUS, konieczna będzie rejestracja. To nic trudnego – system krok po kroku przeprowadzi chętnych przez poszczególne etapy.

Każda osoba uprawniona do skorzystania z bonu otrzyma go w formie unikalnego 16-cyfrowego numeru. Co ważne, również rodzinom wielodzietnym zostanie przyznany jeden numer bonu – oczywiście o wartości odpowiadającej liczbie dzieci.

Bon wakacyjny – jak go zrealizować?


Chociaż bon potocznie określa się również jako „wakacyjny”, nie oznacza to wcale, że można zrealizować go tylko latem. Osoba uprawniona, skorzysta z niego w dowolnym momencie, aż do końca marca 2022 roku, gdy bon straci ważność. Można więc wykupić dziecku wyjazd na obóz zimowy lub zorganizować rodzinny wypoczynek w dogodnym dla wszystkich momencie. Warto także pamiętać, że bon turystyczny jest świadczeniem jednorazowym, a płacić nim można tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane wyłącznie na terenie Polski.

Aby zrealizować bon turystyczny, wystarczy kilka prostych kroków!

  • Przede wszystkim należy go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można to zrobić rejestrując się do systemu, a jeśli ktoś ma już takie konto wystarczy się po prostu na nie zalogować. Następnie należy wybrać zakładkę „Ogólny” → „Polski Bon Turystyczny” → „Mój bon”.

  • Przed aktywowaniem bonu turystycznego koniecznie trzeba sprawdzić poprawność danych, w tym adresu poczty elektronicznej oraz numer telefonu. Jeżeli coś się zmieniło, można zaktualizować je na swoim koncie w PUE ZUS.

  • Bon turystyczny to dokument elektroniczny, dostępny w formie 16-cyfrowego numeru. Gdy zostanie aktywowany, będzie go można sprawdzić na PUE ZUS oraz w wiadomości, która przyjdzie na podany adres e-mail.

  • Bonu na wakacje nie można będzie wymienić na gotówkę ani otrzymać przelewem. Płatności będą dokonywane kodem obsługi płatności oraz potwierdzane jednorazowym kodem potwierdzającym płatność. Osoba uprawniona do korzystania z bonu otrzyma go w wiadomości tekstowej, przysłanej w momencie dokonywania transakcji. Oba kody należy podać recepcjoniście.

  • Wartość jednego bonu turystycznego to 500 zł. Nie trzeba tej kwoty wykorzystywać od razu, płatności można dokonywać do momentu, gdy na koncie są dostępne środki.

Następny artykuł 10 najchętniej odwiedzanych...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej