Rekordowe zainteresowanie urlopem w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Rekordowe zainteresowanie urlopem w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

O popularności Zakopanego, Krakowa, czy Szczawnicy wcale nie trzeba nikogo przekonywać. Patrząc jednak na podsumowanie sezonu letniego i pierwszych miesięcy jesieni, należy podkreślić, że w roku 2021, Małopolska cieszyła się naprawdę rekordowym zainteresowaniem. Jak to dokładnie wyglądało i gdzie najchętniej wypoczywaliśmy?

Miniony sezon, pomimo trwającej w dalszym ciągu pandemii, okazał się rekordowy dla wielu miejscowości, znajdujących się w Małopolsce. Wielokrotnie wspominaliśmy o oblężeniu Tatr, które miało miejsce zarówno podczas wakacji, jak i jesiennych weekendów. A na tym nie koniec, bo kolejne październikowo-listopadowe weekendy to duże zainteresowanie urlopem w tym regionie. Dotyczy to zarówno gór, jak i Krakowa, do którego chętnie przyjeżdżają również turyści z zagranicy.


Które miejsca i atrakcje cieszyły się największym zainteresowaniem turystów?


Porównując rok 2020 i trwający jeszcze 2021, można śmiało stwierdzić, że obecnie trwający sezon turystyczny jest dużo lepszy od poprzedniego. Chętnie korzystaliśmy z atrakcji, jak i odwiedzaliśmy popularne miejsca i szczyty górskie. Największym zainteresowaniem cieszyło się Zakopane. Wakacje pod Tatrami to prawdziwe szaleństwo, a w tym roku i po sezonie nie brakuje tam tłumów. Świadczą o tym m.in. kolejki do wejścia na dany szczyt, korki na Zakopiance, czy na drodze do Morskiego Oka, czy tłumy osób, oczekujące na skorzystanie z małopolskich atrakcji.


A skoro już o atrakcjach mowa, to warto podkreślić, że w samym sierpniu ze spływu Przełomem Dunajca skorzystało aż 109 tys. turystów, kopalnię soli w Wieliczce odwiedziło około 170 tys. osób, natomiast w samych Tatrach przebywało nawet około miliona osób. Frekwencje te są o 50%, a nawet i 100% większe niż miało to miejsce przed rokiem.


Zobacz: Atrakcyjna Małopolska. Miejsca warte odwiedzenia


Skąd takie zainteresowanie Małopolską?


Powyższe dane nikogo nie powinny dziwić. Małopolska od dawna stanowi popularny region podróży, niezależnie od pory roku. Wszystko wskazuje na to, że z prawdziwym oblężeniem będziemy mieć również do czynienia podczas okresu świąteczno-noworocznego i ferii zimowych. Ludzie będą chcieli po prostu nadrobić zaległości za rok poprzedni, kiedy to zimowe wyjazdy były ograniczone, a większość czasu spędzaliśmy w zaciszu domowym.


Cała Małopolska to region pełen wielu wspaniałych miejsc, które każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć i odwiedzić. Wystarczy wspomnieć, że województwo ma powierzchnię 15 183 km2, co czyni je jednym z mniejszych w Polsce. Daje nam to w związku z tym liczne możliwości, by zobaczyć w nim najważniejsze miejsca. Region jest doskonale skomunikowany z całą resztą kraju - doskonale rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa oraz lotnicza - wszystko to powoduje, że do Małopolski przylatują również turyści z zagranicy. Najczęściej są to turyści, pochodzący z Wysp Brytyjskich.


Małopolska od zawsze była doceniana przez turystów, ale wzrost zainteresowania tym województwem, to na pewno jasny sygnał, że turyści w Polsce przede wszystkim kochają wypoczynek w Tatrach, Gorcach, Beskidach i Pieninach, a także lubią odkrywać zabytki i atrakcje w popularnych miastach, takich jak Kraków, Bochnia, czy Wieliczka.


Sprawdź również: Małopolska dla aktywnych - 8 pomysłów na udany weekend w ruchu


Jesienny wypoczynek w Małopolsce - jak wyglądają statystyki?


Pomimo rekordów, jakie osiągnęła Małopolska podczas wakacji, podróżowanie do miejscowości w tym regionie. Na podstawie danych portalu Nocowanie.pl, można śmiało stwierdzić, że zainteresowanie jesiennym urlopem w Małopolsce nie maleje, a wręcz wzrasta.


Wystarczy podkreślić, że najpopularniejszym kierunkiem na jesień 2021 wśród turystów portalu Nocowanie.pl, dalej pozostaje Małopolska. Najchętniej wybieranymi kierunkami są Zakopane i Szczawnica, które przyciągają najwięcej turystów. Dodatkowo, noclegów w tym regionie poszukiwało dwa razy więcej turystów niż w roku 2020.


Zakopane odnotowało wzrost zainteresowania o prawie 69%, w porównaniu do ubiegłego roku. Podobnie wygląda sytuacja w Szczawnicy i Krakowie, w których zainteresowanie podróżami wzrosło prawie dwukrotnie.


Przeczytaj koniecznie: Turyści zaczynają rezerwować noclegi na sylwestra 2020/2021!


Najpopularniejszą kategorią noclegów pozostają kwatery i pokoje, w których liczba zapytań wzrosła o prawie 72%. Są one dwukrotnie bardziej popularne niż domki, które zajmują drugie miejsce. Na znaczeniu zyskały również apartamenty, które odnotowały dwukrotny wzrost zainteresowania.Lupolo Apartments

Lupolo Apartments

Kraków, ul. Skwerowa

Apartamenty 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
 Bacówka II Centrum Pokoje Gościnne i Apartamenty

Bacówka II Centrum Pokoje Gościnne i Apartamenty

Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego

Pensjonaty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem TurystycznymJuż dziś wybierz dla siebie nocleg w Zakopanem, Szczawnicy i Krakowie


Jeśli zastanawiasz się nad wypoczynkiem w Małopolsce, to wiedz, że ten region w dalszym ciągu będzie przeżywał prawdziwe oblężenie. Dlatego im wcześniej, tym lepiej. Później będziesz mógł już tylko odliczać dni do wymarzonego urlopu!Następny artykuł Gdzie na łyżwy? Popularne...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej