Rezerwat przyrody Przełom Białki. Z widokiem na Tatry i bez tłumów

Rezerwat przyrody Przełom Białki. Z widokiem na Tatry i bez tłumów


W miejscu, gdzie stykają się Pieniny Spiskie i Kotlina Orawsko-Nowotarska utworzony został rezerwat przyrody Przełom Białki. Ze skał możemy podziwiać wspaniałe widoki, w rzece – schłodzić się latem. Dodatkowym atutem jest brak tłumów. Czy potrzebujecie dodatkowej zachęty, by odwiedzić to miejsce?

Przełom Białki to rezerwat przyrody utworzony na fragmencie rzeki pomiędzy skałkami Kramnicą a Obłazową. Stanowiły one kiedyś jeden masyw – rozdzieliła je Białka. W korycie rzeki leżą gładkie granitowe otoczaki, które zostały przyniesione z Tatr i wygładzone przez wodne prądy.

W 1931 roku Przełom Białki został ogłoszony rezerwatem, zaś dopiero w roku 1959 potwierdzono jego status prawny. Ostatecznie ochroną została objęta powierzchnia 8,51 hektara, na którym występuje reliktowa roślinność naskalna oraz zabytki archeologiczne. Przełom Białki został rezerwatem również ze względu na unikalny krajobraz.

Rezerwat przyciąga turystów zwłaszcza latem. Jej woda daje ochłodę od upału, a kamieniska służą jako plażę. W okolicy wyznaczono też wiele tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.



Przełom Białki – atrakcyjne miejsce z dala od tłumów


Przełom Białki pod Krempachami to krajobrazowy rezerwat przyrody położony na terenie miejscowości Krempachy i Nowa Biała, nieopodal Nowego Targu. Rezerwat leży w granicach Południowo-małopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz obszaru siedliskowego sieci Natura 2000 „Dolina Białki”.

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m.) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m.) na lewym. Prócz tych dwóch większych skał występują jeszcze dwie mniejsze (m.in. Okrągła Skałka).

Skały zbudowane są z białych wapieni krynoidowych i czerwonych wapieni bulastych poprzetykanych ceglastoczerwonymi marglami. Występują w nich trzy jaskinie: Jaskinia Obłazowa, Schronisko w Obłazowej I i Schronisko w Obłazowej II.

Okolice rezerwatu są niezwykle atrakcyjne, dlatego też turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce. W pobliżu znajdują się inne jeszcze wapienne skały - Skałki Dursztyńskie czy Cisowa Skała. A sama Białka to jedna z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce - podczas upałów daje ochłodę, a jej kamieniska są wykorzystywane jako plaża.

Jest to także wspaniały punkt widokowy. Z wierzchołka Kramnicy i Obłazowej widać całą okolicę - od Jeziora Czorsztyńskiego aż po Tatry. Skały te są atrakcyjne również dla wspinaczy skałkowych - jest tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności: od 30 m wysokości w ścianie Kramnicy (ringi, spity, stanowiska z dwóch punktów połączonych łańcuchami ze stalowym karabinkiem zakręcanym) po krótsze i słabiej ubezpieczone w Obłazowej.

Co ciekawe, na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny do filmów „Janosik”, „Trzecia granica” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

 


Jak dojechać do rezerwatu Przełom Białki?


Aby dotrzeć nad przełom Białki, wyruszamy z Białki Dolnej i kierujemy się w prawo do Białki Grapy, dalej do Nowej Białej. Po prawej stronie wznosi się Kramnica, a nieco dalej Obłazowa. W oddali, po stronie północnej, widoczna jest Cisowa Skałka, my zaś kierujemy się nad rzekę Białkę.


Apartamenty Kornaje

Apartamenty Kornaje

Szczawnica, ul. Biała Woda

Apartamenty Szczawnica 9.3
Willa Aleksandrówka

Willa Aleksandrówka

Szczawnica, ul. Park Dolny

Pensjonaty Szczawnica 10
Willa Magiera

Willa Magiera

Sromowce Niżne, ul. Trzech Koron

Wille Sromowce Niżne 9.5


Co warto zobaczyć w okolicy?


Będąc w okolicy Krempachy, warto odwiedzić położoną nieopodal Łopuszną, Białkę Tatrzańską czy Czarną Górę. W Łopusznej koniecznie trzeba wybrać się do dworu, dawnej siedziby szlacheckich rodów Lisickich, Tetmajerów i Lgockich.

W Białce Tatrzańskiej zaś czekają na nas liczne ośrodki narciarskie oraz termy. Czarna Góra natomiast jest wspaniałym punktem widokowym.

Zwiedzając okolicę, nie sposób nie odwiedzić Nowego Targu. A z kolei będąc w Nowym Targu, koniecznie powinniśmy wybrać się do Rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem”. Znajduje się on w pobliżu nowotarskiego lotniska sportowego. Chroni przede wszystkim torfowisko wysokie wraz z jego naturalną roślinnością i sosnowym borem.



Następny artykuł Urlop w Górach...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!