Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r.- stanowisko nocowanie.pl

Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r.- stanowisko nocowanie.pl
Informacja w sprawie wybranych skutków Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego*:
 

I. Na mocy Rozporządzenia wprowadzono zakaz działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20).


1. Zakaz działalności obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:

  • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego (np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
  • kwaterach dla gości i bungalowach,
  • domkach lub chatach, bez obsługi,
  • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
  • schroniskach młodzieżowych i górskich.

2.     Zakaz nie obejmuje:

  • zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach, włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym;
  • zapewnienia zakwaterowania w umeblowanych pokojach, apartamentach z usługami codziennego sprzątania, słania łóżek oraz szerokiego zakresu usług dodatkowych takich jak: usługi podawania posiłków i napojów, usługi parkingowe, usługi pralni, udostępnianie basenów kąpielowych, pomieszczeń do ćwiczeń gimnastycznych czy urządzeń rekreacyjnych oraz udostępnianie sal konferencyjnych podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:
    • hotelach,
    • motelach,
    • pensjonatach,
    • innych obiektach hotelowych (np. wotele, botele, novotele, airtele, zajazdy, zamki).

II. W naszej ocenie:

1.     Od dnia wejścia w życie zakazu wynikającego z Rozporządzenia do odwołania nie ma możliwości świadczenia usług, które zostały zakazane.

Oznacza to także, że należy przerwać pobyty rozpoczęte przed wejściem w życie zakazu.

2.     W przypadku, gdy usługa nie zostanie zrealizowana, należy liczyć się ze zwrotem wpłaconych kwot w całości lub w części odpowiadającej niezrealizowanej części usługi.

3.     Nie można wykluczyć uprawnienia klientów do rezygnacji z usługi i skutecznego żądania zwrotu wpłaconych kwot od razu, jeszcze zanim nastąpi termin świadczenia usługi.

4.     Nie ma zakazu reklamy usług, które zostały objęte ograniczeniami wynikającymi z Rozporządzenia. Reklama nie powinna jedynie zachęcać klientów do naruszania obowiązujących zakazów. Celem reklamy może być zachęcanie klientów do korzystania z usług po zakończeniu obowiązywania ograniczeń, co może nastąpić w każdej chwili.

5.     Zgodnie z Rozporządzeniem, zakaz obowiązuje „do odwołania”. Można jednak dopuścić przyjmowanie rezerwacji na przyszłe okresy (np. na lipiec), należy jednak liczyć się z tym, że zakaz będzie nadal obowiązywał, co uniemożliwi wykonanie usługi i obowiązek zwrotu wpłaconych kwot.

*Niniejsza informacja przedstawia jedynie poglądy wyrażane przez Nocowanie.pl spółka z o.o.. Nocowanie.pl Spółka z o.o., jej pracownicy i współpracownicy, a także spółki z Grupy Kapitałowej do której należy Nocowanie.pl spółka z o.o. oraz ich pracownicy i współpracownicy, nie ponoszą odpowiedzialności za ew. skutki wykorzystania niniejszej informacji.

Następny artykuł Wyniki badania: Coronavirus...

Komentarze (3)

Sta

Ustawy to robota Sejmu a on dawno się nie zebrał i szybko się nie zbierze na Wiejskiej To do Pana Michała

Koza

Panie Michale to nie ustawa ale rozporzadzenie

Michal

Ta ustawa z 14.03 jest juz odwołana.
Prosze o ustosunkowanie sie do nakazu z dnia 20.03.2020 r

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!