Rząd obiecuje pomoc dla górskich gmin

Rząd obiecuje pomoc dla górskich gmin

Sytuacja w branży turystycznej od dawna jest trudna, jednak zapowiedź przedłużenia obostrzeń do końca stycznia bieżącego roku przelała czarę goryczy. Buntują się zwłaszcza przedsiębiorcy w górach, którzy nie mogli przyjmować gości na święta, sylwestra ani na ferie. Zamknięte są nie tylko obiekty noclegowe, ale także stoki narciarskie oraz gastronomia. Na fali wzburzenia rząd obiecuje pomoc dla gmin położonych na terenach górskich.

Wydaje się, że zapowiedź tzw. góralskiego veta skłoniła rząd do zastanowienia się nad formami wsparcia dla gmin położonych w górach. Założenia programu zaprezentował wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin. Miało to miejsce w poniedziałek 11 stycznia 2021 r. podczas konferencji prasowej.

Górale mówią „nie!”


Przedłużenie lockdownu to cios dla właścicieli obiektów noclegowych, restauracji i stoków narciarskich, którzy liczyli na to, że po 17 stycznia będą mogli otworzyć swoje firmy. Od wielu tygodni deklarują gotowość do pracy w reżimie sanitarnym. „Góralskie veto” to reakcja na zapowiedzi rządu i inicjatywa podhalańskich przedsiębiorców, którzy chcą wznowić swoją działalność. Ich zdaniem jest ona bezprawnie ograniczona, dlatego od 18 stycznia zamierzają więc wrócić do pracy.

Czytaj więcej na temat, wejdź: Góralskie veto. Reakcja właścicieli obiektów noclegowych na dalsze obostrzenia

Pomoc dla gmin z terenów górskich


Wicepremier Gowin obiecuje wsparcie dla gmin, które są położone w górach. Chce na to przeznaczyć miliard złotych z z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy będą mogły skorzystać z następujących form pomocy:

  • wsparcia wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20

  • oraz 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Powstała już uchwała, którą rząd zajmie się w najbliższych dniach. Gminy uprawnione do skorzystania ze wsparcia będą mogły o nie wnioskować już w ciągu miesiąca od wejścia uchwały w życie. W tym celu ich przedstawiciele powinni się zwrócić do wojewodów, a wypłatą środków ma się zająć Prezes Rady Ministrów. Będzie miał na to miesiąc.

Gminy będą mogły przeznaczyć pieniądze na budowę, rozbudowę lub modernizację istniejącej infrastruktury turystycznej lub komunalnej, która związana jest z usługami turystycznymi.

Uchwała, którą proponujemy, to odpowiedź na sytuację gmin z terenów górskich związaną z Covid-19. To kolejna już forma wsparcia, które przygotowaliśmy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. Przypomnę, że jesienią weszła w życie tzw. tarcza turystyczna, a w grudniu - tarcza branżowa. Tak jak obiecaliśmy – nikogo nie zostawiamy bez pomocy – mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. – Do branży turystycznej trafi duża część z ponad 20 mld zł, na które opiewa tarcza finansowa PFR 2.0. Dzisiaj dokładamy do tego kolejny miliard adresowany do gmin górskich. Z całą pewnością na tym pomoc państwa dla branż dotkniętych kryzysem się nie kończy. Równocześnie bardzo ważne jest to, abyśmy wychodzili myślą w przyszłość, żebyśmy już teraz budowali zręby dynamicznego rozwoju gospodarczego w czasach postcovidowych.


Które gminy będą mogły skorzystać ze wsparcia?


Ze wsparcia będą mogły skorzystać gminy górskie spełniające jedno z kryteriów, które zostały wymienione przez rząd. Pomoc zostanie przyznana dla:

  • gmin, leżących w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste;

  • gmin, które przecinają się z granicą wymienionych makroregionów i w ich obrębie znajdują się obszary leżące na wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

  • gmin, leżących w obrębie mezoregionów Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, na terenie których znajdują się obszary położone na wysokości przynajmniej 500 m n.p.m.;

  • również gminy, które tylko częściowo leżą w obrębie wymienionych wyżej mezoregionów mogą się starać wsparcie;

  • gmin, których przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 kilometrów od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

  • gmin, które co prawda nie leżą w obrębie wymienionych wyżej makroregionów, ale są otoczone przez gminy górskie. Do takiej kategorii zaliczane są gminy Świdnica, Dzierżoniów oraz Besko.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Z dala od tłumów: Ludźmierz...

Komentarze (2)

Niecierpliwa

no to teraz czekamy na na jakiś konkret

Aleksandra

Obiecywać to oni dużo obiecują tylko nigdy tych obietnic nigdy nie dotrzymują

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!