Podsumowanie 2020 roku w Nocowanie.pl

Podsumowanie 2020 roku w Nocowanie.pl

W roku 2020 branża turystyczna stanęła przed zupełnie nową sytuacją. Nikt wcześniej nie pomyślałby, że czeka nas całkowite zamrożenie usług noclegowych i walka o przetrwanie. Minione dwanaście miesięcy było trudne, ale także zdarzyło się sporo dobrych rzeczy. Niżej pokazujemy, co w 2020 roku działo się w portalu Nocowanie.pl – przedstawiamy najważniejsze zmiany i nowości.

Mimo trwającej pandemii portal Nocowanie.pl zachował pozycję lidera wśród polskich portali turystycznych. Zespół przez cały rok pracował nad rozwojem funkcjonalności i usług, które ułatwiają zarówno znalezienie noclegu, jak też jeszcze sprawniejsze dotarcie z ofertą do turysty.

Rok 2020 na pewno był pracowity i obfitujący w zaskakujące nowości. Poznajcie najważniejsze z nich.

To nam się udało!


#Powiększenie bazy obiektów noclegowych

Chociaż sytuacja w branży była trudna, portal Nocowanie.pl powiększył swoją bazę obiektów. Wzrost ten wynosi 6,6% rok do roku. To dobra wiadomość zarówno dla turystów, jak też właścicieli obiektów noclegowych. Ci pierwsi, mając większy wybór, chętniej korzystają z zasobów portalu, przez co mogą zapoznać się z zamieszonymi tu ofertami, co na pewno cieszy przedsiębiorców.

#Utrzymanie stabilnej liczby unikalnych użytkowników

Badania, które w 2020 roku przeprowadzał Gemius Megapanel jasno wskazywały, iż liczba unikalnych użytkowników utrzymywała się na stabilnym poziomie. Załamanie było widać tylko w miesiącach, kiedy zamrożono możliwość krótkoterminowego wynajmowania noclegów. Jednak od maja 2020 Polacy znowu chętnie korzystali z Nocowanie.pl, by planować swoje urlopy.

Warto też wspomnieć, że wakacje 2020 były pod tym względem nawet lepsze niż rok wcześniej. Jak pisaliśmy w naszym wakacyjnym raporcie:
[...]  stronę odwiedziło blisko 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali ponad 132 miliony odsłon, i wysłali prawie 3 miliony zapytań o nocleg. Te wyniki są lepsze niż dotyczące analogicznego okresu w roku 2019 – wtedy z portalu skorzystało około 7 milionów użytkowników, dokonujących ponad 110 milionów odsłon. Wysłali oni także ponad 2 miliony zapytań o nocleg.


#Wzrosty SEO

Prace nad rozwojem portalu zawsze łączymy z dbaniem o wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Od 2020 roku jesteśmy wyżej widoczni na jeszcze więcej popularnych fraz niż do tej pory. Przyczyniły się do tego starania specjalistów SEO, pracujących dla Nocowanie.pl, a także połączenie Nocowanie.pl z dwoma innymi serwisami turystycznymi – eholiday.pl oraz mazury.com.  

Pozytywny wpływ na lepsze pozycjonowanie miała też wprowadzona w ubiegłym roku zmiana algorytmu Googla.

#Wzrost ruchu bezpośredniego

Za duże osiągnięcie uważamy również wzrost ruchu bezpośredniego, czyli takiego, gdy turyści trafiają na Nocowanie.pl nie po wpisaniu w wyszukiwarkę popularnej frazy, a naszego bezpośredniego adresu. Świadczy to wysokiej pozycji portalu, a przede wszystkim dużej świadomości marki, jaką udało nam się zbudować.

Użytkownicy coraz lepiej znają Nocowanie.pl i wiedzą, że właśnie tu znajdą sprawdzone noclegi, branżowe aktualności oraz turystyczne ciekawostki. Z roku na rok rośnie liczba użytkowników, którzy wiedzą, że z portalem najlepiej zaplanują urlop w Polsce.

Skuteczny marketing


Na świadomość marki Nocowanie.pl wpływają również różnego rodzaju działania marketingowe i promocyjne. W roku 2020 wiele się działo w tym temacie – nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo!

#Reklama TV


Nocowanie.pl było bardzo dobrze widoczne w ogólnopolskich mediach. W styczniu, lutym i marcu 2020 w telewizji wyświetlano spoty reklamowe portalu. Kampania zimowa pojawiła się w największych stacjach telewizyjnych, taki jak TVN, TVP1 oraz TVP2. Natomiast podczas kampanii wiosennej współpracowaliśmy z tematycznymi kanałami telewizji TVN. Działania te uzupełniały sponsoringi programów telewizyjnych oglądanych w całym kraju.

W roku 2020, jako jedyny portal turystyczny w Polsce, daliśmy naszym klientom możliwość zaprezentowania swych obiektów noclegowych w telewizji. Zostały przedstawione w programie „Hotelowa Polska”, który emitowany jest w Domo+. Już teraz możemy zdradzić, że planujemy kolejne takie działania.

#Działania PR

Nocowanie.pl stawia nie tylko na skuteczną reklamę telewizyjną, oprócz tego portal buduje swój wizerunek wiarygodnego źródła informacji. Pracownicy Nocowanie.pl często komentują aktualne wydarzenia i trendy w branży turystycznej. Jako eksperci pojawiają się w wywiadach telewizyjnych i radiowych, a także w portalach. W 2020 roku liczba takich publikacji przekroczyła 600.

Ważny element działań PR to współpraca z WP – zarówno portalem, jak też telewizją. Eksperci Nocowanie.pl publikują na łamach serwisu artykuły, udzielają też komentarzy. Wielokrotnie wypowiadali się w telewizji WP, między innymi w programie „Newsroom WP”.

Zobacz, co jeszcze działo się w Nocowanie.pl w roku 2020


#Prace UX-owe

Dzięki działaniom, jakie w 2020 roku podejmowali specjaliści zajmujący się tą kwestią, portal Nocowanie.pl stał się jeszcze bardziej przyjazny dla użytkowników. Obsługa jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna, a ze strony korzysta się z prawdziwą przyjemnością. Dzięki temu turyści szybciej docierają do potrzebnych informacji i skuteczniej znajdują najlepsze noclegi w Polsce.

#Prace nad usprawnieniem obsługi klienta

Zawsze staramy się, by klienci Nocowanie.pl jak najszybciej otrzymywali odpowiedzi na ich pytania oraz wątpliwości. Z tego względu w 2020 roku stworzyliśmy Centrum Pomocy – nową zakładkę widoczną w panelu. Znajdą tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, mogą również zadać własne.

Inne usprawnienia to:
 • powiadomienia o najważniejszych zmianach, które pojawiają się w panelu obiektu,
 • live chat, czyli możliwość rozmowy z Biurem Obsługi Klienta poprzez komunikator
 • oraz call page, czyli możliwość zamówienia rozmowy telefonicznej.

#Nowy system podpowiedzi podobnych obiektów

Wprowadzonym w roku 2020 usprawnieniem jest także nowy system podpowiedzi podobnych obiektów, który kierowany jest do turysty poszukującego  noclegu. Teraz propozycje są bardziej dopasowane do kryteriów zapytania, wymaganych udogodnień oraz kategorii. Dzięki temu nawet jeżeli użytkownik nie wynajmie noclegu w miejscu będącym jego pierwszym wyborem, wzrasta szansa na to, że wybierze obiekt, który został mu zaproponowany w podpowiedziach.

#Rozwój aplikacji mobilnej Nocowanie.pl

Aplikacja mobilna Nocowanie.pl
umożliwia właścicielowi obiektu noclegowego zarządzanie ofertą właściwie z każdego miejsca, w którym się znajduje. Dzięki wprowadzonym w 2020 roku zmianom, uwzględniającym sugestie klientów, jest to jeszcze bardziej intuicyjne. W aplikacji dostępny jest teraz:
 • kalendarz – z możliwością podglądu, dodawania i edycji rezerwacji,
 • raport pokoi – z możliwością sprawdzenia wybranego terminu i obłożenia.

Nie korzystasz z aplikacji mobilnej Nocowanie.pl dla właścicieli obiektów noclegowych? Koniecznie ją wypróbuj! Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz z AppStore dla urządzeń z systemem iOS.

#Redakcja

W 2020 roku na łamach portalu Nocowanie.pl opublikowano ponad 1300 artykułów! Wśród treści można znaleźć ciekawostki turystyczne oraz porady dla właścicieli obiektów noclegów. Oprócz tego staramy się na bieżąco reagować na sytuację w branży turystycznej, zamieszczając informacje o aktualnych zmianach i przepisach.

Zachęcamy do sprawdzania zakładki Aktualności!

#Social media

Nocowanie.pl skupia też dużą społeczność podróżników – liczba fanów na oficjalnym fanpage’u portalu przekroczyła 186 000 i stale rośnie. Jest to miejsce, w którym można znaleźć podróżnicze inspiracje i zobaczyć turystyczne ciekawostki. Oprócz tego fanpage prezentuje najciekawsze oferty noclegowe – od tego roku również w formacie video.

#Nagrody dla klientów

Zawsze staramy się doceniać naszych klientów, dlatego od lat realizujemy program „Sprawdzony obiekt” oraz przyznajmy nagrody obiektom noclegowym, które cieszą się dobrymi opiniami wśród turystów. To nie tylko forma uznania, ale jasny sygnał dla użytkowników portalu Nocowanie.pl, że warto wybrać dane miejsce. W roku 2020:
 • przyznaliśmy blisko 1000 certyfikatów „Sprawdzony obiekt”,
 • ponad 400 statuetek za pozytywne opinie od turystów, aby ją otrzymać, należy uzyskać przynajmniej 20 opinii i średnią ocen pomiędzy 9 a 10.

Pomoc w czasach Covid-19


Podczas pierwszej fali zachorowań na Covid-19, portal Nocowanie.pl wprowadził pakiet pomocy dla swoich klientów. Wsparcie obejmowało między innymi:
 • przedłużenie ważności abonamentów,
 • zawieszenie odejmowania punktów pozycjonujących,
 • zmianę terminu wykupionych reklam np. na Facebooku,
 • wydłużenie działania usług dodatkowych,
 • odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Oprócz tego angażowaliśmy się w budowanie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w obiektach noclegowych, organizowaliśmy akcje wsparcia na rzecz medyków i szpitali walczących z epidemią, a także promowaliśmy postawę #ZmienTerminNieOdwołuj. To apel kierowany do turystów, by w ten sposób wsparli polską turystykę.

Rok 2020 – ważny dla Nocowanie.pl


W 2020 roku Nocowanie.pl obchodziło 15-lecie swojej działalności. W planach było radosne fetowanie rocznicy, z czego musiano zrezygnować. Udało się jednak zmienić siedzibę na prestiżowy adres w Centrum Zana Office Park przy ulicy Nałęczowskiej 14, gdzie do dyspozycji firmy jest łącznie 1300 m kwadratowych.

Na początku października miało miejsce uroczyste otwarcie biura, połączone z konferencją prasową z okazji jubileuszu Nocowanie.pl. W wydarzeniu wziął udział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding S.A. (do którego należy Nocowanie.pl) Jacek Świderski i ówczesny prezes Nocowanie.pl Kamil Ruciński.

Zmiana prezesa to kolejna ważna wiadomość, która pojawiła się w 2020 roku. Od 1 stycznia 2021 roku stery portalu Nocowanie.pl dzierży Tomasz Machała, dotychczasowy szef serwisu WP Pilot.

Współpraca w ramach holdingu WP


W 2020 roku rozbudowywaliśmy współpracę w ramach holdingu WP. Dotyczyło to nie tylko eksperckich wypowiedzi o krajowej turystyce dla telewizji i portalu Wirtualna Polska, co na pewno podniosło świadomość marki Nocowanie.pl wśród internautów. Ważnym działaniem w tym zakresie jest projekt pobytów, który realizujemy wspólnie z wakacje.pl. To pakiety pobytów czasowych z kompletem usług dodatkowych, doskonale znane osobom, korzystającym na przykład z usług biur turystycznych, oferujących zagraniczne wakacje. Teraz podobną ofertę znajdą w Polsce.

Następny artykuł Największe wydarzenia...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej