Obostrzenia przedłużone do końca stycznia

Obostrzenia przedłużone do końca stycznia

Rząd poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń, które mają zostać utrzymane do końca stycznia. Wyjątek będzie stanowić tylko nauczanie stacjonarne – do szkolnych ław wracają dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. kancelaria premiera przedstawiła nowe stanowisko dotyczące obowiązujących w Polsce obostrzeń. Większość obecnych restrykcji zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie, czyli do końca bieżącego miesiąca.

Poznaj wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązują od 28 grudnia 2o20 i zostaną przedłużone do 31 stycznia 2021, zobacz: Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 grudnia

Jak czytamy na stronie internetowej rządu, taka decyzja spowodowana jest między innymi dużą liczbą osób przebywających w szpitalach i pod respiratorami:

Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Pamiętajmy, że od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Zbyt wczesne wycofanie obostrzeń, może doprowadzić do drastycznego przyrostu zachorowań.


Zakaz wynajmu noclegów utrzymany


Przedłużenie zakazu wynajmowania noclegów (poza ściśle określonymi wyjątkami) to duży cios dla całej branży turystycznej. Obostrzenia dotykają nie tylko właścicieli kwater, ale także gastronomii i stoków narciarskich, które nie mogą przyjmować turystów. O nastrojach wśród przedsiębiorców świadczy fakt, iż wielu planuje „bunt” i otworzenie swoich biznesów po 17 stycznia 2021 r.


Najważniejsze obostrzenia, które pozostają utrzymane do końca stycznia 2021:

 • Zakaz wynajmu noclegów poza przypadkami, które zostały określone przez rząd.

 • Stoki narciarskie pozostają zamknięte.

 • Infrastruktura sportowa dostępna dla profesjonalnych sportowców. Oznacza to także przedłużenie zamknięcia basenów, klubów fitness czy siłowni.

 • Restauracje i punkt gastronomiczne mogą wydawać tylko posiłki na wynos lub dowozić je do klientów.

 • Zamknięte pozostają galerie handlowe. Wyjątek stanowią znajdujące się tam drogerie, apteki, markety spożywcze i budowlane itp.

 • W przestrzeni publicznej nadal musimy zakrywać usta i nos. Obowiązuje zakaz zgromadzeń większych niż 5 osób, a odległość pomiędzy dwoma zgromadzeniami musi wynosić przynajmniej 100 metrów.

 • Nadal obowiązuje również zakaz licznych spotkań i imprez rodzinnych. Liczba osób, które może wziąć w nich udział wynosi 5 (poza domownikami zamieszkującymi wspólne gospodarstwo domowe).

 • Obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych przyjęć okolicznościowych.

 • Osoby, które wracają do Polski z zagranicy transportem zbiorowym muszą się poddać 10-dniowej kwarantannie.

Powrót dzieci do szkół. Co to oznacza?


Największą zmianą będzie powrót dzieci do szkół, ale dotyczy to tylko uczniów klas od I do III szkół podstawowych. Od 18 stycznia 2021 r. nauka będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. W planie jest również przeprowadzanie testów przesiewowych na obecność Covid-19 u nauczycieli.

Aktualizacja 15 stycznia 2021 r.

W dniu 14 stycznia 2021 r. w dzienniku ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie, które zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pojawiło się w nim rozszerzenie paragrafu 10, określającego osoby, które mimo zakazu mogą korzystać z usług hotelarskich.

Do rozporządzenia dodano trzy nowe punkty z wyjątkami:

 • dla pracowników Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex);

 • dla uczestniczących w konkursie na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, a także zdających egzamin sędziowski i egzamin prokuratorski oraz innych osób uczestniczących w organizowaniu i przeprowadzaniu tych konkursów i egzaminów;

 • dla osób świadczących usługi przeglądu, konserwacji lub naprawy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w zakładach przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych, w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z tymi usługami.

Pełną listę wyjątków od zakazu świadczenia usług noclegowych znajdziesz tutaj: Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 grudnia

Źródło: gov.pl

Komentarze (2)

Matka Ucznia

13 dni temu
Ale taki nauczyciel po testach spotkać osobę chorą i się zarazić i co wtedy?

Doktor

13 dni temu
Wtedy wziąć amantadynę

Zobacz również