Obostrzenia przedłużone do końca stycznia. Nowe wyjątki!

Obostrzenia przedłużone do końca stycznia. Nowe wyjątki!

Rząd poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń, które mają zostać utrzymane do końca stycznia. Wyjątek będzie stanowić tylko nauczanie stacjonarne – do szkolnych ław wracają dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. kancelaria premiera przedstawiła nowe stanowisko dotyczące obowiązujących w Polsce obostrzeń. Większość obecnych restrykcji zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie, czyli do końca bieżącego miesiąca.

Poznaj wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązują od 28 grudnia 2o20 i zostaną przedłużone do 31 stycznia 2021, zobacz: Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 grudnia

Jak czytamy na stronie internetowej rządu, taka decyzja spowodowana jest między innymi dużą liczbą osób przebywających w szpitalach i pod respiratorami:

Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Pamiętajmy, że od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Zbyt wczesne wycofanie obostrzeń, może doprowadzić do drastycznego przyrostu zachorowań.


Zakaz wynajmu noclegów utrzymany


Przedłużenie zakazu wynajmowania noclegów (poza ściśle określonymi wyjątkami) to duży cios dla całej branży turystycznej. Obostrzenia dotykają nie tylko właścicieli kwater, ale także gastronomii i stoków narciarskich, które nie mogą przyjmować turystów. O nastrojach wśród przedsiębiorców świadczy fakt, iż wielu planuje „bunt” i otworzenie swoich biznesów po 17 stycznia 2021 r.


Najważniejsze obostrzenia, które pozostają utrzymane do końca stycznia 2021:

  • Zakaz wynajmu noclegów poza przypadkami, które zostały określone przez rząd.

  • Stoki narciarskie pozostają zamknięte.

  • Infrastruktura sportowa dostępna dla profesjonalnych sportowców. Oznacza to także przedłużenie zamknięcia basenów, klubów fitness czy siłowni.

  • Restauracje i punkt gastronomiczne mogą wydawać tylko posiłki na wynos lub dowozić je do klientów.

  • Zamknięte pozostają galerie handlowe. Wyjątek stanowią znajdujące się tam drogerie, apteki, markety spożywcze i budowlane itp.

  • W przestrzeni publicznej nadal musimy zakrywać usta i nos. Obowiązuje zakaz zgromadzeń większych niż 5 osób, a odległość pomiędzy dwoma zgromadzeniami musi wynosić przynajmniej 100 metrów.

  • Nadal obowiązuje również zakaz licznych spotkań i imprez rodzinnych. Liczba osób, które może wziąć w nich udział wynosi 5 (poza domownikami zamieszkującymi wspólne gospodarstwo domowe).

  • Obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych przyjęć okolicznościowych.

  • Osoby, które wracają do Polski z zagranicy transportem zbiorowym muszą się poddać 10-dniowej kwarantannie.

Powrót dzieci do szkół. Co to oznacza?


Największą zmianą będzie powrót dzieci do szkół, ale dotyczy to tylko uczniów klas od I do III szkół podstawowych. Od 18 stycznia 2021 r. nauka będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. W planie jest również przeprowadzanie testów przesiewowych na obecność Covid-19 u nauczycieli.

Aktualizacja 15 stycznia 2021 r.

W dniu 14 stycznia 2021 r. w dzienniku ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie, które zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pojawiło się w nim rozszerzenie paragrafu 10, określającego osoby, które mimo zakazu mogą korzystać z usług hotelarskich.

Do rozporządzenia dodano trzy nowe punkty z wyjątkami:

  • dla pracowników Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex);

  • dla uczestniczących w konkursie na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, a także zdających egzamin sędziowski i egzamin prokuratorski oraz innych osób uczestniczących w organizowaniu i przeprowadzaniu tych konkursów i egzaminów;

  • dla osób świadczących usługi przeglądu, konserwacji lub naprawy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w zakładach przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych, w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z tymi usługami.

Aktualizacja 25 stycznia 2021 r.

Od dzisiaj poszerza się katalog osób, które mogą korzystać z noclegów podczas obowiązujących obostrzeń. Weszło bowiem w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 22 stycznia 2021 r., wprowadzające do paragrafu 10 nowe wyjątki. Zgodnie z nimi z usług hotelarskich w Polsce skorzystają także przedstawiciele następujących zawodów:


  • dziennikarze, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 1914), jeżeli ich wyjazd wiąże się z wykonywaniem obowiązków służbowych;

  • sędziowie sportowi, bez których nie może zostać zrealizowane współzawodnictwo sportowe;

  • osoby przeprowadzające kontrolę antydopingową, o której mowa w ustawie z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1872 oraz z 2020 r. poz. 2391);

  • osoby realizujące projekty inwestycyjne, które otrzymały wsparcie na podstawie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752), uchwały nr 122/2011 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2011 r. w sprawie przyjęcia programu rozwoju pod nazwą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030” lub są obsługiwane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna (Dz. U. z 2020 r. poz. 994 i 1422)

  • pracownicy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych związanych z obsługą wskazanych powyżej projektów inwestycyjnych.

Pełną listę wyjątków od zakazu świadczenia usług noclegowych znajdziesz tutaj: Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 grudnia

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Gdzie pojechać w góry bez...

Komentarze (4)

Winetou

w biedronce nie ma w kosciele nie ma u rydzyka nie byl wirusa za to jest na ulicy -smieszne

Matka Ucznia

Ale taki nauczyciel po testach spotkać osobę chorą i się zarazić i co wtedy?

Doktor

Wtedy wziąć amantadynę

Koniec Idiotycznych Obostrzeń!

Oczywiście, osoby chorej nie spotka w markecie, stacji benzynowej, kościele, w swojej kopalni czy po prostu w windzie swojego bloku, tylko w małym, kameralnym pensjonacie, z osobnymi wejściami, regularnie ozonowanym i odkażanym?

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!