5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Kujawach. Gdzie się wybrać?

5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Kujawach. Gdzie się wybrać?

Tegoroczna zima jest zupełnie inna niż ta, do której się przyzwyczailiśmy. Normalnością był wspaniały, zimowy wypoczynek podczas ferii zimowych. W tym roku musimy zadowolić się wycieczkami jednodniowymi, które są najpopularniejszą formą wypoczynku, z racji zamkniętych obiektów noclegowych do końca stycznia. Wiele wspaniałych miejsc ma do zaoferowania województwo kujawsko-pomorskie, w którym śmiało możemy wybrać się wyjątkowe miejsca na wycieczki jednodniowe. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!

Kujawy to region pełen wielu wspaniałych miejsc, w których możemy miło spędzić czas, niezależnie od pory roku. Również teraz, w sezonie zimowy, gdy jesteśmy zmuszeni do siedzenia we własnych czterech ścianach. Wycieczki jednodniowe dają wiele możliwości aktywnego spędzania czasu i chwilowego uwolnienia się od codziennych obowiązków. Mało tego. Dzięki wycieczkom jednodniowym jesteśmy w stanie zobaczyć więcej, a naprawdę jest co podziwiać.


To właśnie stąd wywodzi się słynny na całą Polskę – taniec kujawiak, słynne potrawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie wybierz się na Kujawy. To region etnograficzny ze stolicą we Włocławku, znajdujący się w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci. Na pewno mile spędzimy tu czas, planując go na różne rozmaite sposoby.


Tu zawsze miło spędzimy czas i to o każdej porze roku. Region obfituje w zabytki architektury romańskiej. Przez zachodnią część Kujaw biegnie Szlak Piastowski. Do najważniejszych miejscowości turystyczno-krajoznawczych należą: Kruszwica, Strzelno, Inowrocław, Włocławek, Bydgoszcz, Koronowo oraz Toruń. Znajdziemy tu również uzdrowiska, takie jak Ciechocinek, Inowrocław, czy Wieniec-Zdrój


Region obfituje w wiele wspaniałych miejsc. Atrakcją samą w sobie jest cały Toruń. Oprócz tego na Kujawach warto m.in. zobaczyć zabytki architektury romańskiej, a w szczególności bazylikę kolegiacką św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, rotunda św. Prokopa w Strzelnie, klasztor norbertanek w Strzelnie, kościół św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim, kościół NMP w Inowrocławiu. Do najstarszych świątyń na Kujawach należy także katedra we Włocławku oraz klasztory cystersów w Szpetalu i Byszewie.


Na Kujawach stosunkowo liczne są ośrodki kultu religijnego: miejsca pielgrzymkowe w Markowicach w gminie Strzelno, Ostrowąs w gminie Aleksandrów Kujawski, Pieraniu w gminie Dąbrowa Biskupia, Kalwaria Pakoska (w jej skład wchodzą 23 kaplice i barokowy kościół Ukrzyżowania z 1661 roku), czy Brdów na południowym krańcu Kujaw z sanktuarium maryjnym i barokowym klasztorem paulinów.


Sprawdź również: Ferie zimowe 2021. Gdzie na jednodniowe wyjazdy z dziećmi?


Najlepsze miejsca na jednodniowe wycieczki na Kujawach


Wspaniałe zabytki, bogate atrakcje i klimat większości miejsc – wszystko to dostarczy niezwykłych wrażeń również poza sezonem turystycznym w trakcie wycieczek jednodniowych. Musimy być przygotowani na to, że regionu nie zwiedzimy w przeciągu jednego dnia. Zwiedzanie i poznawanie dobrze jest rozplanować na kilka dni, tak by zobaczyć jak najwięcej. Pewne jest na pewno to, że nikt nie powinien się tu nudzić, bo różnorodność atrakcji i miejsc na pewno powinna zachwycić każdego. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!



Krzywa Wieża

Krzywa Wieża

Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą

Zabytki Toruń 9
Planetarium w Toruniu

Planetarium w Toruniu

Toruń, ul. Franciszkańska

Muzea Toruń 9.6
Muzeum: Ratusz Staromiejski

Muzeum: Ratusz Staromiejski

Toruń, ul. Rynek Staromiejski

Muzea Toruń 9.6



  • Jednodniowa wycieczka do Torunia


Toruń to miejsce magiczne, które cieszy się niezwykłą popularnością, niezależnie od pory roku. To główny cel podróży wśród zakochanych par, rodzin z dziećmi, czy osób starszych. Miasto to jest najczęściej kojarzone z osobą Mikołaja Kopernika, piernikami i niezwykłym Rynkiem. Na tym atrakcyjność tego miejsca jednak się nie kończy. Zwiedzając Toruń, warto przede wszystkim wybrać się na Rynek Staromiejski, będący głównym placem Torunia i stanowiący miejsce spotkań i wypoczynku turystów i mieszkańców. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania toruńskich zabytków. Znajdziemy tu m.in. Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika, czy Pomnik Flisaka. Warto podkreślić, że ze względu na fantastyczną zabudowę i znajdujące się tu zabytki, Toruń znalazł się na liście UNESCO. Zobaczymy tu m.in. gotyckie i renesansowe budynki - to prawdziwy skarbiec architektury. Znajdują się tu również liczne punkty gastronomiczne i miejsca, w których można odpocząć. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w Toruniu.


Toruń jest bogaty w różnego typu atrakcje. Poznaj: Atrakcje w Toruniu

 

  • Magiczne Chełmno


Kolejna z naszych propozycji powinna przypaść każdemu do gustu. Chełmno jest określane mianem “Krakowa Północy” i sporo w tym racji, bo miejscowość ta potrafi zachwycić na każdym kroku. Zimowy spacer w otoczeniu wspaniałych zabytków może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. To, co bez wątpienia zachwyci to klimatyczne uliczki starówki, słynny renesansowy ratusz, czy liczne średniowieczne świątynie. Leży 40 km od Torunia i 30 km od Grudziądza. Razem z Toruniem jest najstarszym miastem tego obszaru i jednocześnie w północnej Polsce. Dzięki temu mamy niepowtarzalną możliwość, by pozwiedzać wspaniałe zabytki i zapoznać się z bogatą historią regionu i miejscowości. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że Chełmno jest miastem zakochanych - w mieście znajduje się relikwia św. Walentego, która trafiła tu prawdopodobnie w średniowieczu. Niejaka Jadwiga z Czarnkowa Działyńska z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu córki kazała wykonać srebrny relikwiarz św. Walentego. Święty czuwa, a w Chełmnie czuć atmosferę miłości.


Sprawdź również: Wakacyjny weekend w Chełmnie - co warto zobaczyć?


  • Rezerwat przyrody Jeziorka Kozie


Kolejna z naszych propozycji powinna przypaść do gustu miłośnikom ciszy i spokoju i wypoczynku pośród wspaniałej przyrody. Jeziorka Kozie to torfowiskowy rezerwat przyrody na terenie Borów Tucholskich. Miejsce to ochrania zarastające jeziora wytopiskowe. Za cały ten proces odpowiedzialne są torfowiska wysokie, które odrywając się od brzegu, tworzą swego rodzaju dryfujące wyspy. Istotne w tym wszystkim jest również to, że na terenie rezerwatu znajduje niebieski szlak pieszy Brdy: Bydgoszcz-Konarzyny oraz szlaki rowerowe z Tucholi do Bachorza i z Bydgoszczy do Chojnic. W celu zachęcenia turystów do odwiedzania rezerwatu zbudowano drewnianą kładkę na skraju jednego z jeziorek. Jest to dobry punkt do obserwacji roślinności terenów podmokłych. Dodatkowych informacji dostarczają turystom tablice z opisami przyrody. Warto odwiedzić to miejsce, niezależnie od pory roku.


Sprawdź propozycje noclegów w Borach Tucholskich

 

 

Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska

Bydgoszcz, ul. Wyspa Młyńska

Atrakcje przyrodnicze Bydgoszcz 10
Opera Nova

Opera Nova

Bydgoszcz, ul. Marszałka Focha

Ośrodki kultury Bydgoszcz 9.4

 

 


  • Wycieczka do Bydgoszczy


To bez wątpienia drugie, obok Torunia, najbardziej popularne miasto regionu Kujaw. Jest na pewno miastem do odkrycia, a każdy, kto będzie miał okazję tu być, nie będzie żałował. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedno z nielicznych miast w Polsce, które jest zwrócone ku rzece. Niezwykłym klimatem charakteryzuje się przede wszystkim Stare Miasto, ale nie tylko. 


Atrakcje tego miasta możemy podzielić na te, które cieszą się dużą popularnością w sezonie letnim, jak i przez cały rok. Jeśli skupiamy się na wiośnie i lecie to warto wziąć pod uwagę to, co znajduje się nad rzeką Brdą. Możemy wypożyczyć tu np. kajak lub rower wodny i lepiej poznawać centrum z perspektywy wody. Atrakcji jest tu całe mnóstwo – Wyspa Młyńska z oddziałami Muzeum Okręgowego, rejs tramwajem wodnym przez śluzy na rzece, zabytkowe i nowoczesne budynki nad Brdą (Katedra Bydgoska, Szklane Spichrza, Przystań Bydgoszcz, Opera Nova). 


Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie zabytki miasta znajdują się nad Brdą. Koniecznie należy zobaczyć Exploseum, Muzeum Mydła i Historii Brudu to tylko niektóre z nich. Pełna historia miasta została wpisana do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, która to łączy historię wielu miejsc, które splatają ze sobą losy mieszkańców z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła.


Sprawdź również: Okolice Bydgoszczy - co warto zobaczyć?

 

 

Tężnie w Ciechocinku

Tężnie w Ciechocinku

Ciechocinek, ul. Park Tężniowy, Tężniowa

Zabytki Ciechocinek 8.8
Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych

Ciechocinek, ul. Traugutta

Zabytki Ciechocinek 8.2
Park Zdrojowy

Park Zdrojowy

Ciechocinek, ul. Romualda Traugutta

Parki miejskie Ciechocinek 9.8

 

 


  • Jednodniowa wycieczka do Ciechocinka


Zwiedzanie Kujaw kończymy na popularnym polskim uzdrowisku, jakim jest Ciechocinek. Warto podkreślić, że Ciechocinek jest popularną miejscowością nie tylko wśród kuracjuszy, ale również wśród turystów. Wizyta w tym miejscu na pewno korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, poprawi kondycję i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Ciechocinek ma bardzo dużo do zaoferowania dla każdej grupy turystów. W pierwszej kolejności warto jest wybrać się do tych miejsc, które są najbardziej charakterystyczne dla tego miasta. Mowa tu oczywiście o Parku Zdrojowym i Parku Tężniowym. W pierwszym z nich możemy podziwiać bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i kwiatów, które idealnie współgrają z charakterystycznymi obiektami drewnianymi, takimi jak chociażby Muszla Koncertowa, czy Pijalnia Wód Mineralnych. Naszą uwagę powinien zwrócić dąb “Konstanty”, liczący 22 metry wysokości i 547 cm obwodu. Podczas spaceru w Parku Tężniowym, zwiedzający będą mogli podziwiać Zegar Kwiatowy, a także nacieszyć się panującym tu mikroklimatem, tworzonym przez znajdujące się tu tężnie. W obecnym czasie unikniemy tutaj tłumów, dlatego warto jest wybrać się do Ciechocinka właśnie teraz.


Poznaj: 6 miast uzdrowiskowych w Polsce


Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki na Kujawach przypadnie Wam do gustu. Z powodzeniem moglibyśmy tu wskazać o wiele więcej propozycji. Pewne jest to, że cały region województwa kujawsko-pomorskiego jest sam w sobie jedną wielką atrakcją.


Następny artykuł Rząd obiecuje pomoc dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!