Sezon narciarski coraz bliżej. Czy wyciągi ruszą zgodnie z planem?

Sezon narciarski coraz bliżej. Czy wyciągi ruszą zgodnie z planem?

Sezon zimowy to dla miłośników białego szaleństwa niezwykle ważny moment. Oddajemy się ulubionej pasji na świetnie przygotowanych stokach narciarskich. Niestety, coraz częściej pojawiają się głosy, że sezon narciarski w nadchodzącym sezonie stoi pod dużym znakiem zapytania - głównie ze względu na wysokie ceny prądu. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że każda zima jest wyjątkowa pod wieloma względami. Spędzamy ten wolny czas w gronie naszych przyjaciół, rodziny i najczęściej decydujemy się na noclegi w górach. Jednak, w przypadku wyciągów narciarskich, trzeba podkreślić, że znajdziemy je również w centralnej, a nawet i północnej Polsce.


Za te najlepsze ośrodki narciarskie, uznawane są te, które znajdują się w Karkonoszach, Tatrach i Beskidach. Wielu turystów, z dużą niecierpliwością poszukuje informacji na temat tego, czy nadchodzący sezon narciarski dojdzie do skutku. I nie ma na to wpływu pogoda, ale wysokie ceny prądu, które zmuszają wielu właścicieli wyciągów i nie tylko - do drastycznego podwyższenia cen świadczonych usług lub całkowitego zawieszenia działalności. Czy faktycznie jest się czego obawiać?


Zobacz również: Snowgliding w Bieszczadach. Poznaj zupełnie inny wymiar narciarstwa!


Czy branża narciarska rozpocznie sezon 2022/2023?


Przełom listopada i grudnia, to w przypadku wielu ośrodków narciarskich w górach czas naśnieżania i odpowiedniego przygotowania stoków narciarskich do rozpoczęcia sezonu. Co prawda, zostały nam jeszcze prawie dwa miesiące, ale już teraz wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest sens rezerwować noclegi w Karkonoszach lub domki w Beskidach.fot. derwiki / pixabay.com, CC0

Pocieszająca wiadomość jest taka, że branża narciarska zdecydowała się rozpocząć sezon 2022/2023 i wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli cieszyć się odrobiną zimowego szaleństwa w tych najpopularniejszych ośrodkach. Wzrost cen energii przyczyni się jednak do dużej podwyżki cen biletów i karnetów.


Warto zaznaczyć, że podwyżka nie sięgnie jednak kilkuset procent, jak ma to miejsce w przypadku energii elektrycznej. Właściciele ośrodków zdają sobie sprawę z faktu, że marża branży będzie niska, ale przedsiębiorcy nie chcą przerzucać kosztów na klientów. Ryzyko, związane z wydatkami biorą tylko i wyłącznie na siebie. Wszystko wskazuje na to, że będzie to miało bezpośrednie przełożenie na obniżenie nakładów na inwestycje i modernizacje ośrodków narciarskich w przyszłości.


Przeczytaj koniecznie: Rodzinny wyjazd na narty. Które ośrodki narciarskie warto wybrać?


Wyciągi narciarskie mają funkcjonować w normalnym, niczym nieograniczonym czasie pracy, w związku z tym operatorzy wyciągów, chcąc zapewnić ciągłość pracy, wyposażyli się w agregaty prądotwórcze, bądź będzie to robić przed zimą, tak by nawet w wypadku przerwy w dostawie prądu ośrodki mogły nieprzerwanie działać. To ważny aspekt dotyczący bezpieczeństwa pasażerów.


Tutaj znajdziesz najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Polsce:

Co z kolejkami linowymi?


Ograniczeń funkcjonowania nie przewidują również Polskie Koleje Linowe, które zarządzają kolejkami linowymi, które kursują m.in. na Kasprowy Wierch, Palenicę, czy Jaworzynę Krynicką.


Rzeczniczka PKL, Marta Grzywa zapewnia, że:


W kontraktach na zakup energii zamierzamy tak zabezpieczyć dostawy energii, by wyeliminować ewentualne czasowe wyłączenia prądu. Nawet gdyby miało dojść do takich sytuacji, to koleje linowe w ośrodkach PKL posiadają dodatkowe zabezpieczenie i tzw. napęd awaryjny, który pozwala na bezpieczne dotarcie wagonów z turystami do stacji przy wykorzystaniu własnego napędu - silników Diesla i dodatkowe napędy z podtrzymaniem energii.


Już dziś zarezerwuj swój zimowy nocleg w górach:

Można w związku z tym śmiało rozpocząć przygotowania do nadchodzącego sezonu narciarskiego. Na pewno będzie to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy będziecie mogli oddawać się swojej ulubionej pasji tak, jak najbardziej lubicie!


Źródło: PAP / TurystykaWPNastępny artykuł Rodzinny urlop w samym...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej