Sielskie miejsca na wakacje w Polsce

Sielskie miejsca na wakacje w Polsce

Urlop w kraju cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nie ma co się jednak temu dziwić, gdyż miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę dużo. Jaki kierunek na wakacje obrać kiedy marzą nam się wakacje w ustronnym, cichym i spokojnym miejscu? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Jedno jest pewne, jeśli chcemy spędzić sielskie wakacje w kraju, musimy szukać małych miejscowości, najlepiej wsi. A w nich domków położonych w lesie, gospodarstw agroturystycznych na uboczu czy urokliwych pensjonatów. Tego typu ofert noclegowych jest naprawdę dużo. Na pewno więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


Pomysły na sielskie wakacje


Jeśli planujemy wakacyjny wyjazd większą grupą, na przykład z rodziną, z dziećmi czy z przyjaciółmi, najlepszą opcją będzie wynajęcie domku. Wtedy do swojej dyspozycji mamy cały obiekt, najczęściej świetnie wyposażony, a także zagospodarowany ogród, w którym możemy miło spędzić czas. Przy domkach są często place zabaw dla dzieci, strefy relaksu wyposażone w hamaki, leżaki czy huśtawki, altany, miejsce na grill i ognisko a nawet baseny czy boiska do gry w piłkę. Brzmi sielsko? Zdecydowanie!

Nieco inaczej wygląda sytuacja gdy wybieramy się na urlop w mniejszej 2 czy 3 osobowej grupie. Wtedy najlepiej poszukać gospodarstwa agroturystycznego, klimatycznego pensjonatu czy po prostu pokoju lub apartamentu. Wiele obiektów tego typu oferuje też pełne lub częściowe wyżywienie, możliwość zakupu produktów regionalnych – często z własnych zbiorów, wypożyczalnię rowerów czy organizację różnego rodzaju wypraw, np. na grzyby czy spływ kajakowy.

Bez względu na to, jaki obiekt wybierzemy, szukajmy miejsc mniej znanych, przez co też mniej obleganych przez turystów. Miejsc, z których blisko do lasu, nad rzekę czy jezioro, położonych na uboczu. Wtedy naprawdę odpoczniemy, zrelaksujemy się i naładujemy pozytywną energią.



Sielskie wakacje w Polsce - jaki kierunek obrać?


Uroczych, klimatycznych i położonych na odludziu miejsc nie brakuje. Są w każdym regionie Polski. Maleńkie miasteczka, wioski na końcu świata i obiekty noclegowe, które czasem trudno znaleźć na mapie. Ale jeśli już tam dotrzemy, na pewno nie będziemy żałować. Szum lasu, śpiew ptaków, chłód bijący od pobliskiej rzeki i wszechobecna cisza – tak, takie miejsca naprawdę istnieją.

Znajdziemy je na przykład na Lubelszczyźnie, która kusi nie tylko licznymi zabytkami, ale także atrakcjami przyrodniczymi. Szukajmy miejscowości, małych wiosek położonych nieopodal miejscowości turystycznych. Dzięki temu, spędzimy urlop w ustronnym miejscu, z dala od tłumów i zgiełku miasta, pójdziemy do lasu czy na spacer polną drogą, jednak gdy tylko zapragniemy wybrać się na obiad czy kolację do lokalu, wystarczy 15 minut jazdy samochodem i już jesteśmy na miejscu. Okolice Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Janowca czy Zamościa nadadzą się idealnie.

Niezwykle urokliwym regionem Polski, pełnym cichych i spokojnych miejsc jest Podlasie. To region nieodkryty i na swój sposób wyjątkowy. Panuje tu wspaniały klimat i zawsze jest co robić. A i zwiedzać też jest co. Zabytki, atrakcje przyrodnicze – tu po prostu trzeba przyjechać. Bez wątpienia powinniśmy zobaczyć m.in.: ścieżki przyrodnicze TOE i kładki w Goniądzu, Czerwone Bagno w Biebrzańskim Parku Narodowym, Kładkę Waniewo-Śliwno w Narwiańsim Parku Narodowym, Rezerwat Żubrów w Białowieży, Szlak Dębów Królewskich w Białowieskim Parku Narodowym, Cerkiew w Narwi, skansen w Wasilkowie czy Góra Zamkowa w Drohiczynie. Małych, urokliwych miejscowości tu nie brakuje. I nadają się one idealnie na sielskie wakacje.

Skoro wakacje z dala od tłumów i zgiełku miasta, wśród polecanych regionów nie może zabraknąć Suwalszczyzny. Znajdziemy tu nieskażoną przyrodę – czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty i wspaniałe szlaki turystyczne. Ten niesamowity i zaskakujący region Polski obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Pojezierze Suwalskie, ale także Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie, Wzgórza Szeskie, Puszczę Romincką i północną część Kotliny Biebrzańskiej.

Na terenie Suwalszczyzny znajduje się ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody i blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i konnych. Na miejscu czekają na nas także urozmaicone i malownicze szlaki wodne, m.in. Szlak Czarnej Hańczy. To wymarzone miejsce na spływy kajakowe, rodzinny urlop i oderwanie od codzienności.

Na tym oczywiście nie koniec. Do naszej listy na pewno warto dopisać Ziemię Lubuską, Warmię i Mazury, a także polskie góry, w których nie brakuje maleńkich wsi, wręcz oderwanych od cywilizacji.

Następny artykuł Z dala od tłumów: Dolina...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!