Skitouring - aktywny sposób odkrywania niezwykłych miejsc

Skitouring - aktywny sposób odkrywania niezwykłych miejsc

Chyba każdy z nas lubi odkrywać i poznawać niezwykłe miejsca, nawet podczas sezonu zimowego. Najczęściej zdarza się tak, że wybieramy się w podróż, wsiadając w samochód, przemieszczając się z punktu A do punktu B. Jest jednak bardziej aktywny sposób odkrywania niezwykłych miejsc. Mowa tu oczywiście o skitouringu, który z jednej strony jest sportem ekstremalnym, a z drugiej pozwala odkrywać miejsca z naprawdę niezwykłej perspektywy.

Aktywności podczas sezonu zimowego chyba już na stałe wpisały się w codzienność osób, które lubią wypoczywać o tej porze roku. Najczęściej wybierane są narty, snowboard, narty biegowe, czy też łyżwy. Bardzo często również spacerujemy, czy wybieramy się na jednodniowe wycieczki w celu lepszego poznania okolicy lub atrakcyjnego turystycznie miejsca.


Czas pandemii, w którym obecnie się znajdujemy, niejako ograniczył naszą aktywność, która jest związana z podróżowaniem i uprawianiem sportów zimowych. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się uprawianie skitouringu. Warto podkreślić, że nie jest to sport dla każdego. Wymagane jest odpowiednie przeszkolenie i odwaga, bo sport ten bardzo często bywa ryzykowny. Oczywiście ze skitouringu możemy korzystać również w miejscach bezpiecznych, na które może wybrać się każdy. Czym tak naprawdę jest skitouring, kto go może uprawiać i w jakim miejscu? Sprawdźmy!


Poznaj: Zimowe aktywności na świeżym powietrzu. Co i gdzie warto robić?


Czym jest skitouring?


To rodzaj zimowego sportu, który z roku na rok, coraz bardziej wpisuje się w zimową modę wśród Polaków, jeśli chodzi o aktywność na świeżym powietrzu. Jest to połączenie turystyki górskiej z narciarstwem. Stanowi najlepszą możliwość poruszania i przemieszczania się w górach zimą. Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim sprzęt wymagany do uprawiania tego sportu - wymagane w tym przypadku są narty z fokami i specjalnymi wiązaniami, z ruchomą piętką.fot. KerryMAT / pixabay.com, CC0

Jakie są zalety skitouringu? Przede wszystkim skitouring daje niesamowitą i szybką możliwość przemieszczania się po górach i zaśnieżonych stokach. Skitouring daje również ogromne zadowolenie każdemu miłośnikami narciarstwa, szczególnie że teraz ośrodki narciarskie pozostają zamknięte. Podstawą każdego zjazdu, które należy do kategorii skitouringu jest samodzielne wejście na dany szczyt lub stok i zjechanie z niego na nartach. Mówiąc prościej, skitouring to po prostu wędrowanie, podchodzenie i zjazdy na nartach. 


Przygodę ze skitouringiem możesz rozpocząć na popularnych szlakach górskich. Sprawdź koniecznie: 5 najpiękniejszych szlaków na zimowy spacer po górach


Jak rozpocząć przygodę ze skitouringiem?


Przygodą z tą coraz popularniejszą zimową aktywnością, może rozpocząć tak naprawdę każdy. Na samym początku najbardziej wymagane jest to, byśmy mieli w miarę opanowaną technikę zjazdu na zwykłych nartach zjazdowych. Jeśli każdej zimy szusujemy na stokach narciarskich, to z przerzuceniem się na skitouring nie powinniśmy mieć problemu. 


Ważne jest również rozważne podejście do tematu, związanego z przemieszczaniem się po górach w sezonie zimowym. Jak wiadomo, zima w górach bywa nieprzewidywalna i mamy do czynienia bardzo ciężko z niezwykle trudnymi warunkami i zjawiskami - lawiny, silne wiatry, zaspy, czy niskie temperatury.


Jak przygotować się na zimową wyprawę w góry? Sprawdź: Zimowe zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?


Przygodę ze skitouringiem możemy tak naprawdę rozpocząć w każdym popularnym regionie górskim w Polsce. Pierwsze kroki w tym sporcie warto stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który pokaże nam, jak bezpiecznie uprawiać ten właśnie sport. 


Najlepsze miejsca na skitouring w Polsce


Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, skitouring możemy uprawiać w dowolnym regionie górskim w Polsce. Istotne jest to, by na danym szczycie i szlaku była odpowiednia ilość śniegu. To oczywiste, że jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z tym sportem, to na sam początek warto jest wybrać mniej wymagające trasy. Jeśli nasza pewność i umiejętność rosną, to możemy wyznaczać sobie bardziej wymagające cele. Pewne jest to, że wrażenia związane z odkrywaniem miejsc w górach i podziwianiem niezwykłej panoramy w zimowej odsłonie, na pewno będą wyjątkowe.


Zobacz również: Zimowy wypoczynek w górach z dala od ludzi. Gdzie się wybrać?


Do popularnych miejsc, w których bezpiecznie można uprawiać skitouring, można zaliczyć m.in.:
Arnika Dom Gościnny

Arnika Dom Gościnny

Stronie Śląskie, ul. Kamienica

Pensjonaty 9.5
Willa Katarzynka

Willa Katarzynka

Rabka-Zdrój, ul. Poniatowskiego

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęci Was do poznania tajników tej formy odkrywania niezwykłych miejsc w górach. Pamiętajcie przede wszystkim o tym, by robić to z rozsądkiem i w sposób bezpieczny, najlepiej pod czujnym okiem instruktora. Skitouring może być naprawdę piękny i niezwykły.
Następny artykuł To był udany weekend...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej