Slow travel - Wakacje wolne od stresu i nerwów

Slow travel - zrezygnuj z codziennego pośpiechu, zatrzymaj się na chwile i odetchnij pełną piersią. Przeżyj coś innego, niezwykłego. Wykorzystaj podróż, by odkrywać, poznawać i uczyć się nowych rzeczy. Bez stresu, bez nerwów, bez zmartwień. Świat stoi przed Tobą otworem, a dzięki idei slow travel poczujesz się swobodnie jak u siebie, nawet kiedy od domu dzieli Cię wiele kilometrów.

Żyjemy w czasach, w których czas to pieniądz, w czasach pogoni za czymś czego często nawet nie potrzebujemy. Kariera i codzienne sprawy zabierają nam większość dnia. Szum informacyjny, z którym mamy do czynienia, nie pozwala nam się zrelaksować. Z pomocą przychodzą nam podróże - to czas, kiedy możemy oczyścić nasz umysł i delektować się pięknem otaczającego nas świata. Czy jednak potrafimy rozsądnie podróżować? Czy nie jest tak, że stresujemy się, by nasze wakacje przebiegły tak jak sobie wymarzyliśmy - przecież czekaliśmy na nie tak długo. Chcemy zobaczyć wszystko, w biegu, jak najwięcej, jak najszybciej. Wracamy zmęczeni i bez energii. A gdyby tak zwolnić? A gdyby spróbować podróżować inaczej, smakując każdy etap wyprawy?

“W życiu jak w podróży, nie chodzi o przebyty dystans, liczy się głębokość przeżycia” - Dan Kieran

Nie ważne gdzie jedziesz, nie ważne na jak długo, liczy się sposób, w jaki podróżujesz i odejście od schematów, które wymuszają na nas przewodniki turystyczne. Podróżuj we własnym tempie, nie musisz zobaczyć każdej atrakcji, którą zaplanowałeś. Wakacje mają sprawiać Ci radość, Twoim celem jest odpoczynek i odkrywanie sekretów miejsca, w którym się znajdujesz.

W ruchu slow travel nie stawia się na ilość, ale na jakość - bo czasem mniej, znaczy więcej. Nie chodzi o to, by biegać od miejsca do miejsca, kolekcjonując zdjęcia, którymi pochwalimy się na najbliższym rodzinnym spotkaniu mówiąc “ byłem tam” “widziałem to”. Chodzi o “chwytanie dnia”, o celebrowanie każdego momentu, o to, by czerpać z podróży jak najwięcej i wrócić do domu wypoczętym i bogatym w nowe doświadczenia i wspomnienia.

Odkryj tajemnicze uliczki, zatrzymaj się na filiżankę kawy w lokalnej knajpie, skosztuj regionalnych potraw i znajdź chwilę, by porozmawiać z mieszkańcami. Usiądź na ławce, podziwiając uroki otoczenia i pogrąż się w myślach o wszystkim i o niczym. Doceniaj to, czego nie masz lub nie zwracasz uwagi na co dzień, odetchnij świeżym powietrzem i poczuj wolność. Nie musisz nic, ale możesz wszystko.

Naucz się wypoczywać

Zrezygnuj z całkowitego planowania wakacji. Rezerwacja noclegu i trochę przygotowań zupełnie wystarczą i pozwolą cieszyć Ci się spokojnym urlopem. Zostaw trochę miejsca i czasu na niespodziewaną przygodę.
Przed wyjazdem poczytaj o regionie, do którego się wybierasz, zanotuj najważniejsze informacje i miejsca warte uwagi. Ciekawe wskazówki możesz znaleźć, przeglądając blogi podróżnicze. Dobrym pomysłem, który pozwoli cieszyć Ci się chwilą, będzie także zrezygnowanie z nowoczesnej technologii. Wyloguj się ze swoich social mediów, wyłącz telefon, weź mapę i ruszaj w drogę! Taka forma podróżowania może dla niektórych oznaczać wyjście poza strefę komfortu...ale uwierzcie, nie będzie tego żałować. Pamiętaj, że najcenniejsze są te  wspomnienia, które pozostają w sercu, a nie na zdjęciach.

 

 

Spróbuj podróży slow travel po naszym pięknym kraju.

Sprawdź:
Noclegi nad morzem

Noclegi w górach

 

 

fot. Willian Justen de Vasconcellos (Unsplash.com CC0)

Komentarze (2)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

PIENIŃSKIE ZACISZE

7 miesięcy temu
Super. Prawdziwa idea wypoczynku. Wszystko zawarte w pięknych i prawdziwych słowach.

Basia

7 miesięcy temu
My na tegoroczne wakacje pewnie pojedziemy do Kudowy Zdroju. Ja zamierzam odpocząć, zrelaksować się i nabrac nowych sił z daleka od dużego miasta. Zatrzymamy się w hotelu verde montana i byc może skorzystamy jeszcze ze spa.

Zobacz również