Słowacja na weekend - co warto zobaczyć w pobliżu polskiej granicy?

Szukacie ciekawego miejsca na weekend? Słowacja jest niedaleko – a atrakcje czekają już w pobliży polskiej granicy. Niżej przedstawiamy miejsca, które świetnie nadają się na krótki wypad.

Mała Fatra – dla wielbicieli wędrówek


Mała Fatra jest wyjątkowym, bardzo malowniczym miejscem na Słowacji. Tamtejsza przyroda zachwyca już na pierwszy rzut oka – na wyjątkowe krajobrazy składają się szczyty skalne i leżące pośród nich malownicze wąwozy. Unikalna budowa geologiczna, rzadkie zwierzęta i rośliny występujące na tym terenie były powodem, dla którego Mała Fatra została objęta ochroną parku narodowego. Mimo tego miejsce nie zamyka się przed turystami – specjalnie dla nich przygotowano sieć interesujących szlaków turystycznych.

Najchętniej wybierane są wierchy Mały i Wielki Rozsutec oraz Wielki Fatrański Krywań. Turyści często odwiedzają też okolice wodospadów Šútovský vodopád, Horné Diery i Dolné Diery. Ciekawą propozycją, także dla mało doświadczonych osób oraz dzieci, będzie wyprawa na Sokolie. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Vrátna, na parkingu Starý dvor – oznaczona na niebiesko trasa prowadzi na przełęcz Príslop, gdzie krzyżuje się kilka różnych tras. Aby dotrzeć na grań Sokolie należy kierować się żółtymi znakami. Po osiągnięciu celu można do woli cieszyć wspaniałymi widokami na Wielki Rozsutec, Stoh, Chleb i Wielki Krywań.

Małą Fatrę można zwiedzać również na rowerze! Ścieżki są dostosowane zarówno do doświadczonych kolarzy, jak i osób, które jeżdżą tylko rekreacyjnie.

Szukasz ciekawych miejsc w okolicy? Koniecznie obejrzyj Zamek Orawski! Wejdź i zobacz: Zamek Orawski, bajkowe miejsce na Słowacji

 

Terchowa – miejsce urodzin Janosika


Juraj Janosik to zbójnik, którego postać owiana jest romantyczną legendą. Warto więc odwiedzić jego rodzinną miejscowość – Terchową. Mieszkańcy dumni są z krajana, stąd nikogo nie zdziwi widok monumentalnej rzeźby, stojącej przy wejściu do Doliny Wratnej. Wykonany z blachy stalowej pomnik już z daleka przyciąga wzrok i jest jednym z takich miejsc, gdzie koniecznie trzeba zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Szukasz noclegów w tej miejscowości? Wejdź i zobacz: Noclegi w Terchowej

Osoby, które odwiedzą Terchową na początku sierpnia, mogą uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu, jakim jest festiwal Janosikowe Dni. Dla mieszkańców to okazja do zaprezentowania miejscowego folkloru – sztuki ludowej i zwyczajów. Impreza co roku ściąga więcej uczestników i ma szansę stać się jedną z najpopularniejszych kulturalnych atrakcji regionu.

Miejscowym zależy na tym, by pokazać turystom wieś Janosika – stąd pomysł przygotowania ścieżki edukacyjnej. Trasa liczy 13 kilometrów i wytyczono ją w pobliżu okolicznych osad. Na dziesięciu tablicach informacyjnych prezentowane są ciekawostki dotyczące Janosika, ale również informacje o folklorze i codziennym życiu mieszkańców, zajmujących się hodowlą owiec i wyrabianiem tradycyjnych serów.

 

Orawice – w Tatrach Zachodnich


Orawice to osada położona blisko Zakopanego i zdecydowanie warto ją odwiedzić. Miejscowość to nie tylko dobra baza wypadowa dla osób wyruszających na podbój tatrzańskich szlaków. W Orawicach znajduje się świetny basen termalny z wysoko zmineralizowaną wodą, której źródło znajduje się kilometr pod ziemią. Zabawa tutaj to sposób na pozbycie się stresu i napięcia!

Zimą działa tutaj nowoczesnych ośrodek narciarski ze sztucznie naśnieżanymi trasami oraz nowoczesnym wyciągiem. Dla amatorów białego szaleństwa przygotowano też trasy biegowe oraz świetną infrastrukturę, obejmującą restauracje, wypożyczalnię sprzętu i profesjonalny serwis.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również