Święta i dni wolne od pracy na Islandii

Święta i dni wolne od pracy na Islandii

Wyjeżdżasz na Islandię na urlop lub do pracy i zastanawiasz się, jak w tym kraju kształtują się dni wolne od pracy oraz święta? Sprawdziliśmy to dla ciebie!

Islandia to niewielki wyspiarski kraj, leżący w północnej części Europy. Turyści zakochali się w tamtejszej przyrodzie, więc tłumnie zjeżdżają na Islandię, by na własne oczy zobaczyć cuda surowej natury.

Planując zwiedzanie Islandii nie można pominąć stolicy kraju. Reykjavík zamieszkuje jedna trzecia całej populacji kraju, czyli około 120 tysięcy osób. O atrakcyjności tego miejsca przesądza położenie nad brzegiem zatoki Faxa oraz urokliwe, kolorowe zabudowania miasta. Na turystów czeka wiele muzeów, które prezentują rozmaite aspekty islandzkiej przyrody i historii. Islandia słynie również ze swoich naturalnych bogactw, do których należą między innymi gorące źródła. Najsłynniejszym jest Niebieska Laguna oddalona od stolicy o pół godziny jazdy samochodem. Jej otoczenie stanowią ciemne skały wulkaniczne, przez co krajobraz przywodzi na myśl widoki księżycowe. Wokół tego miejsca wyrósł kompleks spa, który jest oblegany przez cały czas.

Podczas pobytu na Islandii koniecznie trzeba zobaczyć jaskinie lodowe. Najpiękniejsze znajdują się pod lodowcem Vatnajokull, w parku Skaftafell, niedaleko jeziora Jökulsárlón. Do najważniejszych atrakcji przyrodniczych kraju należą również malownicze góry w regionie Landmannalaugar, fiordy na zachodniej części wybrzeża oraz wodospad Fjallfoss.

Jeżeli masz zamiar pracować w tym kraju, w dni wolne od pracy możesz planować wspaniałe wycieczki. Dowiedz się, w jakich terminach będą one możliwe.

Islandia – święta i dni wolne od pracy


Wiele świąt i dni wolnych od pracy w Islandii wypada w podobnym czasie jak na przykład w Danii i Norwegii. Kraj ten był bowiem długi czas od nich zależny, a pełną niepodległość odzyskał dopiero w 1944 roku.

W Islandii w ciągu roku jest 16 dni, kiedy nie trzeba pracować. Częściowo wolne są także wigilia i sylwester, gdy sklepy, urzędy i wszystkie inne punkty usługowe zamykają się już o godzinie 12:00. Sporo wolnych dni Islandczycy otrzymują z okazji Świąt Wielkiej Nocy – nie pracują w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, oraz oczywiście w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny.

Uroczyście obchodzony jest tam również pierwszy dzień lata. Na świętowanie zarezerwowany jest tam zawsze pierwszy czwartek następujący po 18 kwietnia. Sumardagurinn fyrsti obchodzi się od 1921 roku, dawniej uważny był też za pierwszy dzień roku. Zgodnie z nim rolnicy obliczali na przykład wiek swój oraz swoich zwierząt, określając liczbę przeżytych lat. Był to dzień odpoczynku od ciężkiej pracy w gospodarstwie, często też wręczano sobie upominki, co nadal praktykowane jest w niektórych islandzkich domach, do tradycji należało również czytanie sag i narodowych opowieści.

Świętem państwowym Islandii jest 17 czerwca, który upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1944 roku. Po majowym referendum dotyczącym przyszłości państwa, przeprowadzonym wśród Islandczyków, 17 czerwca 1944 roku oficjalnie ogłoszono powstanie Republiki Islandii. Jest to również dzień urodzin Jóna Sigurðssona, przywódcy islandzkiego ruchu niepodległościowego. Tradycyjne obchody otwiera barwna parada, tego dnia odbywa się też wiele darmowych koncertów i imprez.

Ważnym świętem Islandii jest także Dzień Kupców. Najpierw pod koniec XIX wieku był to dzień wolny kupców, później przesunięto go na cały sektor handlowy, aż w końcu stał się świętem państwowym.

Święta i dni wolne od pracy w Islandii w 2021 roku:


 • Nowy Rok (Nýársdagur) – 1 stycznia
 • Wielki Czwartek (Skírdagur) – 1 kwietnia
 • Wielki Piątek (Föstudaginn langi) – 2 kwietnia
 • Wielkanoc (Páskadagur) – 4 kwietnia
 • Poniedziałek Wielkanocny (Annar í páskum) – 5 kwietnia
 • Pierwszy dzień lata (Sumardagurinn fyrsti) – 22 kwietnia
 • Święto Pracy (Verkalýðsdagurinn) – 1 maja
 • Wniebowstąpienie Pańskie (Uppstigningardagur) – 16 maja
 • Zielone Świątki (Hvítasunnudagur) – 23 maja
 • Święto Narodowe (Lýðveldisdagurinn) – 17 czerwca
 • Święto Kupców (Frídagur verslunarmanna) – 2 sierpnia
 • Święto Wspólnoty Frankofońskiej – 27 września
 • Wigilia (Jól) – 24 grudnia (wolne od godziny 12:00)
 • Boże Narodzenie (Jól) – 25 grudnia
 • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Jól) – 26 grudnia
 • Sylwester (Gamlárskvöld) – 31 grudnia (wolne od godziny 12:00)

Następny artykuł Z dala od tłumów: Góry...

Komentarze

Zobacz również