Święta i dni wolne od pracy w Irlandii

Święta i dni wolne od pracy w Irlandii

Planujesz wyjazd do Irlandii? Dowiedz się, kiedy przypadają tam święta i dni wolne od pracy. Niezależnie od tego czy masz zamiar wypoczywać, czy udajesz się do pracy, warto znać ważne daty irlandzkiego kalendarza.

Irlandia nazywana jest zieloną wyspą, nic dziwnego skoro w jej krajobrazie dominują rozległe łąki. Kraj jest doskonale znany Polaków, w końcu wielu rodaków wybrało go jako miejsce swojej emigracji. Niektórzy wyjechali do pracy, inni zakochali się w tamtejszej kulturze i przyrodzie.

Turyści chętnie zwiedzają Dublin, stolicę Irlandii. Centrum miasta zawsze tętni życiem, pełno jest tam restauracji i zacisznych knajpek, w których można spędzić wieczór i napić się kultowego Guinnessa. Kultowym irlandzkim miastem jest położone na zachodzie wyspy Galway, będące znakomitym punktem wypadowym na słynne klify. Dość monotonny miejscami krajobraz jest urozmaicany przepięknymi, surowymi zamkami, a z drugiej strony niewielkimi chatkami krytymi strzechą.

Mieszkając i wypoczywając w Irlandii koniecznie trzeba wiedzieć, kiedy przypadają tam dni wolne od pracy i święta.

Irlandia – święta i dni wolne od pracy


Irlandczycy mają wolne od pracy z okazji świąt religijnych i państwowych, a także dzięki tzw. bank holidays. „Święta bankowe” to po prostu dni wolne od pracy – zwykle otrzymują je osoby zatrudnione na stanowiskach państwowych i służbach mundurowych, natomiast ci którzy pracują, otrzymują wyższe wynagrodzenie. Są one obchodzone w wielu krajach anglosaskich, w Irlandii przypadają trzykrotnie w ciągu całego roku. Zwykle wyznaczane są na poniedziałki, więc można zaplanować dłuższy weekend.

W roku 2021 w Irlandii będzie 9 dni wolnych od pracy. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które na wzór irlandzki celebruje wiele innych krajów, jest Dzień św. Patryka, przypadający 17 marca. Święty Patryk to patron kraju, przypisuje się mu nawrócenie mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo. Obchody są niezwykle radosne – ludzie ubierają się na zielono, organizowane są parady i imprezy. Wolny od pracy jest również Poniedziałek Wielkanocny oraz dwa dni Świąt Bożego Narodzenia.

Święte i dni wolne od pracy w Irlandii w 2021 roku:


  • Nowy Rok (New Year's Day, Lá Caille, Lá Bliana Nua) – 1 stycznia
  • Dzień św. Patryka (St. Patrick's Day / Lá Fhéile Pádraig) – 17 marca
  • Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday, Luan Cásca) – 5 kwietnia
  • Święto Pracy (Labour Day, Lá an Lucht Oibre) – 3 maja
  • Święto bankowe (June Holiday, Lá Saoire i mí Mheitheamh) – 7 czerwca
  • Święto bankowe (August Holiday, Lá Saoire i mí Lúnasa) – 2 sierpnia
  • Święto bankowe (October Holiday, Lá Saoire i mí Dheireadh Fómhair) – 25 października
  • Boże Narodzenie (Christmas Day, Lá Nollag) – 25 grudnia
  • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (St. Stephen's Day, Lá Fhéile Stiofáin, Lá an Dreoilín) – 26 grudnia

Następny artykuł 10 najciekawszych miejsc w...

Komentarze

Zobacz również