Tarcza branżowa nie dla obiektów noclegowych?

Tarcza branżowa nie dla obiektów noclegowych?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje, iż 20 listopada 2020 r. została uchwalona przez sejm tzw. antykryzysowa tarcza branżowa. Jest to pakiet pomocy dla branż, które zostały najbardziej dotknięte drugą falą pandemii Covid-19. Wśród nich wymienia się sektor turystyki, tu jednak przeżyjemy zawód – nie wszyscy otrzymają wsparcie od rządu.

Właściciele obiektów noclegowych przeżywają obecnie trudne chwile. Aż do 29 listopada 2020 r. nie mogą przyjmować gości (rozporządzenie określa tylko kilka wyjątków, takie jak podróże służbowe). Przedsiębiorcy liczą straty i zastanawiają się, czy otrzymają jakiekolwiek wsparcie. Pomocą miała być nowa tarcza antykryzysowa, którą w piątek 20 listopada uchwalił sejm.

Branżowa tarcza antykryzysowa 6.0. Jaką pomoc można otrzymać?


Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju przedstawiono ogólny pakiet pomocowy, przygotowany dla następujących branż:
  • gastronomicznej,
  • kulturalno-rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej, muzealnej),
  • fitness, siłowni, sportu, rekreacji,
  • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary),
  • turystycznej (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, rezerwacja biletów),
  • edukacyjnej.

Najważniejsze założenia pomoce tarczy branżowej dotyczą kilku kwestii. To przede wszystkim zapowiadane zwolnienia z płacenia składek ZUS należnych za okres od 1 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące. Wymienia się tu również jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, przeznaczone dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z wymienionych rodzajów działalności; dotację dla mikro i małych przedsiębiorstw, wynoszącą maksymalnie 5 tysięcy złotych oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Kwota wynosi 2000 zł i miałaby być wypłacana przez 3 miesiące.

Nowo uchwalona ustawa wymienia też konkretne propozycje pomocy przeznaczonej dla branży turystycznej.

Pomoc dla branży turystycznej. Kto skorzysta?


Co rząd ma do zaproponowania turystyce i kto może z tego skorzystać? Według informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii grupa beneficjentów jest dość wąska.

  • Branża turystyczna, a dokładnie organizatorzy turystyki i gestorzy obiektów hotelarskich, mogą liczyć na dodatkowe postojowe, przyznawane maksymalnie trzy razy. Muszą jednak wykazać spadek przychodu uzyskanego w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

  • Zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r. będzie przyznane dla obiektów z podklasy PKD 79.90.C. Jest ona określana jako „pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana” i obejmuje między innymi hotele, środki transportu, restauracje, wynajem samochodu oraz widowiska rozrywkowe i sportowe.

    Zwolnienie ze składek za listopad otrzymają też obiekty z podklasy PKD 93.19.Z. Jest ona co prawda związana ze sportem, ale właśnie tutaj sklasyfikowano przewodników górskich

  • Dla obiektów z podklasy PKD 79.90.C oraz PKD 93.19.Z ma zostać przyznane także jednorazowe postojowe.

Należy pamiętać, że aby ustawa mogła wejść w życie, musi zostać przyjęta przez senat. Na razie tarcza branżowa dopiero jest przez niego rozpatrywana.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Kolory szlaków rowerowych w...

Komentarze (1)

Nie Zadowolony

czym się kierował że nie uwzględnił 55.20 ?

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!