Pomorze Zachodnie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Pomorze Zachodnie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Każdy urlop, na który planujemy się wybrać w wakacje lub w pozostałych miesiącach to gwarancja mile spędzonego czasu. Nie da się ukryć, że w sezonie wakacyjnym największym zainteresowaniem cieszą się regiony nadmorskie. To nie tylko plażowanie i kąpiele w morzu ale wiele wspaniałych przeżyć, związanych z odkrywaniem nowych miejsc, zwiedzaniem zabytków i korzystaniem ze znajdujących się tu atrakcji. W tym artykule przedstawimy wyjątkowe miejsca i miejscowości, które każdy turysta, wypoczywający na Pomorzu Zachodnim powinien zobaczyć. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Morze obok gór, jezior i popularnych polskich miast, to najbardziej popularny kierunek, na który decydują się turyści podczas letniego wypoczynku. Warto jednak podkreślić, że nie tylko, bo miłośników morskiego powietrza i wypoczynku w ciszy i spokoju, znajdziemy tu również w pozostałych miesiącach. Są to przede wszystkim osoby starsze, czy rodziny z dziećmi. Pobyt nad morzem to gwarancja mile spędzonego czasu, niezależnie od pory roku. Pamiętajmy jednak, że Pomorze Zachodnie ma do zaoferowania również wiele innych wspaniałych miejsc, związanych lub nie z tematyką morza. To przede wszystkim wspaniałe zabytki, atrakcje dla każdego, czy miejscowości z klimatem, w których pobyt z pewnością można będzie uznać za udany, niezależnie od aury z jaką przyjdzie nam się zmierzyć.


Warto podkreślić, że praktycznie każda miejscowość nadmorska stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Jeśli przyjechaliśmy tu swoim prywatnym samochodem, to aż grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam region Pomorza Zachodniego. Aktywni, młodzi, osoby starsze, rodziny z dziećmi, miłośnicy leżingu, plażingu i smażingu - tu na pewno każdy znajdzie się coś dla siebie. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, co województwo zachodniopomorskie ma niezwykłego do zaoferowania, to spieszymy z podpowiedzią.


Sprawdź również: Krzywy las i inne atrakcje przyrodnicze Pomorza Zachodniego


Krótka charakterystyka Pomorza Zachodniego


Przystępując do opisu miejsc idealnych dla turystów na Pomorzu Zachodnim, warto rozpocząć od krótkiej charakterystyki regionu i przedstawienia najważniejszych informacji. Z turystycznego punktu widzenia, warto podkreślić, że region Pomorza Zachodniego cieszy się dużą popularnością praktycznie przez cały rok. Kołobrzeg, Szczecin, Międzyzdroje, czy Świnoujście - te miejscowości zna chyba każdy, bo to właśnie w dużej mierze właśnie one są najchętniej wybierane na wakacyjny wypoczynek lub urlop w pozostałych miesiącach. Do tego wszystkiego należy podkreślić wspaniały morski klimat, ciszę i spokój, bliskie otoczenie lasów, niezliczoną ilość tras spacerowych, zabytki i miejsca z bogatą historią, doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną - m.in. dla tych powodów, każdego roku tysiące turystów wybiera właśnie ten region na miejsce swojego wypoczynku. Są to zarówno krótkie, weekendowe wyjazdy, jak i długie - tygodniowe lub dwutygodniowe urlopy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze sprzyjającą aurę, to otrzymamy naprawdę wyjątkowe miejsce na wakacje lub wypoczynek w innym miesiącu.


Pomorze Zachodnie to region na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, od wschodniej strony graniczący z Pomorzem, a od zachodu z naszymi sąsiadami - Niemcami. Zajmuje obszar 22 898, 42 km2, natomiast liczba mieszkańców to około 1,7 mln. Liczba ta w sezonie letnim jest zdecydowanie wyższa, a to z tego względu, że Pomorze Zachodnie jest chętnie odwiedzanym regionem przez turystów z całej Polski. Oprócz tego, warto podkreślić, że stolicą regionu jest Szczecin. Jest to jednocześnie najdalej wysunięte na zachód województwo w Polsce. Pomorze Zachodnie może się pochwalić doskonale rozwiniętą infrastrukturą, przemysłem stoczniowym, edukacją - znajduje się tu wiele uczelni wyższych i uniwersytetów, w tym Akademia Morska w Szczecinie. Pomorze Zachodnie to w dużej mierze również turystyka. Nie da się ukryć, że chętnie odwiedzane są tu przede wszystkim Szczecin, Koszalin, czy Świnoujście. Znajdziemy tu również popularne nadbałtyckie miejscowości wypoczynkowe, 2 parki narodowe i 7 parków krajobrazowych, a także zabytki, które o każdej porze roku są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Pomorze Zachodnie, co warto podkreślić, jest również popularnym kierunkiem wśród turystów z zagranicy - głównie Niemców, o czym każdy z nas na pewno przekona się podczas wizyty w tym miejscu. Warto odwiedzić to miejsce, niezależnie od pory roku.


Poznaj: 5 najlepszych kąpielisk w województwie zachodniopomorskim


Co warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim?


Jeśli mamy do dyspozycji tydzień lub dwa, to podczas wypoczynku na Pomorzu Zachodnim, powinniśmy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jeśli mamy do dyspozycji swój prywatny samochód, to tym lepiej. Wiele atrakcji jest od siebie oddalonych, a przemieszczanie się w ten właśnie sposób, pozwoli odkryć jak najwięcej. Możemy być pewni tego, że na Pomorzu Zachodnim nikt nie powinien się nudzić - po mile spędzonym czasie na tutejszych pięknych nadmorskich plażach, będziemy mieć okazję do podziwiania i poznawania wielu niezwykłych miejsc. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!



Domki Profesorskie

Domki Profesorskie

Szczecin, ul. Korsarzy

Zabytki Szczecin
Czerwony Ratusz

Czerwony Ratusz

Szczecin, ul. Batorego

Zabytki Szczecin 10
BRAMA KRÓLEWSKA

BRAMA KRÓLEWSKA

Szczecin, ul. pl. Hołdu Prus

Zabytki Szczecin 10




  • Wizyta w Szczecinie


To oczywiste, że najlepiej jest rozpocząć zwiedzanie regionu od wizyty w stolicy województwa, czyli w Szczecinie. To miasto z klimatem, które kryje w sobie wiele tajemnic i możliwości spędzania czasu. Warto również podkreślić, że znajdziemy tu wiele zabytków, które możemy podziwiać o każdej porze roku. Miasto słynie z doskonale rozwiniętego przemysłu stoczniowego i jest przyjaźnie nastawione do odwiedzających go turystów. Warto podkreślić, że najciekawsze budynki w tym mieście znajdziemy na Wałach Chrobrego. Powstały one po 1901 roku w stylu historycyzmu, nawiązując do baroku i północnoniemieckiego manieryzmu. Charakteru temu miastu nadaje bez wątpienia zieleń, liczne kanały i wąskie rzeczki. Szczecin stanowi również doskonałą bazę wypadową do wyjazdów nad morze - odległość wynosi około 100 km. Turyści bardzo lubią przyjeżdżać tu o każdej porze roku, ponieważ liczne atrakcje nie pozwalają na nudę.


 Z racji położenia w północno-zachodniej części Polski, aura w Szczecinie zazwyczaj bywa ciepła i pogodna. Szczególnego charakteru nabierają spacery po parkach i miejscach wypełnionych przyrodą.  Szczecin jest jednym z miast w Polsce, posiadającym wiele zabytków. Znajdziemy tu również wiele muzeów, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie.






Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Szczecinie

 

 

 

fot. Kalasancjusz / Pixabay.com CC0


  • Krzywy Las - to każdy musi zobaczyć


Przed nami niezwykły pomnik przyrody i miejsce, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów, przede wszystkim z tego względu, że tutejszy las jest po prostu krzywy. Dlaczego tak się dzieje?  


Ich specyficzność przejawia się tym, że są krzywe. Cały teren leśny uznany został za pomnik przyrody. Obejmuje powierzchnię około 1,7 hektara i znajduje się w okolicy wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra. W lesie znajduje się około 100-300 zdeformowanych sosen zwyczajnych. Ich specyfika to wygięcie pod kątem 90 stopni od około 20 cm nad ziemią, zaś krzywizna dochodzi do 3 metrów nad ziemią. Warto zaznaczyć, że zostały zasadzone w latach 30. XX wieku. Zgodnie z licznymi teoriami można stwierdzić, że drzewa zostały wygięte w wyniku działalności ludzkiej do celów stolarskich. Jednakże ta teoria nigdy nie została potwierdzona. To miejsce niezwykłe, które każdy powinien zobaczyć.






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Gryfinie


  • Wizyta w Wolińskim Parku Narodowym


Woliński Park Narodowy jest jednym z dwóch (obok Drawieńskiego) parków narodowych w regionie. Jego wyjątkowość przejawia się przede wszystkim w niezwykłej lokalizacji i wspaniałej przyrodzie, którą każdy przebywający tu turysta może podziwiać. W czym tkwi jego wyjątkowość? Woliński Park Narodowy położony jest niedaleko Międzywodzia na malowniczej wyspie Wolin. Charakterystycznym elementem Parku są przede wszystkim wysokie nadmorskie klify które należą do najwyższych na całym polskim wybrzeżu - osiągają wysokość nawet do 93 m n.p.m. Symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest orzeł bielik, jednak na jego terenie mają siedliska inne ciekawe gatunki nie tylko ptaków, ale i dzikich zwierząt. Park charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Wyspa Wolin (na której znajduje się Park) generalnie ukształtowana przez ostatni lodowiec wciąż zmienia się. Współczesny obraz wyspy kształtował się około 10-11000 lat. Pierwotnie utwory lodowcowe modelowane były przez wiatry i wody, zalewane tereny stopniowo zamieniały się w bagna i torfowiska. Stale działały wody Bałtyku i Odry tworząc m.in. wydmowe mierzeje jak również klify. Na terenie parku znajdziemy wiele tras spacerowych i możliwości podziwiania przyrody i zwierząt, które zamieszkują tutejsze lasy. Warto wybrać się to miejsce nie tylko w sezonie letnim.

 

 

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Wolinie i Międzywodziu


  • Wizyta w fabryce w Policach


Wizyta w tym miejscu powinna zachwycić miłośników historii i militariów. Miejsce, o którym mowa to ruiny niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Miejsce pełne tajemnic i ciekawostek, które pozwolą zgłębić co nieco wiedzę na temat okresu XX wieku. Sam teren fabryki robi niezwykłe wrażenie - całość znajduje się na powierzchni 1500 ha. Obrośnięte zielenią silosy, studnie, kanały, piętrowe szkielety hal fabrycznych oraz innych budynków, a także schrony - ma się wrażenie, że uczestniczymy w filmie, którego scenografia nawiązuje do tematyki końca świata. Warto podkreślić, że całość fabryki nie została oficjalnie udostępniona do zwiedzania. Turyści mogą korzystać jedynie ze ścieżki dydaktycznej, która znajduje się na terenie fabryki. Mimo wszystko, warto zobaczyć to miejsce.






Oto najlepsze oferty noclegowe w Policach

 

 

 


  • Wyjazd do Świnoujścia


Każdy, kto poszukuje wyjątkowego miejsca do spędzania urlopu nad morzem, na Pomorzu Zachodnim, koniecznie powinien wziąć pod uwagę Świnoujście. To nie tylko popularny kurort wypoczynkowy i jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce, ale również liczne zabytki, które urozmaicą wypoczynek w tym miejscu. Świnoujście cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród turystów z Polski, jak i z zagranicy. Warto podkreślić, że Świnoujście jest miejscowością, do której możemy dostać się tylko i wyłącznie promem. Obecnie trwają prace nad budową tunelu, jednak póki co możemy korzystać tylko z tej formy transportu. Samo miasto robi niezwykłe wrażenie. Przez wielu uważane jest za najpiękniejsze nadmorskie miasto w Polsce. To, co z pewnością zwróci naszą uwagę, to szeroka plaża - w rankingach określana jako najczystsza i najbezpieczniejsza. Tu na pewno nikt nie będzie się nudził, o czym warto przekonać się osobiście. Nawet, gdy aura nie sprzyja, to zawsze jest co robić.


Świnoujście jest świetnym pomysłem, zarówno na weekendowy wyjazd, jak i wakacje. Warto podkreślić, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy miło czas i spokojnie zobaczymy wszystkie tutejsze atrakcje, przespacerujemy się plażą i odpoczniemy. Przygotowaliśmy zestawienie kilku atrakcji i miejsc, które każdy powinien zobaczyć. Rzecz jasna, większość z nich związana jest bezpośrednio z morzem.


Wśród najważniejszych atrakcji i zabytków, należy wymienić przede wszystkim:



Świnoujście to dobra propozycja na wypoczynek o każdej porze roku.



Villa viollet

Villa viollet

Świnoujście, ul. Kapitańska

Pensjonaty Świnoujście 9.8
Dom Ina

Dom Ina

Świnoujście, ul. Aleksandra Fredry

Kwatery i pokoje Świnoujście 9.9




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Świnoujściu


  • Ruiny kościoła w Trzęsaczu


To miejsce kojarzy chyba każdy, nawet gdy nie miał okazji być w Trzęsaczu. Tutejsze ruiny kościoła znajdziemy na wielu fotografiach, atlasach, czy przewodnikach. Miejsce to wyróżnia przede wszystkim lokalizacja na skraju wysokiego klifu. Obecnie trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w XIII wieku, gdy kościół został wybudowany, był centralnym punktem wioski, a od brzegu morza dzieliły go dwa kilometry! Świątynia została wzniesiona z drewna, ale stała na kamiennych fundamentach. W XV wieku przebudowano ją, używając kamienia. Na początku kościół służył katolikom, by po reformacji stać się ewangelickim zborem.


Mieszkańcy wsi nie szczędzili środków, by miejsce ich modlitw wyglądało jak najpiękniej. W wieku XVII kościół został wyremontowany i dobrze wyposażony – zyskał nowe ławy, stalle, ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. Niestety, podczas wojny siedmioletniej został ograbiony. Później kościół zmagał się z siłami natury, ponieważ dwukrotnie pioruny niszczyły jego wieżę. Cały czas trwa także proces abrazji, w wyniku którego Morze Bałtyckie coraz głębiej wdzierało się w ląd.


Ostatnia msza została odprawiona tu w roku 1874, później wywieziono całe wyposażenie świątyni, które znalazło się w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu i Berlinie. Już 30 lat później pierwszy fragment zabytku runął do morza.


Kilkanaście lat temu rozpoczęto starania, aby uratować te fragmenty, które oparły się falom Bałtyku. Dzięki tym działaniom powstrzymano erozję wybrzeża i ustabilizowano ostatnią ścianę świątyni.





 

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Trzęsaczu


  • Wizyta w porcie morskim w Kołobrzegu


Przegląd miejsc wyjątkowych na Pomorzu Zachodnim, kończymy na jednym z najpopularniejszych portów morskich w Polsce. Mowa tu oczywiście o Kołobrzegu. Ma charakter handlowo-rybacki i jest wyposażony w marinę jachtową, pełniącą funkcję portu pasażerskiego. Port jest usytuowany na obu brzegach rzeki Parsęty. Wschodnia część ma charakter handlowy i pasażerski, natomiast na wyspie Solnej znajduje się marina, a na zachodnim brzegu port wojenny i przystań rybacka.


Przeczytaj koniecznie: Najpopularniejsze porty morskie w Polsce


Warto podkreślić, że port jachtowy jest odwiedzany rocznie przez ponad tysiąc jachtów z całego świata. Znajdują się tu osobne stanowiska dla jachtów oraz serwis jachtów. Port pasażerski z kolei jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Kołobrzegu. Na stałe cumuje tu 6 statków, obsługujących rejsy pasażerskie. Na pewno warto odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku w Kołobrzegu.






Już dziś sprawdź oferty noclegowe w Kołobrzegu


Mamy nadzieję, że propozycje miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu Zachodnim, zachęcą Was do przyjazdu właśnie w to miejsce. Region ten kryje w sobie wiele tajemnic. Przedstawione przez nas miejsca to tylko niektóre perełki, które warto lepiej poznać. A jakie są Wasze ulubione miejsca na Pomorzu Zachodnim? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Następny artykuł 4 spokojne miasta idealne...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!