Termy w Szaflarach to nie wszystko. Poznaj atrakcje okolicy!

Termy w Szaflarach to nie wszystko. Poznaj atrakcje okolicy!

Szaflary to malownicza miejscowość, którą większość turystów poznało dzięki działającym tam kompleksom basenów termalnych. Jednak gorące źródła to nie wszystko – poznajmy inne atrakcje, jakie dostępne są w Szaflarach i okolicy wsi.

Pierwsze wzmianki o Szaflarach pochodzą z XIII wieku, gdy okolicę zasiedlili niemieccy koloniści. W tym samym czasie powstał też zamek obronny, po którym zostały już tylko nikłe ślady fundamentów. Na pewno ich poszukiwanie będzie ciekawą rozrywką podczas pobytu. To oczywiście nie jedyna aktywność, na jaką w Szaflarach mogą liczyć turyści.

Okolica świetnie nadaje się dla rowerzystów i spacerowiczów, a popularne baseny termalne to atrakcja dla całych rodzin.

Gorące źródła w Szaflarach. TOP atrakcja okolicy


Baseny termalne w Szaflarach, w których wykorzystywane są właściwości gorących źródeł z jakich obecnie słynie Podhale, to topowa atrakcja miejscowości. Działają tu bowiem aż dwa kompleksy przyciągające całe tłumy turystów - Gorący Potok oraz Termy Szaflary.

Gorący Potok

Gorący Potok

Szaflary, ul. os. Nowe

Aquaparki, baseny 8.8


Gorący Potok to kompleks kilkunastu basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową. Dla odwiedzających udostępniono aż 21 niecek basenowych o różnym przeznaczeniu. Znajdują się tu fontanny, masaże wodne i gejzery, zjeżdżalnie, park linowy i ścianka wspinaczkowa oraz strefa dziecięca. Baseny napełnione są wodą termalną o temperaturze 34-40°C, dlatego nawet wizyta w okresie zimowym będzie fantastyczną opcją na zaznanie niepowtarzalnego relaksu.

Również Termy Szaflary są po brzegi wypełnione wodą z gorących źródeł. Ofertę basenów termalnych uzupełniają jednak zjeżdżalnie charakterystyczne dla aquaparku, a także strefa spa i wellness, w której znajdują się wyjątkowe sauny.

Planujesz wypoczynek w Szaflarach? Zobacz noclegi:
Osada Szaflary

Osada Szaflary

Szaflary, ul. Władysława Orkana

Domki 10.0
Nowe Izby

Nowe Izby

Szaflary, ul. Władysława Orkana

Pensjonaty 8.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Termy to nie wszystko. Najciekawsze atrakcje w Szaflarach


Na pewno na korzystanie z dostępnych na miejscu basenów termalnych warto poświęcić kilka godzin, jeśli nie cały dzień. Jednak w Szaflarach atrakcji jest o wiele więcej!

Spędzając urlop w miejscowości trzeba koniecznie zobaczyć tamtejsze zabytki. Na specjalne wyróżnienie na pewno zasługuje XIX-wieczna drewniana chałupa Anny Doruli. Chata daje wyobrażenie tego, jak mogła wyglądać zabudowa wsi przed wiekami. Jednak najciekawsze kryje się wewnątrz!  

Turystów przyciąga malowidło zajmujące całą ścianę w jednej z izb (tzw. białej). Przedstawia scenę zaśnięcia Matki Bożej w otoczeniu apostołów, wśród których brakuje Judasza, każda z przedstawionych postaci jest podpisana z imienia. Godne uwagi jest również wyposażenie – stare meble, regionalne ubrania i sprzęty domowe. Warto wspomnieć, że przed wojną chata niemal doszczętnie spłonęła, zachowała się jedynie biała izba.

Chałupa Anny Doruli

Chałupa Anny Doruli

Szaflary, ul. Suskiego

Zabytki 7.8


Wśród miejscowych zabytków na uwagę zasługuje stojący przy rynku kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła. Wybudowano go w XIXI wieku w miejscu o wiele starszej drewnianej świątyni. Zachowało się zresztą sporo z dawnego wyposażenia na czele z unikatową XIV-wieczną figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Rzeźba reprezentuje styl Pięknych Madonn, który wywodzi się dorzecza Popradu i Dunajca – do czasów współczesnych zachowało się niewiele podobnych, więc zabytek z Szaflar jest tym cenniejszy.

Atrakcje w Szaflarach – unikatowa przyroda


Szaflary to jedna z najpiękniejszych podhalańskich miejscowości, wyróżnia się więc walorami przyrodniczymi. Unikatem na skalę światową jest tu rezerwat Skałka Rogoźnicka, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO. Chroni wapienne formacje skalne, w większości powstałe w okresie jurajskim. W wielu z nich można zobaczyć utrwalone skamieniałości.

Kolejną atrakcją w Szaflarach jest Góra Ranisberg, na szczycie której w 1910 roku postawiono żelazny krzyż, upamiętniający 500-letnią rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Podczas drugiej wojny światowej niemieccy okupanci chcieli go zniszczyć, górale mieli ich przekonać, że to votum za uratowanie mieszkańców wsi od epidemii cholery, która nawiedziła okolicę w XIX wieku. Chociaż krzyż pozostał w dawnym miejscu, wzgórze obsadzono sosnami, przez co przez długie lata był niewidoczny. W 2000 roku zadbano jednak o jego odpowiednie wyeksponowanie.


W okolicy Szaflar warto odwiedzić kolejny rezerwat przyrody - Bór na Czerwonem, który chroni przede wszystkim torfowisko wraz z jego naturalną roślinnością i sosnowym borem. Rezerwat udostępniony jest turystom, dla których przygotowano ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą przystosowaną również dla osób niepełnosprawnych. Jej zwieńczeniem jest platforma widokowa, skąd można oglądać nie tylko teren rezerwatu, ale również Tatry i Gorce.

Następny artykuł Spływ Dunajcem, jak go...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej