Góry Świętokrzyskie na jesień. Dlaczego warto odwiedzić ten region?

Góry Świętokrzyskie na jesień. Dlaczego warto odwiedzić ten region?

Na jesienne podróże bardzo chętnie wybieramy góry. Zachwycają magią, klimatem i malowniczymi widokami, jak na polską złotą jesień przystało. Jeśli szukasz miejsca wyjątkowego, w którym nie będziesz miał do czynienia z turystycznym zgiełkiem, to Góry Świętokrzyskie mogą okazać się tu prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz nacieszyć się bliskością przyrody w jesiennych kolorach i wędrówkami po górach, to Góry Świętokrzyskie na pewno przypadną Ci do gustu. Może nie są to zbyt wymagające szczyty, ale każdy miłośnik gór powinien znaleźć tu dla siebie coś interesującego i wyjątkowego. 


Wystarczy wspomnieć, że Góry Świętokrzyskie to nie tylko malownicze trasy górskie, ale również niezwykłe zabytki, w tym zamki, które z powodzeniem możemy zwiedzać również podczas jesiennego urlopu. To również słynna Jaskinia Raj, która jest jedną z głównych atrakcji.


Poznaj: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki w Świętokrzyskim


Dlaczego warto wybrać Góry Świętokrzyskie na jesienny urlop?


Góry Świętokrzyskie na pewno można uznać za jedne z najciekawszych w Polsce. Dlaczego? Na pewno znaczące w ich przypadku jest to, że znajdują się w środkowej części kraju poza pasmem Sudetów i Karpat. Na uwagę każdego turysty, który odwiedza właśnie to pasmo górskie, zasługuje to, że wyróżniają się one oryginalnym ukształtowaniem oraz urozmaicona fauną i florą. Do tego lokalizacja w centralnej części Polski, przez co z każdego zakątka naszego kraju jest tu stosunkowo blisko. Do tego doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna, liczne atrakcje i zabytki.


Najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich jest Łysica (614 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.


Góry Świętokrzyskie zdobyły uznanie jako jedno z najstarszych pasm górskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Tutejsze miejscowości chętnie przyciągają turystów, nie tylko z Polski, ale i z Europy. 


Co robić w Górach Świętokrzyskich podczas jesiennego wypoczynku?


Góry Świętokrzyskie oferują wiele możliwości, jeśli chodzi o jesienny urlop w górach. Docenią to zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku w górach, jak i rodziny z dziećmi. Postanowiliśmy zebrać i przedstawić kilka inspiracji dla każdego, kto planuje wyjazd w Góry Świętokrzyskie.


  • Wybierz się na jesienną wędrówkę po Górach Świętokrzyskichfot. gustaw525 / zdjecia.nocowanie.pl

Spacer po Górach Świętokrzyskich to zdecydowanie najlepszy sposób na podziwianie uroków jesieni i aktywny wypoczynek w województwie świętokrzyskim. Jeśli planujesz wycieczkę po najbardziej malowniczej trasie górskiej, to godnym polecania miejscem na pewno będzie Czerwony Główny Szlak Świętokrzyski


W tym przypadku, wyprawę warto jest rozpocząć w miejscowości Święta Katarzyna. Na samym początku warto poznać tutejsze zabytki, do których można zaliczyć: Zespół Klasztorny Bernardynek oraz kaplicę cmentarną zwaną również Kaplicą Żeromskiego z powodu podpisu złożonego przez pisarza.


Po czasie związanym z odkrywaniem zabytków, warto wyruszyć w kierunku Łysicy, czyli najwyższego szczytu w Górach Świętokrzyskich. Trasa biegnie przez przełęcz św. Mikołaja, by zabrać nas na Łysą Górę wznoszącą się 594 m n.p.m. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w tym paśmie górskim. Tutaj czeka na nas taras widokowy na wyjątkowe gołoborze.


Następnie udajemy się w kierunku Nowej Słupi. Tam warto zatrzymać się dłużej i zajrzeć do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Cała trasa liczy około 18 kilometrów i pozwoli nam zobaczyć większość najważniejszych miejsc znajdujących się w Górach Świętokrzyskich. Na jej pokonanie powinna zająć nam około 6-8 godzin.


Przeczytaj również: Świętokrzyskie dla aktywnych - 8 pomysłów na udany weekend w ruchu


  • Wycieczka po świętokrzyskich zamkachZamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach

Chęciny, ul. Małogoska

Zamki 9.6


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, województwo świętokrzyskie jest pełne zabytków, wśród których przeważają przede wszystkim zamki


Obowiązkowa na pewno będzie wizyta na Górze Zamkowej w Chęcinach, na której znajduje się jeden z najchętniej odwiedzanych zamków w województwie świętokrzyskim. Bardzo dobrze widać go z trasy, która prowadzi do Kielc.


Innym godnym uwagi miejscem jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz Zespół Pałacowy w Kurozwękach.


Sprawdź: Pomysł na weekendowy wyjazd - Zamek Krzyżtopór i Sandomierz


  • Jedyna taka jaskiniafot. Nocowanie.pl

Podczas wypoczynku w górach, bardzo chętnie odwiedzamy popularne miejsca. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć Jaskinię Raj. Warto podkreślić, że jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Znajduje się w Górach Świętokrzyskich, w miejscowości Chęciny. Jej wyjątkowość tkwi bez wątpienia w różnorodności i bogactwie stalaktytów i stalagmitów. Wszystko to podkreślone niezwykłym światłem, które bez wątpienia nadaje wyjątkowego charakteru temu miejscu. Turyści w tym miejscu mogą korzystać ze 180-metrowej trasy, która rozpoczyna się w pawilonie i prowadzi przez ekspozycję archeologiczną, w której możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat narzędzi neandertalczyka, jak i szczątków prehistorycznych zwierząt.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Polska jest piękna: Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich


  • Jesienne atrakcje dla dzieci

Na urlop w Góry Świętokrzyskie, bardzo często wybieramy się ze swoimi dziećmi. Należy podkreślić, że tu na pewno nie będą się nudzić, niezależnie czy lubią wędrówki po górach, czy też nie.


Region jest pełen niezwykłych miejsc, które przypadną najmłodszym do gustu. Wystarczy tu wymienić chociażby Jurapark w Bałtowie, w którym mogą podziwiać około 100 modeli dinozaurów. 


Inne godne uwagi miejsca to m.in. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, w której będziecie mogli przenieść się do odległych czasów. Niezwykłe wrażenie powinna na Was również zrobić wizyta w Parku Miniatur Sabat-Krajno.


Tutaj znajdziesz wszystkie atrakcje w Górach ŚwiętokrzyskichDomek Bursztyn

Domek Bursztyn

Bodzentyn, ul. Świętokrzyska

Domki 9.8
Świetnokrzyska Chata

Świetnokrzyska Chata

Bodzentyn, ul. Psary St.Wieś

Domki 10.0
Pokoje Osiedle Knieje Bartków

Pokoje Osiedle Knieje Bartków

Zagnańsk, ul. Osiedle Knieje

Kwatery i pokoje 9.8
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Górach Świętokrzyskich


Mamy nadzieję, że jesienna wyprawa do tego regionu górskiego będzie tylko i wyłącznie przyjemnością. O tym, jak wyjątkowe potrafią być Góry Świętokrzyskie o tej porze roku, warto przekonać się już teraz!
Następny artykuł Termy w Szaflarach to nie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej