To był wyjątkowy długi weekend czerwcowy. Gdzie wypoczywali Polacy?

To był wyjątkowy długi weekend czerwcowy. Gdzie wypoczywali Polacy?

Za nami kolejny długi weekend w roku 2022. W związku z tym podsumowań nadszedł czas. Tuż, na tydzień przed rozpoczęciem wakacji, wiele popularnych miejsc w Polsce, cieszyło się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Które kierunki były najchętniej wybierane przez Polaków i ile średnio zapłaciliśmy podczas długiego weekendu czerwcowego?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że szalejąca inflacja, wzrost rat kredytów, czy rosnące ceny paliw spowodowały, że do urlopu podczas długiego weekendu czerwcowego, wielu turystów podchodziło z pewną ostrożnością. Na pewno długi weekend czerwcowy był nieco droższy od majówki, ale to nie zniechęciło Polaków do zdecydowania się na nocleg w Tatrach, w Bieszczadach, czy nad polskim morzem.


Wielu z nas nie może doczekać się letniego urlopu, w szczególności, że początek wakacji już za tydzień. Można było odnieść takie wrażenie, że właśnie teraz, sporo turystów decydowało się na swój wakacyjny, tygodniowy urlop. Było to spowodowane przede wszystkim korzystnymi i nieco niższymi cenami niż w szczycie sezonu, dostępnością wymarzonych miejsc i nieco mniejszymi tłumami w tych popularnych kurortach. Należy również pamiętać, że podczas dopiero co zakończonego weekendu, towarzyszyła nam piękna pogoda, która zachęcała do wędrówek po szlakach górskich, czy plażowania w miejscowościach nadmorskich i jeziorami, znajdującymi się w pobliżu znanych polskich miast.


Sprawdź koniecznie: Wakacje 2022. Najtańsze kierunki na urlop samochodem w Polsce


W Tatrach tłumy!


Tłumy, które można było zauważyć w tych najpopularniejszych miejscowościach, to jasny sygnał, że wakacje tuż-tuż. Tradycyjnie, najwięcej turystów można było zaobserwować w Zakopanem - przede wszystkim na Krupówkach i popularnych tatrzańskich szlakach.fot. alexanderuhrin / AdobeStock, CC0

Kilkaset osób czekało w kolejce po bilet do wjazdu na Kasprowy Wierch. Duży ruch miał również miejsce na popularnych szlakach. Niestety, duży ruch był równoznaczny z wieloma interwencjami ratowników TOPR, którzy interweniowali w rejonie Świnicy, okolicach Czarnego Stawu pod Rysami, a także w okolicach Koziego Wierchu. Zdarzyło się też kilka zasłabnięć.


Jeszcze więcej osób przebywało na zakopiańskich Krupówkach. Trzeba było odstać swoje w kolejce po lody, do restauracji, czy tatrzańskich atrakcji, które znajdują się w pobliżu najpopularniejszej ulicy w Tatrach.


Przeczytaj koniecznie: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?


Szacuje się, że na nocleg w Zakopanem i innych tatrzańskich miejscowościach, zdecydowało się łącznie około 5% turystów polskiego portalu Nocowanie.pl, który jest odwiedzany nawet przez 4 mln osób miesięcznie.


Sprawdź oferty noclegów na wakacje w Tatrach:

Duże zainteresowanie Trójmiastem i popularnymi kurortami nadmorskimi!


Z Tatr przenosimy się nad morze, które podczas długiego weekendu czerwcowego przeżywało prawdziwe oblężenie. Według naszych danych, na nocleg na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim, zdecydowało się łącznie około 50% turystów. fot. Piotr Szpakowski / AdobeStock, CC0

Najchętniej wybieranymi kierunkami było Trójmiasto, a także cieszące się od wielu lat dużym zainteresowaniem - Władysławowo, Sarbinowo, Łeba, a także Kołobrzeg. 


W tej ostatniej miejscowości, mogliśmy zauważyć naprawdę dużą liczbę osób na kołobrzeskim molo, a także na plaży. Znaleźli się tacy śmiałkowie, którzy odważyli się na pierwsze kąpiele w morzu. Większość restauracji była wypełniona po brzegi, a i zaparkowanie na ulicach Kołobrzegu, bardzo często wymagało dużej cierpliwości.


Zobacz: Pogoda na wakacje 2022 w Polsce, w górach, nad morzem


A może wakacje nad morzem w popularnych kurortach?Kompleks Wypoczynkowy Sedna

Kompleks Wypoczynkowy Sedna

Jastrzębia Góra, ul. Kuracyjna

Pensjonaty Jastrzębia Góra 9.6
Villa Sedina

Villa Sedina

Rewal, ul. Adama Mickiewicza

Pensjonaty Rewal 9.7Polacy rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady!


Pewnego rodzaju zaskoczeniem, na pewno mogą być Bieszczady, które okazały się chętnie wybieranym kierunkiem podczas weekendu Bożego Ciała. 


Turyści chętnie wybierali przede wszystkim nocleg w Solinie i Polańczyku (około 5% zapytań turystów), jak i noclegi w miejscowościach typowo górskich, takich jak Cisna, czy Ustrzyki Górne i Wetlina.fot. Sławek Rakowski / AdobeStock, CC0

Potwierdziła się w tym przypadku dobrze znana prawidłowość, że skoro pogoda dopisała, to i turyści z różnych stron też byli! Statki wycieczkowe, kursujące po Zalewie Solińskim były wypełnione turystami, podobnie hotele i pensjonaty w klimatycznych, bieszczadzkich miejscowościach. Wielu turystów postawiło na wędrówki górskimi szlakami bieszczadzkich połonin. Tłoczno było także na stacji drezyn rowerowych w Uhercach Mineralnych. 


Zaplanuj swój wakacyjny nocleg w Bieszczadach i wybierz ten najlepszy:

Ile zapłaciliśmy za długi weekend czerwcowy?


W sieci krąży wiele tzw. “paragonów grozy”, które turyści otrzymali po wizycie w restauracji, zakupie lodów lub gofrów. 


Na pewno głębiej do portfela musieli sięgnąć kierowcy, którzy na długi weekend czerwcowy wybrali się swoim własnym samochodem. W przypadku tankowania “do pełna” przyszło nam zapłacić około 140 zł więcej niż w przypadku takiego samego tankowania przy cenach paliw na poziomie 5-6 zł za litr.fot. Fz / AdobeStock, CC0

Odnosząc się do noclegów, na pewno zauważalny był wzrost cen w porównaniu do majówki. Według danych portalu Nocowanie.pl, średnia cena za nocleg od osoby wzrosła od 82 zł do 88 zł. Średni koszt wyjazdu podczas długiego weekendu czerwcowego wyniósł około 1200 zł.


Na jak długo wyjeżdżaliśmy i które obiekty wybieraliśmy?


Blisko połowa osób poszukujących noclegu na długi weekend czerwcowy, była zainteresowana noclegiem na trzy doby. Noclegu na cztery dni poszukiwało około 21% osób. Tylko na dwa dni zdecydowało się wyjechać 13,5% turystów, a na 5 dni zaledwie 3,5%. 


Aż 25% zapytań dotyczyła zakwaterowania dla dwojga dorosłych bez dzieci. Tylko 16 proc. dotyczyło dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci, a 12,5 proc. dwojga dorosłych z jednym dzieckiem. 


Nieco ponad 30% turystów zdecydowało się na nocleg w kwaterach i pokojach, a 28% chętnie wybierała domki. Na trzecim miejscu znalazły się apartamenty, których dotyczy 15,5%, a na czwartym pensjonaty (7,5%). Piąte miejsce zajęły gospodarstwa agroturystyczne - 4% zapytań. Nieco ponad 3% turystów była zainteresowana wynajęciem willi, natomiast pozostałych form zakwaterowania - jak hotele, hostele, ośrodki wypoczynkowe, campingi czy motele -  dotyczyło tylko od 0,1 do 2,5 proc. zapytań.
Następny artykuł Rzuć wszystko i wybierz...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!