Torfowisko Tarnawa - najpiękniejsze z bieszczadzkich torfowisk

Torfowisko Tarnawa - najpiękniejsze z bieszczadzkich torfowisk

Torfowisko w Tarnawie to jedno z kilku spośród licznych torfowisk znajdujących się na teren Bieszczad, które można zwiedzać. Jest to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, która spotka się zwłaszcza z uznaniem miłośników przyrody i osób zafascynowanych botaniką.

Jest podzielone na dwie części, które oddziela od siebie potok i parking BPN dla turystów. Przez każdą z części torfowiska przebiega ścieżka, którą tworzą drewniane pomosty. To właśnie po nich można bezpiecznie i bez naruszenia walorów przyrodniczych torfowiska poruszać się i zapoznawać się z jego wszystkimi walorami.

 

Torfowisko Tarnawa jest przez wielu nazywane najpiękniejszym z bieszczadzkich torfowisk. I jest w tym wiele prawdy i to nie tylko ze względu na bogactwo fauny i flory, która zamieszkuje to wyjątkowe miejsce na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z obszaru torfowiska możemy bowiem dodatkowo podziwiać piękne widoki na całą rozległą okolicę, w tym zobaczyć z tego miejsca m. in. Bukowe Berdo, Halicz i Rozsypaniec, które parkingu przy wejściu na torfowisko są widoczne jak na dłoni.

 

Gdzie znajduje się Torfowisko Tarnawa?


Torfowisko Tarnawa jest zlokalizowane na terenie tzw. Bieszczadzkiego Worka, czyli najdalej na południowy wschód wysuniętego obszaru naszego kraju. Leży tuż przy granicy z Ukrainą, na terenie nieistniejącej wsi Tarnawa Wyżna. Torfowisko znajduje się w Dolinie Sanu, a na mapie możemy je zlokalizować, spoglądając w miejsce pomiędzy wsiami Tarnawa Niżna i Bukowiec. Niedaleko torfowiska przepływa San, który wyznacza naturalną granicę między Polską a Ukrainą.

 

Torfowisko Tarnawa jest największym rezerwatem florystyczno-torfowiskowym w Bieszczadach, którego łączna powierzchnia wynosi ok. 34 ha. Rezerwat przyrody został utworzony w tym miejscu już w 1976 r. i na początku funkcjonował jako niezależny byt. W 1999 r. Bieszczadzki Park Narodowy zadecydował o jego włączeniu w swoje zasoby - od tego czasu Torfowisko Tarnawa stanowi więc integralną część parku narodowego, podlegając jego opiece i ścisłej ochronie.

 

Informacje praktyczne o Torfowisku Tarnawa


Torfowisko w Tarnawie to jedna z tych przyrodniczych atrakcji Bieszczad, która zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza podczas wizyty w Dolinie Górnego Sanu. Zachwyt wzbudzają niezwykłe walory przyrodniczego tych terenów, które spotkają się z uznaniem miłośników przyrody, lecz nie tylko! Przez torfowisko biegną dwie ścieżki edukacyjne pod postacią drewnianych kładek - ich obecność pozwala na odwiedzenie torfowiska także z małymi dziećmi.

 

 


Torfowisko Tarnawa, fot.  JDziedzic  / AdobeStock, CC0

 

Mimo tego, że Torfowisko Tarnawa jest atrakcją całoroczną, najlepszym czasem na wizytę w tym wyjątkowym miejscu jest przełom maja i czerwca. Wynika to głównie z faktu, że to właśnie w tym okresie Bieszczadzki Park Narodowy i jego unikalna przyroda budzą się do życia - możemy więc podziwiać prawdziwy ogrom jej bogactwa.

 

Torfowisko w Tarnawie warto odwiedzić także jesienią, kiedy typowo bieszczadzka roślinność zachwyca pełną feerią swoich jesiennych barw. Jeśli natomiast chodzi o porę dnia, jeśli szczególnie zależy nam na niezwykłym klimacie, wybierzmy się na Torfowisko Tarnawa rano lub pod wieczór, kiedy uroku temu miejscu dodatkowo dodadzą zawieszone nisko ponad ziemią mgły.

Poznaj: 7 pomysłów na romantyczny wyjazd w Bieszczady

 

Jak dojechać do Torfowiska Tarnawa?


Torfowisko Tarnawa mieści się w Dolinie Górnego Sanu, pomiędzy wsiami Tarnawa Niżna i Bukowiec, tuż przy samej granicy polsko-ukraińskiej. Tereny, na których zlokalizowane jest torfowisko są bardzo ubogo zurbanizowane, panuje więc na nich cisza, spokój i atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu bliskiego kontaktu z naturą.

 

Torfowisko w Tarnawie leży w najdalej na południowy wschód wysuniętych terenach naszego kraju. Co ciekawe, Bieszczadzki Worek, na którego obszarze znajduje się torfowisko, w czasach PRL nie był dostępny dla ruchu turystycznego. Dziś, na szczęście, sytuacja się zmieniła i możemy bez większego problemu się tu dostać oraz spędzić tyle czasu, ile chcemy i potrzebujemy.

 

Aby dojechać do torfowiska, musimy udać się w kierunku nieistniejącej wsi Tarnawa Wyżna. Dojazd do niej jest jednak o tyle łatwy, że w te rejony prowadzi tylko jedna droga o nr 896. Jadąc nią samochodem, należy skręcić we wsi Stuposiany w kierunku miejscowości Muczne, minąć kolejną wieś Tarnawa Niżna i tym samym dostać się w bardzo słabo zaludnione obszary Bieszczad. Ostatnie zamieszkane domy w okolicy są bowiem zlokalizowane w Tarnawie Niżnej, a dalej czeka na nas już tylko natura.

 

Sama trasa dojazdowa do Torfowiska Tarnawa jest bardzo malownicza. Podczas podróży możemy podziwiać piękne widoki na całą malowniczą Dolinę Sanu oraz ukraińskie Bieszczady. Z miejscowości Stuposiany od torfowiska dzieli nas dystans ok. 19 km, które pokonamy w kilkanaście minut.

 

Noclegi w okolicy Torfowiska Tarnawa


Tereny wokół torfowiska w Tarnawie na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego są bardzo słabo zurbanizowane. Pobyt na nich okaże się więc prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą.

 

Niski poziom zaludnienia tych terenów nie oznacza jednak tego, że są one mało popularne wśród turystów i tym samym słabo przygotowane na ich przyjęcie. Wręcz przeciwnie! Także w tych okolicach funkcjonuje bowiem baza noclegowa, z której warto skorzystać, zwłaszcza jeśli planujemy po odwiedzeniu Torfowiska Tarnawa, udać się także na odkrywanie innych ciekawych zakątków w okolicy.

Noclegi u Kanara

Noclegi u Kanara

Dwernik, ul. Dwernik

Domki Dwernik 9.9
Nad Wołosatką

Nad Wołosatką

Lutowiska, ul. Wielka pętla bieszczadzka

Agroturystyka Lutowiska 9.5

 

Na dłuższy lub krótszy pobyt w okolicach Torfowiska Tarnawa możemy zatrzymać się, chociażby w jednej z pobliskich wsi. Na uwagę zasługują zwłaszcza noclegi w Stuposianach w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych, które oferują prawdziwie bieszczadzkie klimaty oraz możliwość wypoczynku na łonie natury.

 

Niedaleko wsi Stuposiany znajdują się także inne niewielkie miejscowości, w których również znajdziemy zakwaterowanie. Na uwagę zasługują m. in. noclegi w Procisnem, Lutowiskach, a także w Dwerniku. Turyści, którzy preferują natomiast wypoczywać w nieco większych miejscowościach, mogą natomiast postawić na noclegi w Ustrzykach Górnych, miejscowości oddalonej od wsi Stuposiany o zaledwie 5 km.

Bieszczadzki Luz

Bieszczadzki Luz

Lutowiska, ul. Dwernik

Domki Lutowiska 10
Domki Ryś i Miś

Domki Ryś i Miś

Lutowiska, ul. Chmiel

Domki Lutowiska 10
W Dolinie Sanu

W Dolinie Sanu

Lutowiska, ul. Zatwarnica

Domki Lutowiska 10


Sprawdź: Rodzinny wyjazd w Bieszczady. Dlaczego warto wybrać Ustrzyki Górne?

 

Zwiedzanie i odkrywanie tajemnic Torfowiska Tarnawa


Bez względu na to, w której z pobliskich miejscowości zatrzymamy się na nocleg, nie powinniśmy mieć większego problemu z dotarciem na teren torfowiska Tarnawa. Przy wejściu najdziemy płatny parking, na którym możemy pozostawić samochód, kasę biletową, a także wiatę turystyczną i ławeczki.

 

Aby wejść na teren torfowiska, musimy zaopatrzyć się w bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Torfowisko Tarnawa znajduje się bowiem na jego terenie. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł - można go nabyć zarówno stacjonarnie w kasie, jak i online. Przy kasie i parkingu można także zakupić pamiątki.

 

Już z parkingu możemy podziwiać piękne widoki na malownicze bieszczadzkie wzniesienia - widać stąd m. in. Halicz, Rozsypaniec, Bukowe Berdo i inne. Przed nami jednak znacznie ciekawsza atrakcja, a mianowicie zwiedzanie samego torfowiska.

Na turystów czekają dwie ścieżki, które pozwalają zapoznać się z obiema częściami torfowiska. Pierwsza z nich jest krótsza (liczy sobie ok. 600 m), a jej przejście zajmuje zaledwie 15 min. Druga, dłuższa trasa jest już bardziej wymagająca pod względem czasowym, gdyż jej pokonanie w całości zajmuje ok. 1 godziny. Łączna długość trasy wytyczonej na terenie Torfowiska Tarnawa wynosi ok. 2,5 km.

 

Unikalna fauna i flora Torfowiska Tarnawa


Torfowisko Tarnawa to torfowisko wysokie. Na jego terenie można podziwiać wiele ciekawych okazów roślin charakterystycznych wyłącznie dla tego typu terenów. Występują tu głównie mchy torfowce, które są wykorzystywane m. in. do celów leczniczych (kąpiele borowinowe), ale także wiele innych roślin, na które warto zwrócić uwagę.


Mech torfowiec, fot. MR_COX / Pixabay.com, CC0

 

Do roślin, w które obfitują wysokie torfowiska bieszczadzkie należą m. in. borówka bagienna, bażyna czarna, modrzewnica zwyczajna, torfowiec czerwonawy, turzyca skąpokwiatowa, borówka brusznica, szlaczkoń torfowiec, żurawina błotna, a także mięsożerna rosiczka okrągłolistna. Na terenie większej części torfowiska rośnie natomiast bagienny bór sosnowy z brzozami brodawkowatymi i świerkami.

 

Do przyrodniczych skarbów Torfowiska Tarnawa zaliczają się także owady, w tym różne gatunki motyli i ważek, a także charakterystyczne dla torfowisk chrząszcze, w tym m. in. biegacz błyszczący.

 

Na terenie torfowiska chętnie bytują także większe zwierzęta, w tym ptaki - derkacze, bekasy, słonki i dzierzby. Na terenach podmokłych żyją natomiast zaskrońce, a na tych bardziej suchych, przy odrobinie szczęścia, można wypatrzeć także pełzającą żmiję zygzakowatą. Torfowisko w Tarnawie jest odwiedzane przez liczne gryzonie i lisy, które na jego terenie znajdują pożywienie.


Zaskroniec, fot. habunman / Pixabay.com, CC0

Warto sprawdzić: Żubry Bieszczady - odwiedź wyjątkową rodzinną atrakcję!

 

Walory turystyczne Torfowiska Tarnawa


Zwiedzanie Torfowiska Tarnawa jest wygodne, gdyż obydwie ścieżki biegną drewnianymi pomostami i tworzą pętlę, po której przejściu trafiamy z powrotem na parking. W okrywaniu przyrodniczych skarbów torfowiska pomagają tablice edukacyjne, które prezentują turystom najciekawsze rośliny i zwierzęta, jakie występują na tym terenie.

 

fot. Studio Barcelona / AdobeStock, CC0


Torfowisko Tarnawa jest więc bez wątpienia miejscem na krańcu polskich Bieszczadów, które zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli kochamy przyrodę i w czasie wyjazdów chętnie odkrywamy kolejne jej bogactwa. Torfowisko Tarnawa z pewnością nie zawiedzie nas pod tym względem, podobnie jak i całe rozległe Bieszczady, które słyną ze swoich unikalnych walorów przyrodniczych.

 

Następny artykuł Nocowanie.pl i Noclegi.pl...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!