Uroki Stegny

Uroki Stegny

Stegna to malownicza wieś położona na Żuławach Wiślanych nad Zatoką Gdańską. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Popularność miejscowość zawdzięcza czystym plażom, przepięknemu ujściu Wisły i zapierającemu dech w piersi krajobrazom.

Pierwsze wzmianki o Stegnie pojawiają się już w 1942 roku. Wówczas znajdowały się tam dwie osady: Stegna - morska osada rybacka oraz Kobbelgrube, słynące ze stadniny koni. Warto wiedzieć, że w roku 1465 przybyła tu delegacja polska oraz krzyżacka w celu omówienia warunków II pokoju toruńskiego. Negocjacje utrwalił na papierze słynny kronikarz Jan Długosz. Po I rozbiorze Stegna przeszła w ręce Pruskie. Dopiero w 1919 roku Polacy odzyskali te malownicze tereny. Niestety nie zachowały się zabudowania przedwojennego kurortu. Za to do dziś możemy podziwiać Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681-1683.


Wieś charakteryzują rozległe, piaszczyste plaże i osiągające 37 metrów wydmy. Niedaleko Stegny w Jantarze odbywają się finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.


Zawody polegają na wyławianiu jak największej liczby bursztynów w określonym czasie. Mistrzostwa są organizowane cyklicznie od 1998 roku.

Następny artykuł Kolej linowa

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej