W labiryncie cieplickich skał

Skały Cieplickie należą do najczęściej odwiedzanych terenów przyrodniczych w Republice Czeskiej i stanowią najrozleglejszą część Narodowego Rezerwatu Przyrody – Skał Adrszpasko-Cieplickich. Odwiedzający to miejsce turyści, za każdym razem zagłębiają się w prawdziwy skalny labirynt, co jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju.

Wędrówka szlakami skalnego labiryntu dostarcza sporo wrażeń. Masywne skalne ściany, wąskie wąwozy, drabiny i łańcuchy, wspaniale widoki, to wszystko czeka w Anielskiej Dolinie, znajdującej się w tym uroczym zakątku na północy Czech.

Już od kilkuset lat niezwykłe kształty skalnych form pobudzają fantazje wszystkich odwiedzających Skały Cieplickie. Swoje miejsce znajdą tu także osoby, które skały nie tylko podziwiają, ale również wspinają się na nie! Stało się to również powodem, dla którego miasto Cieplice nad Metują zostało gospodarzem międzynarodowych festiwali filmów wspinaczkowych.

Sprawdź ofertę noclegów w tym mieście, wejdź: Noclegi w Cieplicach nad Metują

Szczególnie lubiany przez zwiedzających jest turystyczny szlak połączony ze ścieżką dydaktyczną. Na piętnastu tablicach rozmieszczonych na całej jego długości, znajdują się informacje dotyczące historii powstawania skał, ciekawostki ze świata zwierząt i roślin oraz liczne fotografie i ilustracje. Szlak okrężny w Skałach Cieplickich  liczy niemal 6 kilometrów, a na jego pokonanie należy zarezerwować sobie około 3 godzin.

Punkt wyjściowy przy zwiedzaniu Skał Cieplickich stanowi kasa, która w sezonie turystycznym czynna jest codziennie. Oprócz biletów wstępu można nabyć tutaj mapy, przewodniki, pocztówki oraz kupić coś do jedzenia. Przed kasą znajduje się również duży parking, na którym można bezpiecznie zostawić samochód.

Niedaleko obecnego wejścia do skał, na grubej rozwidlonej gałęzi drzewa, dawniej zawieszano dzwonek, służący do przywoływania przewodników oraz tragarzy dla osób starszych i słabszych. Osoby te przenoszono między skałami w lektykach za opłatą 7 złotych dla dwóch tragarzy. Dzisiaj miejscowi przewodnicy tej usługi już nie oferują i skalne królestwo trzeba pokonać pieszo.

Kasa biletowa otwarta jest codziennie w godzinach od 8:00 do 18:00 od kwietnia do listopada. Wstęp na szlak okrężny jest uzależniony od warunków pogodowych. Przejście całej trasy trwa ok. 2 do 3 godzin. Na wycieczkę po szlaku warto wybrać się we wczesnych rannych lub późnych popołudniowych godzinach, w ten sposób można uniknąć kolejek turystów czekających przy kasie lub wędrujących po wąskich wąwozach skalnego królestwa.

Całodzienny wstęp na szlak okrężny Skały Cieplickie kosztuje - dla dorosłych: 70,-CZK, ulgowy: 35,-CZK (dzieci do 15 lat, studenci), rodzinny: 170,-CZK (2 dorosłych i 2 dzieci do 15 lat). Zwiedzanie z psem na smyczy w kagańcu za dodatkową opłatą 15,-CZK. Dzieci do 6 lat oraz inwalidzi mają wstęp za darmo. Parking dla samochodu osobowego to koszt 50,-CZK.

W pobliżu skał można znaleźć szeroką ofertę noclegową na każdą kieszeń. Warto także zatrzymać się w miejscowości Adršpach, gdzie dostępne są kolejne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.

Jeśli zastanawiasz się nad wypoczynkiem w tej okolicy, wejdź i zobacz: Noclegi w Adršpach

Komentarze

Zobacz również