Liptowski Mikulasz - atrakcje i ciekawe miejsca

Liptowski Mikulasz to niewielkie miasto położone nad rzeką Wag na Słowacji, w kraju żylińskim. Obecnie jest to centrum gospodarcze, kulturalne i historyczne regionu Liptów. Okazuje się, że mimo niewielkich rozmiarów, Liptowski Mikulasz jest ośrodkiem chętnie odwiedzanym przez turystów z całej Europy, a nawet świata. Zastanawiacie się, co sprawia, że ta - bądź co bądź - mała miejscowość ma w sobie, że działa na wczasowiczów jak magnes? Aby odpowiedzieć Wam na to pytanie, przygotowaliśmy listę ciekawych miejsc w Liptowskim Mikulaszu. Jesteście ciekawi,  jakie są atrakcje tego miasta i jego zabytki? Dobrze trafiliście - u nas otrzymacie odpowiedź na te pytania!

Położony w pięknych okolicznościach przyrody - pośród gór, Liptowski Mikulasz ma bogatą historię i tradycje kulturalne, które mimo upływu lat, są tam pielęgnowane.

 

Szukacie noclegu w Liptowskim Mikulaszu? Sprawdźcie ofertę sprawdzonych kwater, idealnych na wakacje dla całych rodzin, zakochanych, jak i singli: Noclegi w Liptowskim Mikulaszu.

 

 

Na terenie tego miasta znajduje się wiele zabytków i atrakcji.  W tym mieście z pewnością każdy turysta znajdzie dla siebie zajęcie, które nie pozwoli mu na zaznanie nudy podczas wakacji. Z Liptowskiego Mikulasza można na przykład wyruszyć na szlaki turystyczne do pobliskiej Doliny Demianowskiej, Niżnych Tatr czy popularnych wśród entuzjastów wypraw górskich Tatr Zachodnich. Narciarze znajdą tu dla siebie trasy i wyciągi, a tuż w zasięgu ręki są piękne jaskinie, kąpieliska termalne i zabytki ludowej architektury.

 

Wybieracie się na urlop do Twardoszyna albo w Wysokie Tatry, ale nie zdążyliście jeszcze zapoznać się z ich ofertą turystyczną? Sprawdźcie:

Noclegi Twardoszyn

Noclegi Wysokie Tatry

 

 

Wybieracie się na urlop do Liptowskiego Mikulasza, ale nie wiecie jak zaplanować wypoczynek, aby zwiedzić najważniejsz miejsca w tym mieście? Prezentujemy Wam listę "punktów obowiązkowych" na turystycznej mapie miasta. Sprawdźmy, jakie są atrakcje tego miasta, jego zabytki i ciekawe miejsca. Zapraszamy na wspólną, wirtualną podróż!

 

 

Kościół świętego Mikołaja

 

Ta sakralna budowla rzymskokatolicka to najstarszy zabytek architektoniczny w mieście. Kościół zbudowany w stylu gotyckim powstał około roku 1270. Reformy i zmiany polityczne dotykające Liptowski Mikułasz, jak i całą Słowację, sprawiły, że kościół przebudowano w XVIII wieku na budowlę barokową, jednakże w wieku XX przywrócono mu wygląd świątyni wczesnogotyckiej. Kościół świętego Mikołaja jest bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów - zwłaszcza wyznawców religii katolickiej. Warto jednak zauważyć, że także innowiercy lubią "zawiesić" na nim oko - i nic w tym dziwnego, jest piękny!

 

Wybieracie się na objazdowe wakacje na Słowację? Sprawdźcie oferty noclegowe popularnych miast turystycznych:

Noclegi Bratysława

Noclegi Cierny Balog

 

 

Synagoga

 

Ze względu na przyjazd rodzin żydowskich do Liptowskiego Mikulasza, postanowiono wznieść dla nich świątynię. Pierwsza, drewniana synagoga, powstała tam w roku 1731. Szybko jednak okazało się, że jest za mała i niezbyt trwała. W związku z tym, nieco ponad rok później, wybudowano większą tego typu budowlę sakralną, która tym była murowana. Przez lata i różnego rodzaju komplikacje, synagoga naprzemiennie niszczała i była poddawana renowacji. Ostatnie prace konserwatorskie trwały do niedawna, bo zakończyły się dopiero w latach 90. XX wieku. Wtedy też otwarto świątynię dla zwiedzających. Obecnie synagoga nie pełni już roli świątyni, ale jest częścią Múzeum Janka Kráľa i miejscem, w którym odbywają się liczne koncerty i wystawy.

 

 

Čierny orol

 

Čierny orol to zabytkowy budynek znajdujący się przy obecnej ulicy 1 Maja w Liptowskim Mikulaszu. Dawniej Čierny orol był zajazdem, znanym na całą Słowację. Dziś - jest pomnikiem słowackiej kultury narodowej. Budowlę przebudowano w XIX wieku. Od tego czasu jest ona najważniejszym w mieście ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego. Zabytek zapisał się na stałe na kartach historii Słowacji, której przeobrażenia polityczne i cała historia dotykała go także bezpośrednio. Obecnie w budynku znajduje się oddział naukowy miejscowej biblioteki Gašpara Fejérpataky-Belopotockého, galeria wystawowa znanego na całej Słowacji Muzeum Liptowskiego oraz stała ekspozycja muzealna, która prezentuje przedmioty związane z rybołówstwem i myślistwem.

 

Wybieracie się do Liptowskiego Mikulasza, ale nie znaleźliście jeszcze noclegu na miejscu? Sprawdźcie: Noclegi Liptowski Mikułasz.

 

 

Aquapark Tatralandia

 

Aquapark Tatralandia na przestrzeni lat stał się wręcz wizytówką Liptowskiego Mikulasza. Teren, na którym znajduje się wiele basenów, salonów SPA, restauracji i animacji dla turystów jest dziś głównym ośrodkiem sportów wodnych na Słowacji. Z uwagi na dostępność basenów termalnych (sprawdź: Najlepsze gorące źródła na Słowacji), aquapark czynny jest przez cały rok. Między innymi dlatego cieszy się on popularnością także wśród Polaków, którzy niezależnie od pory roku, chętnie spędzają urlop w Liptowskim Mukulaszu, relaksując się w świecie wodnych rozrywek Tatralandii.

 

 

Wymienione wyżej atrakcje to tylko niektóre z wielu, jakie gwarantuje Wam pobyt w pięknym i niezykle urokliwym Liptowskim Mikulaszu. Aby jednak zachować przysłowiową "szczyptę tajemnicy", pozostałe ciekawe miejsca tego regionu zachowamy dla siebie, abyście mogli sami je odkrywać i cieszyć ich magią. Jesteście ciekawi, jakie jeszcze są atrakcje w Liptowskim Mikulaszu? Wybierzcie się tam na wakacje. Listę sprawdzonych noclegów w tym mieście znajdziecie tutaj: Noclegi Liptowski Mikulasz.

 

Planujecie urlop na Słowacji, ale nie zdecydowaliście jeszcze w jakim mieście go spędzicie? Przejrzyjcie oferty noclegów najczęściej wybieranych kierunków turystycznych przez turystów:

Noclegi w Podpolaniu

Noclegi w Orawie

Noclegi w Białych Karpatach

Noclegi w Liptowie

Noclegi w Twardoszynie

Komentarze (1)

Motyla_Noga

2 lata temu
Fajnie poznać leżące po sąsiedzku miejsca. Chętnie wybiorę się tam, żeby zobaczyć wszystko na własne oczy :)

Zobacz również