Wakacje 2022 w Polsce. Jak wygląda zainteresowanie wyjazdami?

Wakacje 2022 w Polsce. Jak wygląda zainteresowanie wyjazdami?

Za nieco ponad 3 tygodnie początek wymarzonych wakacji. To bez wątpienia wyjątkowy czas, podczas którego decydujemy się na urlop nad morzem, w górach, czy nad jeziorami. Czy rosnąca inflacja i niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą wpłyną na plany wyjazdowe Polaków? Ile zapłacimy za wakacyjny pobyt? Które miejscowości i obiekty cieszą się największym zainteresowaniem turystów? Mamy najnowsze dane na wakacje 2022 w Polsce.

Nie da się ukryć, że czas wakacji to ten moment, kiedy Polacy najchętniej wypoczywają nad wodą. Nikogo w związku z tym nie powinien dziwić fakt, że najwięcej zapytań jest związanych z regionami Pomorza i Pomorza Zachodniego - jak wynika z rankingu 20 miejscowości najchętniej wybieranych na wakacyjny wypoczynek, tylko dwie z nich nie są położone nad morzem. Pokazuje to, że Polacy kochają morze i możemy być w związku z tym pewni, że polskie plaże znów zapełnią się miłośnikami plażowania i kąpieli w morzu. W tym miejscu warto jednak zastanowić się nad tym, czy będzie ich więcej, czy zdecydowanie mniej niż w roku 2021?


Sprawdź również: Wakacje 2022 w Polsce. Dlaczego warto zaplanować je już teraz?


Zainteresowanie wyjazdami na wakacje 2022 - najnowsze dane portalu Nocowanie.pl


Zgodnie z danymi polskiego portalu Nocowanie.pl, który odwiedza nawet 4 mln turystów miesięcznie, zauważalny jest spadek zainteresowania wakacyjnymi wyjazdami o około 21%, w porównaniu do roku 2021.


Na taką sytuację bezpośredni wpływ ma kilka ważnych czynników, takich jak przede wszystkim galopująca inflacja, wzrost rat kredytów, rosnące ceny paliw, czy też niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą.fot. mario0107 / pixabay.com, CC0

Około 25% wszystkich turystów szuka zakwaterowania na wakacje dla dwojga dorosłych i dwojga dzieci, a 16% dla dwojga dorosłych z jednym dzieckiem. Również 16% szuka noclegu dla dwojga dorosłych.


Widać tu pewnego rodzaju odwrócenie trendu - na majówkę i długi weekend czerwcowy decydowały się przede wszystkim pary i osoby starsze. Tu widać, że na wakacje chętnie wybiorą się natomiast rodziny z dziećmi. To pokazuje, że rodzice w obliczu inflacji i rosnących cen, byli zmuszeni do oszczędzania pieniędzy na jeden, dłuższy wyjazd. Niektórzy turyści jeszcze wstrzymują się z rezerwacją do ostatniej chwili. W dodatku polskie obiekty, zmagające się z wysokimi kosztami np. energii i presją płacową, muszą rywalizować z tanimi ofertami wyjazdów zagranicznych.


Zobacz koniecznie: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?


Ile zapłacimy za wakacje 2022?


Spadek zainteresowania wakacyjnymi wyjazdami może być też w jakimś stopniu podyktowany wzrostem cen za nocleg w obiektach noclegowych. Szacuje się, że nastąpił tu wzrost cen o około 30%, w porównaniu do roku 2021.


Według szacunków na podstawie już wpłaconych zaliczek średni koszt wakacyjnego wyjazdu wyniesie 2104 zł, a koszt dla jednej osoby za dobę - 111 zł. 


W tym wszystkim ważny jest również czas urlopu, na który podczas wakacji wybiorą się Polacy. Blisko ⅓ turystów szuka zakwaterowania na wyjazd 7-dniowy, a 13% na wyjazd 6-dniowy. Zaledwie 4,5% chce wyjechać na pełne dwa tygodnie, a 0,1% na trzy tygodnie. W stosunku do ubiegłego roku o 16% wzrosła liczba osób, które mają zamiar wyjechać jeszcze w czerwcu. W tej chwili najwięcej zapytań dotyczy wyjazdów w lipcu, choć jest ich o 13% mniej niż rok temu.


Które kierunki i obiekty noclegowe są najchętniej wybierane przez turystów?


Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, w czołowej 20. najchętniej wybieranych miejscowości na wakacje w Polsce znajduje się aż 18 z Pomorza i Pomorza Zachodniego - na ten kierunek zdecyduje się nawet 73% Polaków.


Do miejscowości, które nie znajdują się nad morzem, należy zaliczyć Zakopane (3% zapytań) i Karpacz (1,5% zapytań).


Oto popularne oferty specjale na wakacje 2022 w Polsce:Willa Kaszebe

Willa Kaszebe

Jastrzębia Góra, ul. Wiejska

Pensjonaty Jastrzębia Góra 9.9
Villa Sedina

Villa Sedina

Rewal, ul. Adama Mickiewicza

Pensjonaty Rewal 9.7Tak jak podczas długiego weekendu majowego, zainteresowanie miastami jest niewielkie — w najpopularniejszej Łebie zakwaterowania na wakacje szuka tylko 4 proc. turystów. Drugie miejsce zajmują ex aequo położone niedaleko Mielna - Sarbinowo oraz Władysławowo.


Do najchętniej wybieranych kategorii obiektów na wakacje 2022, należy zaliczyć:


  1. Domki - 40% zapytań

  2. Kwatery i pokoje - około 30% zapytań

  3. Apartamenty - 13% zapytań

  4. Pensjonaty - 7,5% zapytań

  5. Agroturystyka - 1,5%

  6. Hotele - mniej niż 1%.

Następny artykuł Błękitna flaga na polskich...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!